Pierwszy Jałowiec

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
szkamil
Posty: 46
Rejestracja: 24 gru 2005, 21:29
18
Lokalizacja: Łańcut

Pierwszy Jałowiec

Post autor: szkamil »

Tydzień temu w piątek zakupiłem w szkółce jałowca :-) wydaje mi się, że jest to sztywnołuski. Dziś zdobyłem aparat i chce wam go przedstawić i spytać się o dalsze kształtowanie. Oraz zamieszczam zdjęcie niby uformowanej chmurki :? (jest to ta największa po prawej str.) i mam pytanie czy dobrze ja zadrutowałem?? Reszczte cięć chce tak zrobić, aby wyszło tak jak na virtualu ale może wy mi coś jeszcze poradzicie :wink: .I nie mam jeszcze pomysłu którekikuty zostawić na jiny.
Jałowczyk zostanie przesadzony na wiosne do doniczki tymczasowej tak aby był pochylony w strone oglądającego.
Aha i mam pytanko czy na wierzchołku gałęzie powinny być skierowanie na lewo, prawo i również do przodu i do tylu??

Pozdrawiam Kamil Szpyrka
Załączniki
jalowiec 1.JPG
jalowiec 1.JPG (39.38 KiB) Przejrzano 7040 razy
jalowiec 2.JPG
jalowiec 2.JPG (40.63 KiB) Przejrzano 7040 razy
niby chmurka :I
niby chmurka :I
ch.jpg (37.28 KiB) Przejrzano 7040 razy
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

ładnie , choć powinneś gęściej nawijać drut ,
materiał fajny i forma bardzo naturalna ..choć trochę ciężka ta zielenina
Przesadzić mozesz go nawet teraz do większej donicy , oczywiście warto ustawić go juz w odpowiedniej pozycji...- pozwól mu zmężnieć ..
co do korony - a konkretnie wirzchołka to gałązki na nim powinny rozchodzić się promieniście na wszystkie strony - gdy bedziesz patrzył z góry..

:wink:
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
szkamil
Posty: 46
Rejestracja: 24 gru 2005, 21:29
18
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: szkamil »

Corfe pisze:ładnie , choć powinneś gęściej nawijać drut ,
materiał fajny i forma bardzo naturalna ..choć trochę ciężka ta zielenina
Przesadzić mozesz go nawet teraz do większej donicy , oczywiście warto ustawić go juz w odpowiedniej pozycji...- pozwól mu zmężnieć ..
co do korony - a konkretnie wirzchołka to gałązki na nim powinny rozchodzić się promieniście na wszystkie strony - gdy bedziesz patrzył z góry..

:wink:
A nie lepiej przesadzić na wiosne?? a teraz dokończyć formować??
Myślę że za około 2 tyg rozpoczne nawożenie coo tym sądzicie??

Pozdrawiam Kamil Szpyrka
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Ja bym go na wiosne przesadził,teraz oczyscic ze zbednych gałezi i zostawic do przyszłego sezonu
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

A po co czekać do wiosny?? Jeżeli go teraz przesadzi to drzewko będzie się na pewno szybciej rozwijało. W tej małej doniczce do wiosny to będzię siuę tylko dusiło. Można by jeszcze trochę popracować nad chmurką (no i resztą jak już zrobisz :wink: ) czyli poobrywać wszystkie zielone gałązki które rosną w dół a reszte wygiąć lekko do góry aby przypominały coś z rysunków Grzegorza Sowińskiego w tym artykule http://www.bonsai.org.pl/index.php?id=15
Drzewko dobrze się zapowiada :wink:
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Kamilu, oczywiscie o galazkach rosnacych do tylu nie zapomnisz...
Ja bym rowniez go teraz przesadzil gdybym nie mial zamiaru przycinac korzeni.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
szkamil
Posty: 46
Rejestracja: 24 gru 2005, 21:29
18
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: szkamil »

O gałązkach do tyłu niezapomne ale w dolej częsci też powinny być gałązki dotyłu?? czy tylko na wierzchołku?? bo zastanawiam się czy tą drugą małą gałązke od dołu po prawej stronie zostawić i wygiąć ja do tyłu czy obciąć ją.

Przesadze go do Z0,5/ T1 / Pg1 / Ps1/ Pd2
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Kamilu gałazki winne byc tak układane by drzewko patrzac z góry wygladalo jak 3d,tzn ze nie tylko czubek,ale gałazki 1 w lewo 2 w prawo,3 tył,4 przód,narazie nie obcinaj zdrowych gałezi,moze byc tak ze bedzie ona w przyszlosci potrzebna.
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Jest jeszcze jedna rzecz, której Piotrek nie dodał :wink: , że gałązki powinny stopniowo (zaczynając od dołu drzewka) różnić się grubością, czyli najgrubsze na dole a im wyżej tym cieńsze.
Na razie niech są wszystkie i niech pracują nad grubością pnia :wink:
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
motoblond
Posty: 14
Rejestracja: 07 sie 2006, 12:10
17
Lokalizacja: ToruĂą

Post autor: motoblond »

Kupiłam dziś roślinę z której chcę zrobić bonsai.
Obcięłam kilka drobniejszych gałązek i nie wiem co dalej.Nie chcę nic zepsuć:)
Proszę o propozycje odnośnie kształtowania drzewka
Załączniki
dd.jpg
dd.jpg (33.78 KiB) Przejrzano 6749 razy
ddd.jpg
ddd.jpg (33.32 KiB) Przejrzano 6749 razy
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

To chyba jakis cyprys,oj nabawisz sie nabawiasz przy oczyszczaniu :wink: ,nie bój sie jesli nie sprubujesz nie nauczysz sie,sprubuj cos sam wykminic,potem daj fotki na forum i ktos bardziej doswiadczonynapewno da wskazówki

Pozdrawiam
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

Moto-blond - dziewczyno po co kupujesz cos z czego nic nie umiesz zrobić sama ?? prosisz o propozycje zamiast kupić odrazu materiał przejawiający jakieś walory na bonsai.. zastanów się nim coś kupisz ...a nie potem sie zastanawiasz co z tym zrobić ... !!

cierpliwości :wink:
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Awatar użytkownika
Dragonww
Posty: 211
Rejestracja: 13 lip 2006, 21:08
17
Imie i nazwisko: Wojtek Winiarski
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Dragonww »

I w tym miejscu chciałbym zabrać głos. Jak początkujący kupuje drzewko to widzi ciekawy pień fajne gałązki i takie tam. Po czym wraca do domu i... No właśnie zaczynają się problemy. Lekko spanikowany wrzuca na forum zdjęcia z prośbą o . ( bo nie wie jak zrobić z prebonsaia coś co w przyszłości przypominać będzie to ukochane BON.). Moim zdaniem Corf człowiek uczy się na własnych błędach i . - ukierunkowanie - nie zaszkodzi. Oczywiście zdaję sobie sprawę że forum pęka od takich tematów ale jeśli nie mamy ochoty powtarzać wciąż tego samego - to po prostu nie komentujmy. Jednak wierze że znajdzie się ktoś kto wskaże tę właściwą drogę środka. :) Pozdrawiam. :-)
RAFAŁ

Post autor: RAFAŁ »

na fotce nie za bardzo widac linię pnia i układ konarów. Generalnie moim zdaniem drzewko nadaje sie jak na chwile obecną tylko do posadzenie do gruntu, za 2-3 lata kto wie moze coś z niego będzie :wink:
ODPOWIEDZ