Fikus retusa- prośba o .

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
kkaterina
Posty: 1
Rejestracja: 06 sie 2012, 15:16
11
Imie i nazwisko: Kasia
Województwo: śląskie

Fikus retusa- prośba o .

Post autor: kkaterina »

Witam!

Od około roku jestem posiadaczką dwóch drzewek bonsai, jeśli sie nie mylę są to fikusy retina (to udało znaleźć mi się na internecie).
Porównując moje drzewka do zdjęć wrzuconych tu na forum, wydaje mi się, że nie są one w najlepszej kondycji.
Bardzo prosiłabym o wszelkie rady dotyczące pielęgnacji tych drzewek.
Po przeczytaniu kompendium powycinałam wszystkie suche gałązki.
Zastanawiam się czy nie przesadzić ich do innych doniczek? (wolałabym płytsze, ale nie wiem czy będą się nadawać)
jak często mam je podlewać? Na chwile obecną podlewam je z góry, gdy wydaje mi się, ze mają dosyć suchą ziemię. Należy je zraszać?
Poniżej załączam ich zdjęcia:
Załączniki
Fikus I
Fikus I
IMG_0734.JPG (74.88 KiB) Przejrzano 3411 razy
Fikus I
Fikus I
IMG_0735.JPG (95.24 KiB) Przejrzano 3411 razy
Fikus I
Fikus I
IMG_0736.JPG (89.76 KiB) Przejrzano 3411 razy
Fikus II
Fikus II
IMG_0737.JPG (77.48 KiB) Przejrzano 3411 razy
Fikus II
Fikus II
IMG_0738.JPG (76.95 KiB) Przejrzano 3411 razy
Fikus II
Fikus II
IMG_0739.JPG (83.35 KiB) Przejrzano 3411 razy
Pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
slam
Posty: 19
Rejestracja: 23 cze 2012, 07:14
11
Imie i nazwisko: Marcin
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Mikołów

Post autor: slam »

Twoje roślinki to popularne tzw. Marchewy, poszukaj na forum o pielęgnacji, są to odmiany fikus Retusa, prosty w utrzymaniu, podlewasz gdy ziemia przeschnie, uważaj by nie przelać roślin bo mogą zgnić. Objawy przelania to często żółknące listki i miękki pień, wtedy roślina jest już raczej spisana na straty. Wpisz sobie w google, bonsai marchewa to wyjdą ci informacje o tym. Niestety z prawdziwym bonsai, ma to niewiele wspólnego, choć można spotkać piękne okazy, lecz przeważnie są to już duże drzewa, ok 20-30 letnie.
Awatar użytkownika
Bakus
Posty: 181
Rejestracja: 02 paź 2010, 07:41
13
Imie i nazwisko: Mariusz
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Ustka

Post autor: Bakus »

slam pisze:Twoje roślinki to popularne tzw. Marchewy, poszukaj na forum o pielęgnacji, są to odmiany fikus Retusa, prosty w utrzymaniu, podlewasz gdy ziemia przeschnie, uważaj by nie przelać roślin bo mogą zgnić. Objawy przelania to często żółknące listki i miękki pień, wtedy roślina jest już raczej spisana na straty. Wpisz sobie w google, bonsai marchewa to wyjdą ci informacje o tym. Niestety z prawdziwym bonsai, ma to niewiele wspólnego, choć można spotkać piękne okazy, lecz przeważnie są to już duże drzewa, ok 20-30 letnie.

heh niestety twoja odpowiedz jest błędna
z tzw. Marchew można jeszcze coś wyciągnąć w bardzo prosty sposób :wink:
widać strasznie mała wiedzę masz na temat hodowli drzewek
nie wiem czy słyszałeś o czymś takim jak nawiercanie korzeni lub pnia drzewa ?

kkaterina teraz przytnij gałązki o polowe w drzewku nr. 1 drugie zostaw bez zmian
przez zimę dodawaj drzewkom trochę nawozu poczytaj trochę jakie dawki mu aplikować i w jakich terminach jeśli do wczesnej wiosny korona drzewa się zagęści nawierć małe otworki fi 2 lub 3 gdzieś w połowie korzenia podsyp ukorzeniacza i zasyp ziemia aby zakryła otworki po około roku powinny pojawić się nowe korzenie w miejscach nawiertu jeśli tak się stanie wyjmij roślinę z donicy i oczyść korzenie
odetnij dolna polowe korzenia i wsadź na nowo do ziemi po upływie pol roku gdy korzenie nabiorą masy i będzie ich sporo operacje powtórz na nowo tym razem na samym drzewku ;)

na dzień dzisiejszy moje drzewko po dwóch skróceniach wygląda tak nie wiem tylko czy skracać dalej czy zostawić tak jak jest
Obrazek
By iwan622 at 2012-09-08
ODPOWIEDZ