Olea Europejska

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
Vegetan
Posty: 83
Rejestracja: 20 lis 2005, 20:20
18
Lokalizacja: Rybnik

Olea Europejska

Post autor: Vegetan »

Przechodząc przez dział ogrodniczy w sklepie Ikea zobaczyłem ładnie uformowane drzewka. Podszedłem i...opadła mi szczęka. Zmarniałe krzaczki, suche podłoże, pełno liści na ściółce...żal mi się zrobiło i kupiłem jedną Oliwkę, bo to tylko 16 zł(takich ludzi zaniedbujących roślinki powinno się karać :evil:). Tak więc przywiozłem ją do domu i sam niewiem, co dalej.
1.Jak ją uformować na bonsai. Ten korzen co wystaje to dobrze czy Ľle? (tzn. czy powinienem ją przesadzić czy to jest specjalnie tak).
2.Na innym forum powiedziano, żeby formować ją na styl Shakkan. Dobry pomysł?
3.Na małej etykietce/instrukcji pisze, żeby zimą podlewać oszczędnie. Co to znaczy oszczędnie? Codziennie ale nieobficie, czy raz na pare dni?

No, to chyba narazie tyle pytań, poniżej zdjęcia i z góry dzięki.

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 gru 2005, 08:15 przez Vegetan, łącznie zmieniany 1 raz.
Kajetan mam na imiĂŞ,
staropolsko zaiste,
chociaÂż urodziÂłem siĂŞ w zimie,
lubie dni pogodne, lecz i mgliste :P
ArturRosa

Post autor: ArturRosa »

Przydadza sie ciecia! Moim zdaniem w miejscach zaznaczonych na zdieciu. Ale ogolnie Oliwka niczego sobie. Co do stylu shakkan to jestem za. Korzen...Hmm...zalerzy czy ci sie podoba czy nie, ogolnie w niczym nie przeszkadza, ale przesadzic sie przyda bo ziemia jest pewnie bardzo dawno nie zmieniana (jak w prawie kazdym markecie). Co do podlewania, to znaczy tyle, ze oliwki w zime mniej pija wody, ale podloze ma byc ciagle lekko wilgotne!
Załączniki
bon1.jpg
bon1.jpg (61.28 KiB) Przejrzano 12227 razy
Vegetan
Posty: 83
Rejestracja: 20 lis 2005, 20:20
18
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Vegetan »

1.Ale przesadzić ją już teraz, czy na wiosne? To samo z cięciem?

2.Korzeń mi się podoba, między innymi dlatego właśnie ją wybrałem.


3.Spróbować drutowania? Ma twarde gałązki ale możę coś się uda. Tylko już teraz, czy na wiosne?

4.Czy drzewko musi się zaaklimatyzować w domu, czy nie ma takiego czegoś?


5.Nie jest zbyt wrażliwa na zimno? Tzn. jak otwieram okno to ją przenoszę, ale mimo to w pokoju robi się troche zimniej...


6.Z góry dzięki.
Ostatnio zmieniony 01 gru 2005, 08:15 przez Vegetan, łącznie zmieniany 1 raz.
Kajetan mam na imiĂŞ,
staropolsko zaiste,
chociaÂż urodziÂłem siĂŞ w zimie,
lubie dni pogodne, lecz i mgliste :P
ArturRosa

Post autor: ArturRosa »

1.Przesadzic wiosna, to samo z cięciem.
2.ok
3.Narazie lepiej nie drutoj, a daj doslinie troche w spokoju pozyc.
4.raczej nie, ale musi sie troche przyzwyczajc.
5.Pamietaj Oliwka potrzebuje zima temperatury od 10 do 15 stopni!
6.Nie ma za co :wink:

I jeszcze jedno nie kieruj sie mna za bardzo poniewaz jestem jeszcze nowicjuszem!
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

Vegetan.Nie przesadzaj jej teraz.nie tnij. nie drutuj.dopiero zaczynasz wiec przesadzanie i ciecie zostaw do wiosny.co do drutowania oliwka ma delikatna kopre trzeba uwazac aby jej nie uszkodzic.co do kaloryferow to drzewo dobrze znosi suche powietrze z kaloryfera,dobrze ze je przenosisz gdy wietrzysz to znaczne roznice temp. Oliwka nie lubi zbytniej wilgoci podlewj jak podloze wyschnie.Uzbroj sie w cierpliwosc do wiosny masz czas aby je utrzymac przy zyciu i czytac.Jeszcze jedno oliwka czasem zrzuca liscie szczegolnie jak przeschnie ale szybko wypuszcza nowe. ale pamietaj to oslabia rosline .powodzenia
Vegetan
Posty: 83
Rejestracja: 20 lis 2005, 20:20
18
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Vegetan »

Jak już będzie wiosna, to najpierw ją przesadzić, przyciąć łodyżki (ew. korzenie) czy jeszcze coś innego?
Ostatnio zmieniony 01 gru 2005, 08:16 przez Vegetan, łącznie zmieniany 1 raz.
Kajetan mam na imiĂŞ,
staropolsko zaiste,
chociaÂż urodziÂłem siĂŞ w zimie,
lubie dni pogodne, lecz i mgliste :P
acer6

Post autor: acer6 »

Najlepiej kupić książkę :-P .

Roślinka jest bardzo młoda co prawda można ją na wiosne podciąć , ale nie zaszkodzi jej przesadzenie do czegoś wiekszego i czas ... .

Wiosna dla "indoorów" jest raczej wcześniej niż póĽniej :wink: (gdzieś kiedyś czytałałem -może nawet na tym forum że dla roślin "domowych" wiosna zaczyna się pierwszego dnia ... zimy ) , pory roku można częściowo nagiąc (w domu oczywiście) , należy z tym jednak zachować umiar ( np. nie przesadzać w środku lata) .
Xinnie
Posty: 22
Rejestracja: 20 paź 2005, 10:54
18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Xinnie »

Ciekawe z tym naginaniem pór roku dla indoorów. Może temperatura w pomieszczeniu jest dobra, ale ilość naturalnego światła w zimie jest zdecydowanie mniejsza. A to jest chyba najważniejsze dla nowo rosnących pędów po cięciu. No chyba, że się używa doświetlania żarówkami.
Tomek
Vegetan
Posty: 83
Rejestracja: 20 lis 2005, 20:20
18
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Vegetan »

Ostatnio leżąc na łóżku, zauważyłem, że lepszym od stylu shakkan byłby styl Sokan z mocno zagęszczoną koroną (podchodzącą wręcz pod styl hokidachi). Pokazuję to na rysunku poniżej (zrobiony w parenaście sekund opcją "stempel", więc powiedzcie tylko, czy ogólny zarys jest dobry? I w który styl lepiej go prowadzić? Z góry thx. :wink:
Załączniki
bon1a.jpg
bon1a.jpg (56.72 KiB) Przejrzano 11990 razy
Ostatnio zmieniony 01 gru 2005, 08:17 przez Vegetan, łącznie zmieniany 1 raz.
Kajetan mam na imiĂŞ,
staropolsko zaiste,
chociaÂż urodziÂłem siĂŞ w zimie,
lubie dni pogodne, lecz i mgliste :P
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 61
Rejestracja: 24 lis 2005, 20:03
18
Lokalizacja: zduńska wola

Post autor: kuchar »

heh nikt nie odpsisuje... widocznie sa zauroczeni tym co zrobiels z tamtego "krzaka" widac ze masz reke do bonsai ciekawe czy ja taka mam hehehe pzdr 8) :-P
www.pajacyk.pl pomĂłż głodnym dzieciom...
pozdrawiam DAMIAN
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

1. A moze ktos Tobie nie odpowiedzial bo nie ma ochoty odpowiadac osobom, ktore nawet nie umia podpisac sie swoim imieniem? Czemu trzeba kazdemu osobiscie zwracac uwage?
2. Z tego co ja wiem to sookan to podwojny pien. Ja widze ale tylko jeden...
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 61
Rejestracja: 24 lis 2005, 20:03
18
Lokalizacja: zduńska wola

Post autor: kuchar »

widac ze nie znacie sie na zartach ;/;/;/ :cry:

ADMIN: Punkt pierwszy byl skierowany do Vegetana Damianie.
www.pajacyk.pl pomĂłż głodnym dzieciom...
pozdrawiam DAMIAN
Vegetan
Posty: 83
Rejestracja: 20 lis 2005, 20:20
18
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Vegetan »

1. Kuchar - być może nikt nie odpisuje, bo napisałeś swojego posta godzinę po punblikacji mojego?
2. Kamil - czegoś tu nie rozumiem. Ja sobie ustalam ksywke czy Wy mi? Jest chyba wolność wyboru i to moja decyzja, jaki mam nick, nie? Na wszystkich forach nazywam siebie Vegetan, a etymologii mojej ksywki "nie będę każdemu z osobna powtarzał". W skrócie jest to zlepek imienia mojego ulubionego bohatera z pewnego anime oraz mojej nazwy własnej, co jednocześnie wyraża moje umiłowanie warzyw, a więc i roślin. Imię umieszczam w podpisie, myśle, że Ci to wystarczy. :x
3. Tak jak napisałem, ostatni obrazek zrobiony jest komputerowo za pomocą stempla, to nie moja robota ręczna.
4. Jak widać nie pierwszych dwóch zdjęciach, owy kwiat/drzewko ma podwójny pień, chociaż za bardzo w nazwach bonsai sie nie znam, więc nie chce się sprzeczać o nazewnictwo.

Amen. :-)
Kajetan mam na imiĂŞ,
staropolsko zaiste,
chociaÂż urodziÂłem siĂŞ w zimie,
lubie dni pogodne, lecz i mgliste :P
Awatar użytkownika
Martin
Posty: 151
Rejestracja: 04 kwie 2005, 10:16
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Martin »

To co nazywasz podwójnym pniem z tego co widać jest pojedyńczym pniem z pierwszą gałęzią. Pooglądaj sobie chociaż schematy podstawowych stylów...
Kamilowi chodziło właśnie o imię które dodałeś zdaje się dzisiaj (o ile się nie mylę wczoraj go jeszcze nie było) a nie o nicka
Pozdrawiam
Marcin Szymanek
Vegetan
Posty: 83
Rejestracja: 20 lis 2005, 20:20
18
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Vegetan »

Wiesz, "podpisać się imieniem" to można właśnie w nicku, a "wpisać imię do podpisu" to całkiem co innego. Ale spoko.

Oglądałem schematy stylów, bo jak bym mógł posługiwać się nazwami bez ich znajomości, nieprawdaż? A ta pierwsza gałąĽ wygląda jak drugi pień, gdyż centralny jest ścięty zawałek dalej, a podwójny pień chyba się z gałęzi hoduje, czyż nie? :wink:
Kajetan mam na imiĂŞ,
staropolsko zaiste,
chociaÂż urodziÂłem siĂŞ w zimie,
lubie dni pogodne, lecz i mgliste :P
ArturRosa

Post autor: ArturRosa »

Najczesciej NIE! Styl sokan wyglada mniej wiecej jak na zdieciu. Drzewka w tym stylu robi sie najczesciej z dwoch tych samych roslin sadzonych obok siebie.
Załączniki
Soju%20(%20Sokan%20)%20-%20dobbel%20stamme%20stil.jpg
Soju%20(%20Sokan%20)%20-%20dobbel%20stamme%20stil.jpg (11.37 KiB) Przejrzano 11775 razy
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Nie koniecznie Arturze, moze byc tez jedno drzewko, tylko ow drugi pien musi wychodzic u nasady a nie jak ww. przypadku w polowie drzewka.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Vegetan
Posty: 83
Rejestracja: 20 lis 2005, 20:20
18
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Vegetan »

Hmmm, zmylił mnie ten schemat (załącznik). Więc proponujecie hokidachi czy jednak shakkan?
Załączniki
style_sokan.jpg
style_sokan.jpg (13.76 KiB) Przejrzano 11753 razy
Kajetan mam na imiĂŞ,
staropolsko zaiste,
chociaÂż urodziÂłem siĂŞ w zimie,
lubie dni pogodne, lecz i mgliste :P
ArturRosa

Post autor: ArturRosa »

Kamil pisze:Nie koniecznie Arturze, moze byc tez jedno drzewko, tylko ow drugi pien musi wychodzic u nasady a nie jak ww. przypadku w polowie drzewka.
Przeciez napisalem ze najczesciej nie zawsze!
Vegetan
Posty: 83
Rejestracja: 20 lis 2005, 20:20
18
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Vegetan »

Przez te parę tygodni moja Oliwka trochę się rozrosła, zobaczcie na zdjęcia. Narazie nic z nią nie robie, staram się, żeby się zagęściła, ale na wiosne mam zamiar ją pociąć. Tylko nie wiem jaki styl wybrać. Chciałbym miec taką okrągłą formę (miotełka raczej odpada). Sami poradĽcie, 4 zdjęcia z 4 stron. Proszę o półwirtuala :D



PS. Czy te gałązki po odcięciu (niezdrewniałe) po włożeniu do wody wypuszczą korzonki? Tzn. czy da się zrobić szczepkę w jakikolwiek sposób?
Załączniki
No, to jest ta strona, ktĂłra najbardziej mnie interesuje. Jak jÂą prowadziĂŚ? Czy tak jak mĂłj wirtual powyÂżej?
No, to jest ta strona, ktĂłra najbardziej mnie interesuje. Jak jÂą prowadziĂŚ? Czy tak jak mĂłj wirtual powyÂżej?
4.jpg (55.07 KiB) Przejrzano 11679 razy
Widok z 3 strony. Troche mioteÂłkowato to wyglÂąda, ale z tej strony mnie on nie interesuje.
Widok z 3 strony. Troche mioteÂłkowato to wyglÂąda, ale z tej strony mnie on nie interesuje.
3.jpg (60.13 KiB) Przejrzano 11680 razy
Widok "od przodu". Z tej strony nie mam zamiaru go prezentowaÌ, wiêc daje tylko ze wzglêdu na uk³ad ga³êzi.
Widok "od przodu". Z tej strony nie mam zamiaru go prezentowaÌ, wiêc daje tylko ze wzglêdu na uk³ad ga³êzi.
2.jpg (55.79 KiB) Przejrzano 11679 razy
ZdjĂŞcie "z tyÂłu". Najmniej ciekawa strona, ale dodajĂŞ zdjĂŞcie.
ZdjĂŞcie "z tyÂłu". Najmniej ciekawa strona, ale dodajĂŞ zdjĂŞcie.
1.jpg (58.05 KiB) Przejrzano 11680 razy
Kajetan mam na imiĂŞ,
staropolsko zaiste,
chociaÂż urodziÂłem siĂŞ w zimie,
lubie dni pogodne, lecz i mgliste :P
ODPOWIEDZ