Formowanie grubosza

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Vilya
Posty: 2
Rejestracja: 28 sie 2013, 19:49
10
Imie i nazwisko: Natalia
Województwo: wielkopolskie

Formowanie grubosza

Post autor: Vilya »

Cześć! Jakiś czas temu trafił w moje ręce grubosz jajowaty. Był on w opłakanym stanie, ale postanowiłam zrobić z niego całkiem ładną roślinkę. Dlatego chciałabym Was prosić o . przycięciu go. Mam mniej więcej koncepcję, ale problem ze szczegółami.

Postarałam się go sfotografować z różnych stron:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak długo po przesadzeniu należałoby odczekać, zanim wezmę się za cięcie? I co proponujecie zrobić z tymi odgałęzieniami na samym dole?

Z góry dziękuję za .!
Awatar użytkownika
Amator Bonsai
Posty: 96
Rejestracja: 11 kwie 2012, 18:58
11
Imie i nazwisko: Kacper R.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Amator Bonsai »

Grubosza się chyba nie tnie, ale ręki sobie uciąć nie dam ;)
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Masz może inspirację do czego chcesz dążyć?
Mała .: https://www.google.pl/search?q=crassula ... 73&bih=764
Aktualna forma jest typowa dla gruboszy trzymanych w domach. Mało zieleni po części dyskwalifikuje większe formowania rośliny. Możesz natomiast przycinać choć w przy tym gatunku lepiej wyłamywać wierzchołki wzrostu tak by roślina zaczęła się rozkrzewiać. Zbyt mocne rozbudowanie korony może spowodować złamanie się pnia więc trzeba ostrożnie. Stwórz mu bardzo dobre warunki to na pewno będzie cieszył oczy.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Bakus
Posty: 181
Rejestracja: 02 paź 2010, 07:41
13
Imie i nazwisko: Mariusz
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Ustka

Post autor: Bakus »

Przede wszystkim Grubosz nie wymaga, podobnie jak kaktusy i inne sukulenty sporej ilości wody. Zbyt obficie podlewany, na pewno zmarnieje. Grubosza podlewamy w zależności od panującej w domu temperatury. Jeśli temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza, podlewamy go raz na dwa tygodnie, wtedy gdy ziemia jest już przesuszona. Gdy temperatura jest niższa, nawadniamy go rzadziej. Nie zapomnijmy też za każdym razem usuwać nadmiaru wody z podstawki, gdyż uchroni to roślinę przed zgniciem korzeni.
Nie zaleca się stawiania grubosza przy grzejnikach, może to spowodować słabszy wzrost i gubienie liści oraz utratę ich koloru. Co innego, gdy grubosza postawimy w słonecznym miejscu. Dostęp do światła zmobilizuje roślinę do wzrostu. Jednak zaleca się grubosza postawić na parapecie okna wychodzącego na wschód lub zachód, południowe promienie słoneczne mogą uszkodzić roślinę.

By roślina była zdrowa, liczy się nie tylko dostęp do światła. Raz na miesiąc zaleca się zasilić grubosza odżywką, najlepiej płynną, taką jak do kaktusów czy innych sukulentów. Najlepszy będzie Florovit, jego systematyczne stosowanie stymuluje rozwój i proces kwitnienia oraz zapewnia zdrowy wygląd rośliny.

Zapamiętaj! Roślinę nawozimy od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Najlepszym podłożem dla grubosza będzie piasek ze żwirkiem i torfem lub zwykła ziemia doniczkowa z domieszką piasku i gliny.
Awatar użytkownika
Amator Bonsai
Posty: 96
Rejestracja: 11 kwie 2012, 18:58
11
Imie i nazwisko: Kacper R.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Amator Bonsai »

Z domieszką gliny? Chyba jeszcze za mało wiem :-(
borówka10
Posty: 4
Rejestracja: 24 wrz 2013, 20:34
10
Imie i nazwisko: Adam R
Województwo: mazowieckie

Post autor: borówka10 »

Kurcze, muszę zmienić podłoże dla mojego grubosza. Glina bedzie lepsza czy ten żwir z torfem ? :)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
telemarketing call center, ośrodek odwykowy, księgowość lublin, PDF inksaving, serwis komputerow krakow
ODPOWIEDZ