Wiąz drobnolistny - pierwsze drzewko

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Awatar użytkownika
Neoheresy
Posty: 6
Rejestracja: 10 kwie 2013, 21:03
11
Imie i nazwisko: Alan
Województwo: mazowieckie

Wiąz drobnolistny - pierwsze drzewko

Post autor: Neoheresy »

Kilka tygodni temu postawiłem zainteresować się tematyką bonsai. Szukałem informacji o roślinach indoor, przeglądałęm fora, poradniki, oferty sklepów, allegro etc. Wybór padł na trzy gatunki - ficus retusa i wiąz drobnolistny/zelkova. Wypatrzony ficus dotrze do mnie jutro, a dzisiaj kupiłem (chyba) wiąz drobnolistny (mam nadzieję, że rozstrzygnie się to tutaj).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Drzewko kupiłem w Obi, gdzie stało sobie razem z około 20 drzewkami kilku gatunków. Jest chyba w dość dobrej formie, nie jest zasuszone, ma mokrą glebę. Na dzień dobry mam dwa pytania/problemy.

1. Chciałbym go docelowo przesadzić do innej, nieco szerszej doniczki i czekać na rozwój wypadków. Jako że pora roku sprzyja przesadzaniu, ile dać mu na aklimatyzację w mieszkaniu, zanim zabiorę się do przesadzania? 2-3 tygodnie?

2. Do jakiej ziemi go przesadzić? To, w czym teraz jest, to jakaś mieszanka ziemi torfowej z ze zwykłą ogrodową. Z tego co zdążyłem się zorientować, wiąz lubi przepuszczalne podłoże. Czy wobec tego taka mieszanka będzie dla niego odpowiednia?

Będę wdzięczny za ./ukierunkowanie.
Awatar użytkownika
Bakus
Posty: 181
Rejestracja: 02 paź 2010, 07:41
13
Imie i nazwisko: Mariusz
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Ustka

Post autor: Bakus »

możesz już przesadzić jednak nie wolno ci ruszać ziemi z korzeni
większa doniczka mieszanka ziemi ALA do bonsai kupisz ja na allegro jest tego sporo
i czekaj

chyba ze wolisz profesjonalnie to proszę
moja mieszanka do wiazów: kiryu, akadama, torf proporcja 1:1:3
Awatar użytkownika
Neoheresy
Posty: 6
Rejestracja: 10 kwie 2013, 21:03
11
Imie i nazwisko: Alan
Województwo: mazowieckie

Post autor: Neoheresy »

Czyli całą bryłę (cała zawartość obecnej doniczki) mam przesadzić - bez otrząsania ziemi, bez oczyszczania i przycinania korzonków itd? Dosypać potem mieszanki i czekać czy się przyjmie (docelowo rok, do kolejnego przesadzenia)?
Awatar użytkownika
Bakus
Posty: 181
Rejestracja: 02 paź 2010, 07:41
13
Imie i nazwisko: Mariusz
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Ustka

Post autor: Bakus »

Neoheresy pisze:Czyli całą bryłę (cała zawartość obecnej doniczki) mam przesadzić - bez otrząsania ziemi, bez oczyszczania i przycinania korzonków itd? Dosypać potem mieszanki i czekać czy się przyjmie (docelowo rok, do kolejnego przesadzenia)?
tak cała bryła korzeniowa bez otrząsania itd na 100% się przyjmie i oczywiście na parapet
Awatar użytkownika
Neoheresy
Posty: 6
Rejestracja: 10 kwie 2013, 21:03
11
Imie i nazwisko: Alan
Województwo: mazowieckie

Post autor: Neoheresy »

Dziękuję za .!
ODPOWIEDZ