Jałowiec łuskowaty ( Juniperus squamata "Lode

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
Awatar użytkownika
Agula76
Posty: 82
Rejestracja: 27 wrz 2006, 11:31
17
Imie i nazwisko: AgaG
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Jałowiec łuskowaty ( Juniperus squamata "Lode

Post autor: Agula76 »

Witam !!!

Z góry zaznaczam jestem : nowa :oops:

Kupiłam jałowca po dwóch godzinach spędzonych na wyszukiwaniu. Urzekł mnie tak bardzo że...zabrałam go do domu tzn. na balkon.
Mam pytanie jak go przezimować na balkonie żeby nie skrócić mu żywota :?
i czy mogę zabrać się za formowanie ( bardzo mnie kusi i mojego asystenta) :twisted:

Czy komuś też się podoba tak jak mnie ??
Dodam że jest bardzo gęsty, pień zobaczyłam po odcięciu kilku gałęzi na dole.
Myślę że któraś z poniższych form będzie odpowiednia...
Załączniki
bez tytu³u.JPG
bez tytu³u.JPG (18.31 KiB) Przejrzano 6502 razy
3.jpg
3.jpg (97.82 KiB) Przejrzano 6502 razy
2.jpg
2.jpg (82.38 KiB) Przejrzano 6502 razy
Awatar użytkownika
Yoshimitsu
Posty: 51
Rejestracja: 29 sie 2006, 14:07
17
Lokalizacja: Żukowo

Post autor: Yoshimitsu »

Powycinaj najpierw niepotrzebne gałązki zeby było widac troche Pień i zostaw te które według ciebie sa potrzebne . A perzezimowac mozesz go spokojenie na dworzu ale zabezpiecz korzenie :wink:
Pozdrawiam Michał Miler
Awatar użytkownika
fater
Posty: 163
Rejestracja: 13 lis 2004, 11:07
19
Imie i nazwisko: Roman S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: fater »

Cześć Agula :-)
Witam nową koleżankę z Katowic. Mam nadzieję, że zasilisz naszą grupę?
Zobacz temat viewtopic.php?t=2205 jest tam opisany jałowiec squamata kupiony jesienią ubiegłego roku, całkiem podobny kształtem do Twojego. W tym roku, na warsztatach w Katowicach został zakwalifikowany na wrześniową wystawę w Chorzowie. Masz więc podobną sytuację. No, to do roboty, a w przyszłym roku... :wink:
Pozdrawiam
Roman
Awatar użytkownika
Agula76
Posty: 82
Rejestracja: 27 wrz 2006, 11:31
17
Imie i nazwisko: AgaG
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Agula76 »

Witam ponownie :)

Pozostaję w dziale dla początkujących, żeby nie prowokować w nikim agresji :wink:

Jako że nie widziałam NIGDY bonsai w realu, a tym bardziej nie byłam na żadnym zlocie, szkoleniu czy warsztatach bardzo proszę o cierpliwość, wyrozumiałość i . :-)

Wszelkie poczynione przeze mnie działania związane z moim jałowcem, mają charakter zachowawczy. Jak to ktoś ładnie ujął na forum : uciętej gałązki nie da się przykleić... :?

Tak więc podczas mojego treningu przy drutowaniu nasunęło mi się kilka pytań:
1. Jakie powinny być proporcje pomiędzy wysokością i szerokością korony w stosunku do nasady pnia?
2. co zrobić z gałązkami wychodzącymi od frontu? żeby po ich obcięciu drzewko nie było płaskie.
3. Teraz jest o wiele za dużo gałęzi, ale na jakich mam się skupić?
4. Przeczytałam że na niektórych drzewkach tworzy się karuzela, jak tego uniknąć?
5. Jak tworzy się chmurki ? Zostawia się pędy rosnące w dół czy do góry?

Dodam że moje drzewko jest teraz bardzo KUDŁATE, ale nie chcę zostawiać dwóch trzech gałązek. Myślę raczej o czymś z ładnie zaznaczonymi piętrami.
Za dalsze formowanie zabiorę się po weekendzie, bo wyjeżdżam :( ale będę BARDZO wdzięczna osobie, która zechce poświęcić swój czas i coś napisze żeby mi pomóc.

z góry dziękuję
Agnieszka
Załączniki
widok z gĂłry. MĂłwiÂłam, Âże jest wÂłochaty :)
widok z gĂłry. MĂłwiÂłam, Âże jest wÂłochaty :)
4.jpg (75.4 KiB) Przejrzano 6274 razy
Front widok pnia
Front widok pnia
3.jpg (91.43 KiB) Przejrzano 6274 razy
TyÂł drzewka z liniÂą pnia
TyÂł drzewka z liniÂą pnia
2.jpg (66.91 KiB) Przejrzano 6274 razy
Drzewko od frontu przechylone w lewo, szczyt przechylony w stronĂŞ oglÂądajÂącego
Drzewko od frontu przechylone w lewo, szczyt przechylony w stronĂŞ oglÂądajÂącego
1.jpg (67.08 KiB) Przejrzano 6274 razy
Awatar użytkownika
Yoshimitsu
Posty: 51
Rejestracja: 29 sie 2006, 14:07
17
Lokalizacja: Żukowo

Post autor: Yoshimitsu »

Dobra robota jak na pierwszy raz :wink: ale radze przeżedzic gorną partie drzewka bo panuje tam mały bałagan . 3maj sie


Pozdro
Michał
Pozdrawiam Michał Miler
Awatar użytkownika
Agula76
Posty: 82
Rejestracja: 27 wrz 2006, 11:31
17
Imie i nazwisko: AgaG
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Agula76 »

Juniperka c.d.
Ciut go wyskubałam, więcej wycinać chyba nie będę, poczekam z tym do wiosny. Nie jestem pewna, które gałęzie zostawić więc ich nie ruszam. Mam problem ze szczytem. NIe wiem jak to zrobić, niestety zdjęcia słabo to oddają, więc trudno mi podpatrzec u kogoś.
Do zrobienia są chmurki.
Prawie medytuje przy tym krzaczku :) więc kilka dni na pewno mi to zajmie, ale cała przyjemność po mojej stronie:)
Polecam tą metodę na pozbycie się stresu.

Do zobaczenia na wystawie :)
Załączniki
dÂługa droga przed nami ...
dÂługa droga przed nami ...
27a.jpg (51.35 KiB) Przejrzano 6144 razy
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Agula76 pisze:Mam problem ze szczytem. NIe wiem jak to zrobić, niestety zdjęcia słabo to oddają, więc trudno mi podpatrzec u kogoś.
Tak na marginesie co zauwazylem czytajac ksiazki o bonsai. Wiele sie pisze o ukladzie galazek, ich rozmieszczeniu, chmurkach ale nic, lub prawie nic, o wierzcholku/szczycie.
Agulo, ja bym to drzewko troszeczke skrocil i z jakies bocznej galazki przedluzyl pien. Ten zabieg proponowalbym Tobie zrobic np. na nastepnym spotkaniu, jestes w Koncu z Katowic :)

Ogolnie to drzewko wyglada ok.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

witam
na dziendobry pozbył bym się tych dwóch , trzech gałązek pierwszych licząc od dołu...
Dokładnie w tym miejscu gdzie zrobiłąś (nie wiem po co ?? ) przerwę miedzy wierzchołkiem a resztą uciołbym ten "wierzchołek" ..
gwarantuje ze drzewko nabierze lepszego wyglądu ... z czasem zdecydowałbym się je troche pochylić...
Ogólnie materiał na 3 (w skali 1-6)...

puki co wygląda jak "choinka" :wink:
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Czemu Michale bys usunal te dolne galazki?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

Ponieważ jeśli chcemy uzyskać efekt drzewa wiekowego ( miniatury jaką każde bonsai powinno być) musimy zdać sobie sprawę z tego ze mało które np świerki do póĽnej starości zachowują dolne gałęzie w takiej kondycji , warto je obciąć zostawiając jin-y około 0,5 -1,0 cm .. a całość wyprowadzić tak jak to zrobił Fater ... viewtopic.php?t=2205

inaczej choinka pozostanie choinką :-)
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

A to nie lepiej zostawic te galezie aby pracowaly na grubosc pnia? Usunac mozna zawsze, gorzej jest w druga strone :)
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

oczywiście ze tak , ale jeśli chcemy jaknajszybciej osiągnąć coś przypominającego miniature dorosłego drzewa musimy z tego zrezygnować .. Zostawiając te gałązki pozwalamy tak jak mówisz Kamilu pracować im nad średnicą pnia .. ale:
-równie dobrze byłoby np. wkopać roślinę do gruntu - wtedy jeszcze szybciej zgrubnie , nie ciąć wogóle - wtedy nie bedziemy hamować wzrostu (rozrostu pnia) itp..

albo rybki albo akwarium ...sam wiesz..
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
ODPOWIEDZ