Świerk - wstępny zarys

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
sienerski
Posty: 7
Rejestracja: 03 lip 2009, 02:12
14
Imie i nazwisko: Bartek
Województwo: warmińsko-mazurskie

Świerk - wstępny zarys

Post autor: sienerski »

Witam! Chciałbym pokazać wstępny zarys mojego świerka, drzewko nie dokończone ponieważ górę chce skończyć w przyszłym roku żeby drzewko na pewno przeżyło:)
a potem odrutować dokładnie każdą z gałązek i dać im opływowe kształty plus jiny na dolnych pozostawionych kikutach...
Obrazek
Jakieś podpowiedzi ?
Czy mogę doformować drzewko do końca i nic mu się nie stanie ??
I z czasem jaką doniczkę najlepiej dać do tego drzewka, owalną czy prostokątną?
Awatar użytkownika
Bushman
Posty: 288
Rejestracja: 22 kwie 2008, 00:36
16
Imie i nazwisko: Wojciech N.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Bushman »

Uformuj do końca. Po co czekać? Na doniczkę to chyba masz jeszcze sporo czasu? Jak drzewko przeżyje i dokończysz formę to wtedy wybierz doniczkę.
Wojciech N.
sylvestri
Posty: 7
Rejestracja: 06 maja 2009, 20:02
15
Imie i nazwisko: sylwester s.
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Radom

Post autor: sylvestri »

może to w czymś ci pomoże lub nie; ja podobnego świerka "conica" wstępnie uformowałem tak, a też był prostym, stożkowym drzewkiem.
Załączniki
conica.jpg
conica.jpg (76.59 KiB) Przejrzano 3548 razy
Awatar użytkownika
Bushman
Posty: 288
Rejestracja: 22 kwie 2008, 00:36
16
Imie i nazwisko: Wojciech N.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Bushman »

Nie pomyślałeś o tym że jego zamysłem mógł być prosty pień? Zauważyłem pewną tendencje do komentowania i/lub krytykowania prostych pni. Nie jestem pewien czy to ma być chokkan czy shakan jednak wiem że wyprostowany formalny jest trudnym stylem. Ale ludzie, jak nikt go nie będzie robił to nikt go nie będzie umiał zrobić. Nawet jak mu teraz nie wyjdzie to wyjdzie mu następnym razem bo będzie miał cenne doświadczenia.

Powodzenia ze świerkiem :wink:
Bushman
Wojciech N.
sienerski
Posty: 7
Rejestracja: 03 lip 2009, 02:12
14
Imie i nazwisko: Bartek
Województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: sienerski »

Bushman pisze:Uformuj do końca. Po co czekać? Na doniczkę to chyba masz jeszcze sporo czasu? Jak drzewko przeżyje i dokończysz formę to wtedy wybierz doniczkę.
z uformowaniem poczekam ponieważ jak na razie jest zła pora gdyż drzewko nie jest w spoczynku i strasznie się zalewa żywicą. Obecnie trzyma się dobrze przeżyło nawet długą przeprowadzkę:) wykopałem z ziemi jeszcze z 15/20 cm pnia
sienerski
Posty: 7
Rejestracja: 03 lip 2009, 02:12
14
Imie i nazwisko: Bartek
Województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: sienerski »

sylvestri pisze:może to w czymś ci pomoże lub nie; ja podobnego świerka "conica" wstępnie uformowałem tak, a też był prostym, stożkowym drzewkiem.
ale moje drzewko ma ze 140 cm jak i nie więcej :) szkoda męczyć pień gdyż jak dla mnie ma świetną formę
Awatar użytkownika
Bushman
Posty: 288
Rejestracja: 22 kwie 2008, 00:36
16
Imie i nazwisko: Wojciech N.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Bushman »

Wydaje mi się że to bardzo dobrze że się żywicą zalewa. Rany nie będą obsychać i się ładniej zagoją... no i szybciej. :wink:
Wojciech N.
sienerski
Posty: 7
Rejestracja: 03 lip 2009, 02:12
14
Imie i nazwisko: Bartek
Województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: sienerski »

maluje rany sztuczną korą, właśnie wprowadziłem drobne zmiany obniżyłem gałęzie aby łatwiej się je oddzielnie formowało w przyszłości. Jak uzbroję się w druty to może zrobię górę ale nie mam pojęcia jak się za to zabrać
Obrazek
wydaję mi się, że coraz ładniejszą formę przybiera główna gałąź
ODPOWIEDZ