podlewanie fikusa

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Marcin29
Posty: 103
Rejestracja: 08 cze 2013, 11:04
10
Imie i nazwisko: Dariusz Pawlak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Opacz Kolonia

podlewanie fikusa

Post autor: Marcin29 »

Witam
W jaki sposób można sprawdzić wilgotność ziemi w doniczce ?
W doniczce po ziemi mam posypaną akadamia i z tego co wiem gdy akadamia jest ciemna to drzewko nie wymaga podlewania a gdy jest jasna to wymaga podlania .
I zawsze jak sprawdzam wilgotność ziemi palcem gdy akadamia jest jasna to jest ona zimna . Czy to może oznaczać że ziemia jest wciąż w głębi wilgotna i nie trzeba drzewka jeszcze podlewać ?
Z góry dziękuje za . , wskazówki .

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Najlepiej robić to wierzchem dłoni. Kładziesz ją na glebie i sprawdzasz czy jest wilgotna czy nie. Najlepsze rezultaty daje podlewanie przez zanurzenie.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Marcin29
Posty: 103
Rejestracja: 08 cze 2013, 11:04
10
Imie i nazwisko: Dariusz Pawlak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Opacz Kolonia

Post autor: Marcin29 »

Swoje drzewka podlewam przez opryskiwaczem i każdemu drzewku daje tak mniej więcej 150 -180
wody . Jak kupiłem ostatnia drzewko w ogrodach bonsai na połczyńskiej to sprzedawca mi powiedział że jak akadamia jest jasna a wilgotność w glebie powiedział mi żebym sprawdzał przez otwór w doniczce .
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

I owszem jest to jakiś wskaźnik tyle że przy silnym słońcu i wietrze powierzchnia aka robi się bardzo szybko jasna mimo że wewnątrz trzyma sporo wilgoci. Roślina potrzebuje wilgoci by przeżyć. Pytałeś jak to zrobić najlepiej odpowiedziałem nie chcesz się do rad stosować twoja sprawa. Zawsze możesz zainwestować:
http://i59.photobucket.com/albums/g283/ ... g~original
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Marcin29
Posty: 103
Rejestracja: 08 cze 2013, 11:04
10
Imie i nazwisko: Dariusz Pawlak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Opacz Kolonia

Post autor: Marcin29 »

bolas ja stosuje się do rad podlewam drzewka jak akadamia jest jasna , wilgoć w ziemi ledwo wyczuwalna a doniczka lekka .Bo przecież jak ziemia jest wilgotna to doniczka jest cieżka .A gdy ziemia jest sucha to doniczka jest lekka .
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

AKADAMA nie akadamia.
Zacznij ważyć całą roślinę :) Trochę mi to przypomina mój przedmiot na studiach chów i hodowla zwierząt a konkretnie ich żywienie gdzie musieliśmy wyliczać ile krówka/świnka potrzebuje papu żeby przytyła :)
Podlewanie przez zanurzanie ma jeszcze jeden dobry wpływ na grunt w roślinie mianowicie przewietrza całą glebę w donicy i masz pewność że całość gleby jest nasączona wodą - ale zrobisz i tak jak chcesz. Nie wiem bardzo jak to się ma do małych bonsai bo ja mam ich ok 6 szt i podlewam raz na 2-3dni jak mi się wspomni. Dają radę i mają się dobrze. Resztę to min 1L akadamy i tu o dziwo musowo praktycznie 1 dziennie podlać góra co 2gi dzień.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Marcin29
Posty: 103
Rejestracja: 08 cze 2013, 11:04
10
Imie i nazwisko: Dariusz Pawlak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Opacz Kolonia

Post autor: Marcin29 »

Oj tam przecież nie stawiam jej na wadze :-) tylko podnoszę do góry i wtedy czuje w dłoniach czy doniczka jest cieżka czy lekka
Awatar użytkownika
Pelidea
Posty: 51
Rejestracja: 21 maja 2013, 17:38
10
Imie i nazwisko: Joanna
Województwo: podkarpackie

Post autor: Pelidea »

Bolas pisze:Trochę mi to przypomina mój przedmiot na studiach chów i hodowla zwierząt a konkretnie ich żywienie gdzie musieliśmy wyliczać ile krówka/świnka potrzebuje papu żeby przytyła :)
Hehehe... Też się nad tym męczyłam, więc współczuję. ;)

A wracając do tematu, to co prawda moje fikusy mają inne podłoże, ale metoda "waga w ręce" w miarę się sprawdza w przypadku małych doniczek. Wtedy faktycznie czuć różnicę, jak ziemia przeschnie. Przy większych jest to mało użyteczne.

A fikusy i tak wybaczają, jak się dzień czy dwa o nich zapomni. ;)
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

"W doniczce po ziemi mam posypaną akadamia" - czy mam rozumieć że roślina rośnie w zwykłej glebie i na to położona zostałą akadama?? Jeśli tak to fakt wyschnięcia akadamy nie świadczy o tym, że roślina ma sucho, inaczej wilgoć trzymają podłoża składające się z granulatu a inaczej zwykła gleba/ziemia. Pomijając fakt że posypywanie akadamą gleby nie ma IMO większego sensu (należałoby wymienić całe podłoże), żeby w takiej sytuacji sprawdzić wilgotność i tak musiałbyś się przebić przez akadamę i rozgrzebać glebą - sam widzisz że to nie ma sensu. A wilgotność można sprawdzić wyciągając roślinę z doniczki, jak ma zbity system korzeniowy (a tak na pewno jest u rośliny nieprzesadzanej) to nic się jej nie stanie.
Paweł Dembek
Marcin29
Posty: 103
Rejestracja: 08 cze 2013, 11:04
10
Imie i nazwisko: Dariusz Pawlak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Opacz Kolonia

Post autor: Marcin29 »

tak fikus rośnie sobie w normalniej ziemi na której jest akadama posypana.Moje drugie drzewko tez rosnie w normalniej ziemi posypanej akadama
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Oj na to bym nie wpadł. To jakiś nowy sposób na używanie aka jako znacznika a nie substratu - dobre. Ja mam w czystej akadamie przesadzone fikusy od soboty w AB i podlane przez zanurzenie - do dziś nie wyschły a aka jest ciemna.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Marcin29
Posty: 103
Rejestracja: 08 cze 2013, 11:04
10
Imie i nazwisko: Dariusz Pawlak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Opacz Kolonia

Post autor: Marcin29 »

metoda waga w rekach jest dobra bo doniczki moich drzewek maja 18 - 20 cm średnicy
ODPOWIEDZ