moje drzewko buk

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
Ruler
Posty: 11
Rejestracja: 13 cze 2006, 15:12
17
Lokalizacja: Krakow

moje drzewko buk

Post autor: Ruler »

Jako, że jest to moja pierwsza ofizjalna wypowiedż wszystkich serdecznie wiatam!
Od jakiegoś czasu zainspirowała mnie sztuka bonsai, trochę czytałem na ten temat i ostatnio zakupiłem na allegro pewną młodziutką sadzonke.
Chciałbym z niej zrobić takie klasyczne bonsai czyli relatywnie prosty pień i ładnie rozrbudowana korona.
Moje drzewko ma 40 cm wysokości i nie chciałbym zeby rosło więcje w górę a nawet mogło by sie trochę zmniejszyć...


Obrazek

Nie wiem czy wystarczająco dobrze widać układ gałęzi ze zwględu na liście, to inne ujęcia

Obrazek

Obrazek

Mam zamiar zaczą je drutować i potrzebowałbym małej podpowiedzi które gałązki w jaki sposób formować, zeby najlepiej zbliżyć się do zamierzonego celu, a którymi sie nie przejmować bo jesienią(koniec okresu wegetacji) i tak bedą ucięte a take wskazanie tych które należy w przyszłości uciąć.

to szkic drzewka jakie w przyszłości po latach chciałbym osiągnąć
Obrazek

Widziałem juz sporo schematów cięcia, i formowania, ale nie jestem pewien więc proszę o poradę gdzyż wiem, że uciąć albo cos zepsuć jest łatwo...
Mam nadzieję, że nikogo nie zdenerwowałem nieprofesjonalnością mojej wypowiedzi, starałem się jak najwięcej dowiedzieć zanim napisałem togo posta, żeby nie zadawac glupich pytań.
I jeszcze jedno pytanko który miesiąc jest najlepszy na główne cięcia, mi się wydaje ze paĽdziernik albo listopad, jeśli się mylę poprawcię mnie.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Bardzo ciezko bedzie ci z nim poniewaz: Zielone czesci rosliny za wysoko w porownaniu do wysokosci rosliny i grubosci pnia czyli roslina zbyt wysoka i za mloda. By wyrownac te proporcje potrzebujesz mase lat (min 10 !!!) w donicy ten okres wydluzy sie i to znacznie polecam grunt.
Drugim minusem rosliny jest kolano (dziwne wygiecie).
Błędy: zle dobrana roslina do oczekiwan. Polecam posadzic ja w ogrodku.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Ruler
Posty: 11
Rejestracja: 13 cze 2006, 15:12
17
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Ruler »

No fakt nie wygląda to za ciekawie ale nie ma tego złego... Po przemyśleniu mam nową koncepcję na uformowanie tego drzewka z wykorzystaniem tego "dziwnego kolona" wiem, że nie bedzie łatwo ale ja lubie wszelkiego typu wyzwania.
Kto wie, może za kilka lat zaprezentuje moją skromną sadzoneczkę jako orginalną formę bonsai w dziale w którym wszyscy prezentują swoje osiągnięcia.

ps. dziękuję za opinię dała mi ona trochę do myślenia.
Mydełko-=FA=-

Post autor: Mydełko-=FA=- »

Czy to drzewko zostało kupione na allegro?? a jesli chodzi o drzewko to jeszcze sporo czasu minie zanim bedzie z niego okazałe bonsai :wink:
Ruler
Posty: 11
Rejestracja: 13 cze 2006, 15:12
17
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Ruler »

Tak na allegro, kosztowało 9 PLN
Jeśli uda mi sie ję uformować tak jak sobie załozyłem, a jak narazie wszystko jest na dobrej drodze, to drzewko bedzie sobie mogło spokojnie rosnąc i powoli po kawałeczku stawać się bonsai, mnie się nie śpieszy, mogę poczekać, myśle zę do jesieni uda mi się go dobrze uformowac, bo jest jeszcze młode i jego gałęzie są w miare miekkie, potem cięcie i tylko czekanie i zabiegi pielegnacynje, reeszta to juz czas... :)
ODPOWIEDZ