Karmona drobnolistna - liście tracą kolor

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Nisia
Posty: 2
Rejestracja: 27 kwie 2021, 00:34
2
Imie i nazwisko: Monika M
Województwo: dolnośląskie

Karmona drobnolistna - liście tracą kolor

Post autor: Nisia »

Cześć,

Na dzień kobiet dostałam Karmonę drobnolistną kupioną w kwiaciarni. Na początku musiałam się nauczyć jak się nią zajmować, ale wydaje mi się, że mam to już ogarnięte (codzienne zraszanie, podlewanie 2-3x w tygodniu w zależności od tego czy ma sucho, bez przeciągów, etc). Dziś nawoziłam drzewko drugi raz (wcześniej było 2 tygodnie temu), nawóz trochę bardziej rozcieńczony niż powinien, bo nie wiedziałam jak drzewko zareaguje. Podlewam wodę przefiltrowaną, przegotowaną i odstaną przynajmniej 1 dzień.

Problem jest taki, że niektóre listki tracą ubarwienie w dość dziwny sposób (załączam zdjęcia). To się zaczęło zanim zaczęłam nawozić.
Myślałam, że to może chloroza, ale wygląda inaczej niż na zdjęciach, które widziałam. Ogólnie roślina wygląda ok (na tyle na ile się znam, a jest to moje pierwsze drzewko, i na ile wyczytałam na tym forum ;P :) ) - sporo pączków zaczęło wyrastać po tym jak podlałam drzewko nawozem, jest też kilka nowych listków. Ale z drugiej strony tych listków bez kolorów też jest więcej.

Ktoś ma pomysł, co może drzewku dolegać i co z tym zrobić?
Zastanawiam się też, czy uciąć/oberwać te dziwne listki, nie chcę ogołocić drzewka.

Byłabym wdzięczna za poradę, bo zdążyłam już przywiązać się do Karmony i nie chciałabym jej stracić. :)
Załączniki
1619718113426.jpg
1619718113426.jpg (929.55 KiB) Przejrzano 2483 razy
1619718113428.jpg
1619718113428.jpg (662.21 KiB) Przejrzano 2483 razy
1619718113429.jpg
1619718113429.jpg (489.76 KiB) Przejrzano 2483 razy
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2021, 08:04 przez Nisia, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Dość długo już wytrzymała. Carmony są strasznie kapryśne ale widocznie dajesz radę bo nadal żyje. Postępuj tak jak radzą na internecie ja miałem tę roślinę 2x i odpuściłem :)
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Olko77
Posty: 4
Rejestracja: 13 mar 2021, 15:44
3
Imie i nazwisko: Paweł O
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: Olko77 »

Hej,
Moje pierwsze drzewko to też karmona i mam ją od około 3 miesięcy. Pisałem na forum i pierwsze co mi polecono to przesadzić do większej doniczki co zrobiłem oczywiście z mieszanką do bonsai (akadama itd) i trzyma się pięknie. Korzenie przeczesałem i skróciłem i kwitnie od tamtej pory 🙂
Czytałem że lepiej nie stosować nawozu w płynie bo roślina ma delikatne korzenie.
Nisia
Posty: 2
Rejestracja: 27 kwie 2021, 00:34
2
Imie i nazwisko: Monika M
Województwo: dolnośląskie

Post autor: Nisia »

Postanowiłam je przesadzić, okazało się, że w doniczce jest bryła korzeni, więc może brakowało mu przestrzeni w doniczce. Nie wiem, ale może coś pomoże, trzymajcie kciuki :)
Awatar użytkownika
jeszua
Posty: 45
Rejestracja: 08 paź 2020, 10:52
3
Imie i nazwisko: Przemysław

Post autor: jeszua »

teraz spokojnie, przynajmniej przez kilka tygodni nie próbuj nawozić (jak delikatnie by nie przesadzać, część korzeni i tak będzie naruszonych), pilnuj podlewania - z "bonzajowym" podłożem powinno być łatwiej utrzymać odpowiednią wilgotność

mieliśmy podobną sytuację, drzewka przesadzaliśmy w połowie roku - jedno padło, ale już wcześniej było w bardzo kiepskiej kondycji. początki bywają trudne, choć nadal szkoda mi tego ostrokrzewu...
jsz
ODPOWIEDZ