Podocarpus i ostrokrzew

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Kamil_D
Posty: 8
Rejestracja: 21 cze 2014, 12:01
9
Imie i nazwisko: Kamil
Województwo: mazowieckie

Podocarpus i ostrokrzew

Post autor: Kamil_D »

Witam wszystkich forumowiczów. Od niedawna (trzy tygodnie) jestem posiadaczem dwóch drzewek (kupione w obi - wiem, powinno się kupować w szkółkach lub w specjalistycznych sklepach, jednak gdy je zobaczyłem, musiałem je kupić): podocarpusa i ostrokrzewu (przynajmniej tak ustaliłem na podstawie zdjęć). Nie wiem czemu na tabliczkach w obu drzewkach była nazwa "podocarpus ilex". Ale nie z tym problemem tu piszę :-) Otóż od pewnego czasu ostrokrzew gubi listki. Żółknął aż w końcu brązowieją i odpadają.
Wyczytałem, że należy dać drzewku trochę czasu na aklimatyzację. Ile czasu taka aklimatyzacja może trwać? Drzewko stoi około 1m od okna zachodniego. Niestety okna w domu mam od strony południowej i zachodniej. Od południa mogę jedynie postawić doniczkę na parapecie, a to chyba by było zbyt palące w samo południe przy pełnym słońcu. Więc wydaje mi się, że wybrałem mniejsze zło - mniej światła, ale za to nie spalę drzewek słońcem. Poza tym ziemia jest jakaś zbita. Przy podlewaniu po prostu spływa na boki doniczki. Przesadzać teraz, z tego co wiem, nie można. Tydzień temu położyłem dwie grudki nawozu biogold. Myślałem, że może to pomoże...
Co należałoby zrobić z drzewkiem, aby poprawić jego kondycję?
Natomiast podocarpus część igieł ma ładnego, jasno-zielonego koloru, a część ciemniejszego. Poza tym, te ciemniejsze zaczynają brązowieć. Połowy igiełki nie ma, a końcówka jest sucha. Ziemia jest luźna. Korzenie chyba były przycinane. Są wręcz prawie na wierzchu. Tam również położyłem granulki biogold. Bardzo proszę o . i rady, aby drzewka mogły mi odżyć.
Załączam zdjęcia obu drzewek. Niestety nie mam w aparacie trybu makro więc za jakość przepraszam.
Załączniki
podocarpus - ciemne igły z suchymi końcówkami
podocarpus - ciemne igły z suchymi końcówkami
DSC_3633(1).jpg (481.1 KiB) Przejrzano 7970 razy
podocarpus - widok całości #1
podocarpus - widok całości #1
DSC_3634(1).jpg (749.26 KiB) Przejrzano 7970 razy
podocarpus - widok całości #2
podocarpus - widok całości #2
DSC_3635(1).jpg (805.46 KiB) Przejrzano 7970 razy
podocarpus - widok z góry - widać jaśniejsze i ciemniejsze igły
podocarpus - widok z góry - widać jaśniejsze i ciemniejsze igły
DSC_3636(1).jpg (818.79 KiB) Przejrzano 7970 razy
ostrokrzew - widok #1
ostrokrzew - widok #1
DSC_3637(1).jpg (667.71 KiB) Przejrzano 7970 razy
ostrokrzew - widok #2
ostrokrzew - widok #2
DSC_3638(1).jpg (763.99 KiB) Przejrzano 7970 razy
ostrokrzew - żółte listki z brązowymi plamkami
ostrokrzew - żółte listki z brązowymi plamkami
DSC_3639(1).jpg (613.9 KiB) Przejrzano 7970 razy
ostrokrzew - widok z góry
ostrokrzew - widok z góry
DSC_3640(1).jpg (772.5 KiB) Przejrzano 7970 razy
ostrokrzew - widok zbitej ziemi
ostrokrzew - widok zbitej ziemi
DSC_3641(1).jpg (807.31 KiB) Przejrzano 7970 razy
podocarpus - widok korzeni
podocarpus - widok korzeni
DSC_3642(1).jpg (913.34 KiB) Przejrzano 7970 razy
Awatar użytkownika
Aura
Posty: 149
Rejestracja: 29 sty 2013, 21:15
11
Imie i nazwisko: Krzysztof
Województwo: pomorskie

Post autor: Aura »

Przelozylbym bryly korzeniowe do wiekszych donic i dosypalbym mieszanki tyle zeby moznabylo bezproblemowo podlewac. Tak przygotowane rosliny wystawilbym na dwor w cien i obserwowal. Wiecej info o gatunku i odmianie znajdziesz pod haslem - Ilex crenata Ostrokrzew karbowany oraz Podocarpus macrophyllus (chinensis) Podokarp wielkolistny.
Kamil_D
Posty: 8
Rejestracja: 21 cze 2014, 12:01
9
Imie i nazwisko: Kamil
Województwo: mazowieckie

Post autor: Kamil_D »

Dziękuję za odpowiedz. Przesadzanie w tym miesiącu im nie zaszkodzi? I na ile wystawic je na zawnątrz?

Pozdrawiam

Kamil D.
Awatar użytkownika
Aura
Posty: 149
Rejestracja: 29 sty 2013, 21:15
11
Imie i nazwisko: Krzysztof
Województwo: pomorskie

Post autor: Aura »

Nie napisalem przesadzanie a przelozenie bryly korzeniowej. Na ile wystawic? Nie rozumiem.
Kamil_D
Posty: 8
Rejestracja: 21 cze 2014, 12:01
9
Imie i nazwisko: Kamil
Województwo: mazowieckie

Post autor: Kamil_D »

OK, trochę źle zrozumiałem z tym przekładaniem - przepraszam.
Chodziło mi, na jaki okres czasu wystawić je na zewnątrz. Czy po prostu jak zauważę poprawę, to przenieść je z powrotem do domu?

Pozdrawiam

Kamil D.
Awatar użytkownika
Aura
Posty: 149
Rejestracja: 29 sty 2013, 21:15
11
Imie i nazwisko: Krzysztof
Województwo: pomorskie

Post autor: Aura »

Obie rosliny nalezy chronic przed mrozem, na sezon powegetacyjny trzeba roslinom zapewnic temp. + 5 'C unikac przeciagow i podlewac gdy przeschnie podloze. Ale teraz skup sie na utrzymaniu roslin przy zyciu i ich dobremu rozwojowi.
Kamil_D
Posty: 8
Rejestracja: 21 cze 2014, 12:01
9
Imie i nazwisko: Kamil
Województwo: mazowieckie

Post autor: Kamil_D »

Ostatnie pytanie. Po przełożeniu bryły korzeniowej do większej doniczki, jaką ziemią uzupełnić braki?
Awatar użytkownika
Aura
Posty: 149
Rejestracja: 29 sty 2013, 21:15
11
Imie i nazwisko: Krzysztof
Województwo: pomorskie

Post autor: Aura »

Moze byc gotowa mieszanka do bonsai dostepna w ogrodniczych. Chyba ze chcesz poeksperymentowac przygotowujac mieszanke samemu.
Kamil_D
Posty: 8
Rejestracja: 21 cze 2014, 12:01
9
Imie i nazwisko: Kamil
Województwo: mazowieckie

Post autor: Kamil_D »

Zrobiłem jak powiedziałeś. Przeniosłem drzewka do większych doniczek i wystawiłem na zewnątrz. Ostrokrzew ma się całkiem dobrze. Usunąłem wszystkie żółte liście i nie pojawiają się nowe. Liczę, że tak pozostanie :) Podocarpus natomiast ciągle ma brązowe końce igieł - wręcz połowy poszczególnych igieł już nie ma tylko te brązowe, stwardniałe końce :( Trudno mi jest stwierdzić dokładnie, ale wydaje mi się, że jest ich coraz więcej. Podlewane są jak tyko zobaczę suchotę w doniczkach. Nawożone rozpuszczonym nawozem biogold co dwa tygodnie. Dodatkowo zraszam je rano i wieczorem. Bardzo proszę o ., jak zaradzić brązowieniu igeł [-o<

Pozdrawiam

Kamil D.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

W podokarpie sprawdź pH gleby dodatkowo ta roślina rośnie jak opętana gdy ma bardzo wilgotne i ciepłe powietrze a nie podłoże.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
ODPOWIEDZ