Rosmarinus officinalis (rozmaryn lekarski)

Dział, w którym zostały omówione najczęściej spotykane gatunki drzew jako bonsai.
ODPOWIEDZ
Eva

Rosmarinus officinalis (rozmaryn lekarski)

Post autor: Eva »

rozmaryn lekarski - rosmarinus officinalis

Rozmaryn pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Jego liście są stosowane w kuchni jako przyprawa. Ten gęsty, wiecznie zielony krzew osiąga w swoich ojczystych stronach wysokość 1,5 m. Skórzaste liście mają długość do 55 mm i szerokość 3 mm, są podłużne, o nieco podwiniętym brzegu. Ich wierzchnia strona jest szorstka, barwy ciemnozielonej, spodnią zaś pokrywają białe wioski. Niebieskie wargowe kwiaty, zaopatrzone w dwa pręciki, pojawiają się głównie w maju i czerwcu. Kwiaty tworzą małe pęczki wyrastające z kątów liści na szczycie jednorocznych pędów. Kora rozmarynu ma rożne odcienie brązu i łuszczy się w charakterystyczny sposób włóknistymi pasmami. Z biegiem lat na pniu pojawiają się podłużne guzowate pasy. Obcięte pędy rozmarynu mogą być wykorzystane w kuchni jako przyprawa.

Stanowisko: rozmaryn po ostatnich nocnych przymrozkach powinien zostać wyniesiony na dwór, na stanowisko w pełnym słońcu. Zimą najwłaściwsze jest miejsce o temperaturze 5 - 8 stopni C.

Pielęgnacja:
Podlewanie: latem utrzymuje się umiarkowaną wilgotność, a zawsze przed podlewaniem warto najpierw sprawdzić ziemię. Jeśli jest jeszcze wilgotna, nie należy podlewać. Zimą podłoże powinno być bardziej suche, ale nie wolno dopuścić do wyschnięcia bryły korzeniowej.
Nawożenie: od wiosny do początku września co trzy tygodnie należy roślinę zasilać płynnym nawozem. Zimą nie stosuje się nawożenia.
Przesadzanie: co roku lub co dwa lata wczesną wiosną do mieszanki ziemi Akadama, kompostu z kory i żwiru (proporcje 1 : 1 : 2). Do ziemi należy dodać trochę nawozu wapniowego.
Drutowanie: ze względu dość sztywny wzrost pędów niezbędne jest ich regularne drutowanie. Zabiegowi temu bez problemu poddają się jednak tylko cienkie zdrewniałe pędy.
Przycinanie: pierwsze pojawiające się pędy nie mogą być przycinane, ponieważ na ich szczytach tworzą się kwiaty. Po kwitnieniu przycina się silnie pędy aż do starego drewna. Wszystkie następne pędy mają wyrosnąć do ok. 5 cm i wtedy zostaną przycięte do 1 cm. Dzięki regularnemu skracaniu bocznych pędów można uformować piękne poduszki drobnych ulistnionych gałązek.

przykładowe tematy na forum dotyczace uprawy gatunku:
viewtopic.php?t=1767&highlight=
viewtopic.php?t=1123&highlight=

przydatne linki:
http://www.republika.pl/palmiarnia/rozmaryn.htm

informacje przygotował dary1 na podstawie H. Stahl, H. RĂźger "Bonsai z roślin pokojowych”
zdjęcia przygotowali: Adek, jacenty_3
Załączniki
rozmaryn.jpg
rozmaryn.jpg (22.79 KiB) Przejrzano 12183 razy
lato 2005 - wÂłaÂściciel jacenty_3
lato 2005 - wÂłaÂściciel jacenty_3
rozmaryn .jpg (20.73 KiB) Przejrzano 12161 razy
ODPOWIEDZ