Ficus - retusa i macrocarpa ginseng

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
D@ro
Posty: 2
Rejestracja: 02 kwie 2012, 18:53
12
Imie i nazwisko: Darek
Województwo: małopolskie

Ficus - retusa i macrocarpa ginseng

Post autor: D@ro »

Witam, ostatnio stałem się posiadaczem dwóch drzewek, fikus retusa oraz fikus macrocarpa ginseng (wg naklejek ze sklepu). W związku z tym mam do Was następujące pytania:
- fikus retusa: przesadzony do nowej doniczki, zgodnie z zaleceniami z forum, na chwile obecną zastosowałem zwykłą ziemie. Na jak długo taka doniczka jak na zdjęciach wystarczy i kiedy zacząć drutowanie.
-fikus macrocarpa: kiedy mogę go przesadzić i co ważniejsze jaką doniczkę wybrać, ta która jest ma wysokość ok 10-12cm, z doniczek bonsai jakie znalazłem, największa miała wysokość 9 cm, czy w związku z tym mogę przesadzić drzewko do płytszej doniczki bez uszczerbku na zdrowiu?
Drzewka na dzień stoją na parapecie na oknie z wystawą Zach - pół, na noc przestawiam je w inne miejsce.

Pozdrawiam
D@ro
Załączniki
Ficus macrocarpa
Ficus macrocarpa
1a.jpg (128.39 KiB) Przejrzano 4014 razy
Ficus macrocarpa
Ficus macrocarpa
2a.jpg (137.39 KiB) Przejrzano 4014 razy
Ficus macrocarpa
Ficus macrocarpa
4a.jpg (149.09 KiB) Przejrzano 4014 razy
Fikus retusa
Fikus retusa
1b.jpg (125.25 KiB) Przejrzano 4014 razy
Ficus retusa
Ficus retusa
2b.jpg (141.21 KiB) Przejrzano 4014 razy
Ficus retusa
Ficus retusa
3b.jpg (138.03 KiB) Przejrzano 4014 razy
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witaj Darku(? wpisz prosze w polu imie Twoje prawdziwe ime),

nt. retusy nie wiem co doradzic ;)
Pytasz, kiedy moglbys tego duzego fikusa przesadzic. Teraz bylby odpowiedni do tego moment. Kiedy do plytszej doniczki? Moim zdaniem przez internet tego Tobie nikt nie doradzi. Takie rzeczy decyduje sie wlasciwie przy przesadzaniu. Wtedy to mozesz okreslic czy uklad korzeni zezwala na przesadzenie drzewka do plytszej doniczki.

Zwykla ziemia??? Zastosowales przynajmniej drenaz?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
D@ro
Posty: 2
Rejestracja: 02 kwie 2012, 18:53
12
Imie i nazwisko: Darek
Województwo: małopolskie

Post autor: D@ro »

Witam,
dziękuje za odpowiedź, rozumiem, że to ciężko doradzić, ale bardziej od " kiedy przesadzać " ale czy można tak zmniejszyć wysokość doniczki i o ile cm, bez uszczerbku dla rośliny. Czy jest tutaj jakaś zasada?
Tak, jest drenaż, jest siatka.


D@ro
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Nie, nie ma. Musisz usunac podloze i zobaczyc na jakiej wysokosci jakie korzenie wyrastaja. Dopiero potem mozesz zadecydowac jaka wysoka ma byc doniczka (jesli chesz oczywiscie chcesz przesadzic do plytszej).
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
ODPOWIEDZ