Ficus Ginseng - gubi liście.

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
wituu
Posty: 2
Rejestracja: 03 lis 2012, 21:47
11
Imie i nazwisko: Witek G
Województwo: lódzkie

Ficus Ginseng - gubi liście.

Post autor: wituu »

Witam.

Jakiś czas temu kupiłem Ficusa w OBI i strasznie gubi liście. Po przesadzeniu do doniczki podlałem go i nadal podłoże jest nieco wilgotne. Podlałem osttani raz 3 tygodnie temu. Nie podlewałem, bo na forum przeczytałem, zeby nie podlewac z 2 tygodnie, żeby przeschnął. Niestety mój nadal ma wilgotne podłoże.
Ficusa zraszam codziennie.

Niżej zdjęcia. Robione aparatem w telefonie, dlatego kiepska jakość.
http://ifotos.pl/zobacz/IMG0268JP_xxqxqwh.JPG/

http://ifotos.pl/zobacz/IMG0269JP_xxqxqwa.JPG/

Co mogę zrobić, żeby ficus odżył? Nie stoi w przeciągu, stoi na biurku. Słońca nie ma za dużo, ale jednak trochę ma.
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawe że Twój fikus nie ma nic wspólnego z bonsai. Można go potraktować jako materiał na bonsai, ale szczerze mówiąc nie będzie to proste.
Poza tym uważam że głównym problemem może być właśnie światło. Pamiętaj że fokusy w naturze rosną pod gołym niebem w ciepłym klimacie. U nas jesienią jest mało światła i nawet gdyby o tej porze roku (a jeszcze bardziej zimą) stał na południowym oknie, światła i tak nie byłoby zbyt dużo. Każde inne stanowisko, nawet jeśli nie zabije drzewka, to na pewno uniemożliwi jego prawidlowy rozwój.
Co to za podorze, do którego przesadziłeś fikusa? Doniczka oczywiście ma otwory w dnie?

Przede wszystkim postaw fikusa na parapecie, a co do podlewanie ciężko coś doradzić na odległość, ale wydaje mi się że 3 tyg bez podlewania to zbyt długo.
...
wituu
Posty: 2
Rejestracja: 03 lis 2012, 21:47
11
Imie i nazwisko: Witek G
Województwo: lódzkie

Post autor: wituu »

Tak, otwory są.
Podłoże, to zwykła ziemia uniwersalna do roślin doniczkowych, jakoś tak na opakowaniu było napisane. Właśnie tak myślałem, że może z braku światła tak gubi liście, no bo ostatnio słońce nie świeci zbytnio. Na parapecie stać nie może, ale moje biurko jest tuż obok parapetu, więc jeżeli słonce pada przez okno, to na niego też.
ODPOWIEDZ