Problem z formowanie

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
Awatar użytkownika
Pen-Jing
Posty: 48
Rejestracja: 20 lis 2006, 13:34
17
Imie i nazwisko: Tomek
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Problem z formowanie

Post autor: Pen-Jing »

Oto mój nowy nabytek, co prawda posiadam to drzewko już jakiś czas, ale dopiero wczoraj postanowiłem go zaadaptować na bonsai. Wstępnie go przyciąłem (na 1 zdjęciu można zobaczyć jak wyglądał przez przycinaniem), postanowiłem kształtować go w stylu chokkan i nie byłoby problemu gdyby nie "konar", który wyrasta najniżej (widać to na zdjęciach). Szkoda mi go obcinać bo jest stosunkowo gruby i wydaję mi się, że gdybym się do pozbył to będzie za łyso (może się mylę). Z racji, że Wy macie o wiele większe doświadczenie niż ja prosiłbym o jakieś sugestie. Jestem otwarty na propozycje.

Korzystając z okazji chciałem zapytać czy przy formowaniu gałęzi mam prowadzić drut między igłami? Jakoś sobie tego nie wyobrażam.

Proszę nie zwracać uwagi na te sznurki, które zostały zastosowane na potrzeby zdjęć aby cokolwiek było widać, inaczej gałęzie schodzą się do środka i tworzy się duży nieład.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (32.64 KiB) Przejrzano 2714 razy
2.jpg
2.jpg (56.37 KiB) Przejrzano 2714 razy
3.jpg
3.jpg (56.93 KiB) Przejrzano 2714 razy
4.jpg
4.jpg (67.32 KiB) Przejrzano 2714 razy
"Kiedy uczeń jest gotowy, mistrz zawsze się pojawi"

www.sztukabonsai.pl
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Zaznaczoną gałąĽ możesz spokojnie wyciąć. Ja bym również pozbył się gałęzi wyżej, tak żeby nie wyrastały na jednym poziomie.
Wojtek Łukaszewski
Awatar użytkownika
Dragonww
Posty: 211
Rejestracja: 13 lip 2006, 21:08
17
Imie i nazwisko: Wojtek Winiarski
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Dragonww »

Ja bym poczekał do wiosny z formowaniem. Oczywiściew trzeba oczyścić gałąĽ z igieł przed drutowaniem ale jest kilka zasad które trzeba przestrzegać. Jedną z nich jest nie usuwanie igieł tegorocznych. Ja zaczekałbym do wiosny z formowaniem i pobawiłbym się pod okiem kogoś bardziej doświadczonego. Pozdrawiam
-------------------------------------------------------
Wojtek

Bonsai - sztuka sÂłuchania natury...
Awatar użytkownika
Pen-Jing
Posty: 48
Rejestracja: 20 lis 2006, 13:34
17
Imie i nazwisko: Tomek
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Pen-Jing »

Deoos --> Chyba się jej pozbęde, wyższej nie chciałbym ruszać ponieważ planuje na wiosnę odsłonić fragment korzeni co nieco zwiększy długość "gołego" pnia. Pozbycie się wyższych gałęzi może spowodować zachwianie proporcji pień - korona. Chyba, że się mylę.

Dragonww --> Dlaczego radzisz poczekać do wiosny? Mogę się dowiedzieć jakie są pozostałe zasady, cały czas się uczę. I oczywiście jak rozpoznać, które igły są tegoroczne? ;)
"Kiedy uczeń jest gotowy, mistrz zawsze się pojawi"

www.sztukabonsai.pl
ODPOWIEDZ