Olea Europejska

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
Vegetan
Posty: 83
Rejestracja: 20 lis 2005, 20:20
18
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Vegetan »

Przez te parę miesiecy Oliwka jeszcze bardziej się rozrosła. Nadal nie mam pomysłu na styl. Słyszałem opinię, żeby ją zostawić w spokoju na kilka sezonów, lecz słyszałem też, że starsze rośliny gorzej znoszą cięcia.
Moje pytania:

1.Czy wystarczy, jak ją przesadzę do tej okrągłej doniczki widocznej na zdjęciu, czy jest za mała?
2.Jakiej ziemi użyć?
3.Przyciąć ją trochę, czy jeszcze nie?
4.Czy gałązki, które odetnę (jeszcze nie zdrewniałe) mogą zostać ukorzenione i prowadzone osobno? Jak to zrobić?
5.Jak zwykle z góry dziękuję :D

Aha, kiedy zacząc, bo wiosna sie zbliża, ale śnieg nadal gości na naszych ziemiach.
Kajetan mam na imiĂŞ,
staropolsko zaiste,
chociaÂż urodziÂłem siĂŞ w zimie,
lubie dni pogodne, lecz i mgliste :P
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Czy ktoś z Was widział oliwkę w stylu Sokan? Jakbyście mieli jakieś zdjęcie to wklejcie. Czy w ogóle ten styl pasuje do oliwki??
Wojtek Łukaszewski
Vegetan
Posty: 83
Rejestracja: 20 lis 2005, 20:20
18
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Vegetan »

Shokan to mój błąd, myślałem raczej o hokidachi.


Wogóle nie mam pomysłu na jej prowadzenie :cry:
Kajetan mam na imiĂŞ,
staropolsko zaiste,
chociaÂż urodziÂłem siĂŞ w zimie,
lubie dni pogodne, lecz i mgliste :P
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Moje pytanie zostało albo niezauważone albo olane. Mam nadzieję, że to pierwsze. Więć sie przypominam.
Bo zastanawiam sie nad formą dwóch oliwek, które myślałem że nadawałyby się na styl sokan. Tylko prawdę mówiąc nigdy nie widziałem oliwki w tym stylu. Jak radzicie?
Wojtek Łukaszewski
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Dzieki za link tylko z niego nic nie wynika. Tzn wynika tyle, że nadal nie spotkałem oliwki w stylu o dwóch pniach. Ale czy to znaczy, żę ten styl nie pasuje do tego gatunku?
Wojtek Łukaszewski
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

Wg Tomlinsona nadaje sie na wszystkie formy prócz miotlastej. Wartałoby zaopatrzyć się w jakąś książkę :P
acer6

Post autor: acer6 »

Powinieneś pomyśleć odwrotnie ... najpierw zastanawiałeś się czy oliwka może być w stylu sokan ? ,a nie lepiej było zadać [sobie] pytanie :
dlaczego oliwka miała by się nienadawać na sokana ?
Nie widzę żadnych przeciwwskazań ,wiadomo dyskusyjne mogą być liściaste bunjiny ,ale sokan :? . O stylu decudują przede wszystkim indywidualne cechy rośliny ,a nie gatunek .

POzdr .
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Iwono, nie brak mi książek. Nie uważam ich jednak za wyrocznię. Są tam pisane różne rzeczy, z którymi chyba nie do końca się zgadzam. Np. napisane jest, że wiąz polny nadaje się na wszystkie. Wydaje mi się jednak, że gdyby go uformować w formie kaskadowej to by to nie wyglądało jakoś super i myśle, że by nie było naturalne. Chyba, że sie mylę.

acer, dlaczego oliwka nie mialaby sie nadawac na styl sokan? w sumie trudno powiedzieć. Za mało widziałem oliwek w naturze. Po prostu nie chcę robić jakiejś karykatury. I nie chcę zmarnować drzewek. Bo jeśli nie nadają się na sokan to je po prostu mogę jeszcze rozsadzić i tyle.
Wojtek Łukaszewski
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

Deoos pisze:Iwono, nie brak mi książek. Nie uważam ich jednak za wyrocznię. Są tam pisane różne rzeczy, z którymi chyba nie do końca się zgadzam. Np. napisane jest, że wiąz polny nadaje się na wszystkie. Wydaje mi się jednak, że gdyby go uformować w formie kaskadowej to by to nie wyglądało jakoś super i myśle, że by nie było naturalne. Chyba, że sie mylę.
Osobiście widziałam we Wrocławiu wiąza - kaskadę. Cudeńko! Niestety właścicielka nie chciała się z nim rozstać :)
Vegetan
Posty: 83
Rejestracja: 20 lis 2005, 20:20
18
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Vegetan »

Co do książki, to jest za droga - nie na moją kieszeń narazie :( Ale odkładam :) Myślę tymczasem o kupnie "Bonsai - to może być proste", jakichśtam dwóch autorów, kosztuje chyba 22 zł, a jeszcze inną widziałem za 18, ale taka chudziutka, do tego zafoliowana, więc nie wiem.



Co do mojej oliwki, to przeglądając różniaste galerie wpadłem na pomysł zrobienia takich trzech "kopuł", oto link:
http://www.tropicalbonsai.com/casuarinas_photos_.htm

oczywiście nie chodzi mi o całkiem taką formę, ale o takie kopuły, co o tym myślicie?

Powiedzcie, bo na wieczór przesadzam i przycinam ;)
Kajetan mam na imiĂŞ,
staropolsko zaiste,
chociaÂż urodziÂłem siĂŞ w zimie,
lubie dni pogodne, lecz i mgliste :P
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

Wygląda ok :)
Vegetan
Posty: 83
Rejestracja: 20 lis 2005, 20:20
18
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Vegetan »

No, już ją przesadziłem, uciąłem jedną gałąĽ, drugą skróciłem, siedzi teraz w większej doniczce, w ziemi ogrodowej, a na dnie ma drenaż z keramzytu. Odcięte gałązki siedzą w wodzie, może uda mi się zrobić szczepki ;). Korzeni jak sie okazało było mało u mojej oliwki, bardzo splecione, niektórych nie szło rozplątać, ale ciachłem z 3/5 całości, na rany troszeczkę ukorzeniacza i do ziemi. Jutro jeszcze trochę podetnę i pokażę fotki ;)
Kajetan mam na imiĂŞ,
staropolsko zaiste,
chociaÂż urodziÂłem siĂŞ w zimie,
lubie dni pogodne, lecz i mgliste :P
rastaman

Post autor: rastaman »

wczoraj kupiłem też w Ikei pod w-wą oliwkę europejską, podczas drogi (300km) po odpadało jej dużo liscii
1. czy ona przeżyje? :cry:
2. kiedy mam ją przesadzić?
3. kiedy przyciąć
BaÂŚ

Post autor: BaÂŚ »

Jak zaniechasz punktow 2 i 3 to może uda sie osiagnac punkt 1 :)
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Rastaman możliwe że tą oliwkę kupiłeś z przesuszona ziemią. Oliwki nie lubią zmiany wilgotności podłoża są bardzo wrażliwe. Na dobrą sprawę powinno się ją przesadzać wiosną. Podłoże, w jakim powinna się znajdować oliwka powinno być dobrze przepuszczalne. Możesz ją postawić na pełnym słońcu. Temperatura otoczenia, w jakim znajduje się drzewko nie powinna spaść poniżej 7*C. Jeżeli stoi w domu nie powinieneś się raczej tym przejmować. Suche gałązki (jeżeli je posiada) możesz spokojnie powycinać a reszty (gałązek miękkich) na razie nie ruszaj.
Powodzenia
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Czesc.
Nie pisz zeby Tobie powiedzieli ludzie co masz ze swoim drzewem zrobic.Postaw je przed soba i patrz tak dlugo az cos wymyslisz.Co by bylo jezeli jakas b.doswiadczona osoba powiedziala by Tobie zrob kaskade?
Przyjemnego ogladania i myslenia.
Podsylam kilka drzew oliwnych by sie lepiej myslalo. Te uformowane sa os Moty z Hiszpanii.Posiada chyba najladniejsze oliwki.
Te zdjecia to apropos styl miotlastego. Pozdrawiam Roman
Załączniki
Olea_5.jpg
Olea_5.jpg (66.33 KiB) Przejrzano 8989 razy
Olea_2.jpg
Olea_2.jpg (68.44 KiB) Przejrzano 8989 razy
Olea_3.jpg
Olea_3.jpg (7.58 KiB) Przejrzano 8989 razy
Olea_1.jpg
Olea_1.jpg (37.88 KiB) Przejrzano 8989 razy
Olea.jpg
Olea.jpg (74.57 KiB) Przejrzano 8988 razy
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

gdyby to bylo moje drzewko to ja bym chyba ta galazke po lewej stronie (patrzac na pierwsze zdjecie) ucial i z reszty cos wykrecic zeby podchodzilo pod Shakan-styl pochylony. pamietaj ze to jest tylko moje zdanie. Moze w zeczywistosci patrzac w na drzewo na zywo mozna by cos innego "wystrugac"
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
ODPOWIEDZ