Cytryna - citrus limon ponderosa
Krzyżówka cytryny z cytronem znana u nas jako "cytryna skierniewicka", a za granicą jako "american wonder", czyli amerykański cud.
To jeden z częściej spotykanych w sprzedaży cytrusów obok mandarynek, pomarańczy, kalamondii i kumkawatów. O zdobycie cytrusów jest u nas wciąż stosunkowo trudno. Najczęściej pojawiają się w dużych supermarketach.
Cytryny do Europy sprowadzili Arabowie. Cytryny nie tylko ładnie kwitną, ale mają też dekoracyjnie wyglądające ciemnozielone liście osiągające kilkanaście centymetrów długości.
Stanowisko: cytryny najlepiej rosną na stanowisku słonecznym, np. południowo-wschodnim lub zachodnim. Stawiając roślinę na oknie południowym warto pamiętać o częstym otwieraniu okien, aby uniknąć przegrzania. Cytryny lubią średnią wilgotność powietrza (w granicach 45-60%), a więc warto postawić je w sąsiedztwie innych roślin o dużych liściach - tak zwanej grupie, która zapewni im odpowiednio wilgotny mikroklimat.
Wilgotność otoczenia można zwiększyć, spryskując od czasu do czasu liście. Jest to również dobra okazja do dolistnego nawożenia. Cytryny wbrew powszechnemu przekonaniu nie pochodzą z regionów tropikalnych i wcale nie lubią upałów. Optymalna do wzrostu temperatura to 18-22 °C, przy temperaturze w nocy niższej o 5-10 °C.
Pielęgnacja:
Przesadzanie: podłoże powinno być lekko kwaśne (pH 5-6) i mieć luĽną strukturę, zapewniającą dobry dostęp powietrza do korzeni - należy pamiętać o warstwie drenażowej. Ponieważ korzenie roślin cytrusowych nie wytwarzają włośników, szczególnie chętnie tworzą związki mikorytyczne z pewnymi grzybami glebowymi z rodzaju Glomus, które znacznie ułatwiają pobieranie wody i soli mineralnych, przez co rośliny rosną o wiele bujniej.
Nawożenie: warto tutaj wspomnieć, że długotrwałe stosowanie niektórych nawozów może powodować zbytnie podwyższenie pH ziemi. W takim przypadku jedynym sensownym wyjściem jest lekkie zakwaszenie podłoża.
Okres kwitnienia: nie ma jednego okresu, w którym cytryny kwitną. Zazwyczaj kwitną na wiosnę wraz z rozpoczęciem cieplejszej pory roku oraz na początku jesieni, kiedy zmniejszają się letnie upały. Na zdrowej roślinie można naliczyć nawet kilkanaście - kilkadziesiąt kwiatów. Należy tu wspomnieć, że cytryny bardzo wzmacnia wystawienie ich latem na zewnątrz, jednak nie należy wynosić roślin już kwitnących - w ogóle w czasie kwitnienia powinno się unikać nagłych zmian w warunkach otoczenia. Oczywiście większość kwiatów opadnie, a tylko nieliczne zawiążą owoce. Nie należy również liczyć na owoce w przypadku roślin bardzo młodych, np. dwuletnich. Kwiaty zapyla się następnego dnia po otwarciu, kiedy słupek jest lekko wilgotny. Jeśli zapylenie powiodło się, płatki opadają po około 2-3 dniach, a podstawa słupka zaczyna się powiększać. Po około 2 tygodniach widać jej wyraĽne zgrubienie. Tak zawiązany owoc będzie rozwijał się od 6 do 12 miesięcy, ale w międzyczasie cytryna będzie jeszcze kwitła wiele razy.
Okres spoczynku: jak wiele roślin, również cytryny wymagają okresu spoczynku. Utrzymanie wysokiego poziomu procesów życiowych w warunkach zmniejszonego naświetlenia jest niemożliwe, dlatego w okresie listopad - luty należy przenieść cytrynę na klatkę schodową, do nieogrzewanego pokoju lub na korytarz, a więc tam, gdzie nie będzie stała obok grzejnika. Czasem wystarczy odsunąć po prostu roślinę od kaloryfera, aby nie stała w rozgrzanym, suchym powietrzu, w przeciwnym wypadku z rośliny mogą opadać liście. Poza tym w okresie spoczynku ogranicza się podlewanie i nie używa nawozów, chyba że zawierają one wyłącznie mikroelementy, przez co nie będą wywoływać niepożądanego zimą wzrostu. Rośliny, które przechodzą okres spoczynku nie tylko ładniej wyglądają, ale także o wiele bujniej rosną i kwitną w okresie wiosennym.
Formy bonsai: najładniej wyglądają rośliny uformowane w formę krzaczastą lub drzewkowatą, dlatego warto cytryny przycinać, ponieważ skrócenie rośliny przez obcięcie końca głównego pędu sprzyja tworzeniu rozgałęzień.
przykładowe tematy na forum dotyczace uprawy gatunku:
viewtopic.php?t=800&highlight=
viewtopic.php?t=1099&highlight=
przydatne linki:
http://www.cytrusik.pl/index.php?option ... &Itemid=35
informacje przygotował jacenty_3
zdjęcia przygotował jacenty_3
Wszystkie zdjęcia pochodzą z albumu jacentego_3
Citrus limon ponderosa (Cytryna)
- Załączniki
-
- cytryna pÂąki.jpg (15.29 KiB) Przejrzano 16863 razy
-
- cytryna kwiat.jpg (15.86 KiB) Przejrzano 16856 razy
-
- cytryna - okres kwitnienia.jpg (67.91 KiB) Przejrzano 16856 razy
-
- cytryna.jpg (46.8 KiB) Przejrzano 16853 razy
-
- cytryna owoc.jpg (59.48 KiB) Przejrzano 16851 razy
-
- cytryna 1.jpg (16.8 KiB) Przejrzano 16835 razy
-
- cytryna 2.jpg (35.2 KiB) Przejrzano 16877 razy
-
- cytryna 3.jpg (14.82 KiB) Przejrzano 16840 razy