Ficus retusa

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Szymn
Posty: 3
Rejestracja: 05 paź 2011, 17:51
12
Imie i nazwisko: Szymon
Województwo: śląskie

Ficus retusa

Post autor: Szymn »

Witam,
nabyłem dzisiaj prawie martwego Ficus retusa (tak wynika z klucza po tych 5 listkach :? ) Wprawdzie bonsai to nie jest ale umieszczam to tutaj bo interesuje mnie kształtowanie go dalej. Drzewko było w stanie agonalnym, ktoś próbował utopić go w doniczce i nie powiem że nie był na dobrej drodze. Przesadziłem go do nowej ziemi i pozwoliłem sobie na pewne "pseudo" zabigi odnośnie ksztłtu korony..lub tego co z niej zostało. Oto rezultat:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nie jest odrutowany ale będzie. Skończył mi się drut i nie mam czasu podjechać do sklepu :? W sobotę wszystko załatwię także bedzie wyglądać lepiej. Co o nim myślicie? Nada się jeszcze do czegoś? Kształtowanie idzie w dobrym kierunku? Nie wiem ile stał w wodzie ale wypuszcza młode listki także jest szansa. Doniczkę też zmienię w najbliższej przyszłości :-)
Awatar użytkownika
Dragonww
Posty: 211
Rejestracja: 13 lip 2006, 21:08
17
Imie i nazwisko: Wojtek Winiarski
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Dragonww »

Nie drutuj na razie i nie przesadzaj chyba że ziemia jest tragiczna. Na razie opiekuj się nim niech nabierze sił.
-------------------------------------------------------
Wojtek

Bonsai - sztuka sÂłuchania natury...
Szymn
Posty: 3
Rejestracja: 05 paź 2011, 17:51
12
Imie i nazwisko: Szymon
Województwo: śląskie

Post autor: Szymn »

Tak też zrobię;) może się odratuje
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Ja bym wyjęła z bryłą ziemi, usunęła tyle podłoża ile się da i posadziła do dużo większej doniczki do podłoża dla fikusów (ziemi a z kwiaciarni + trochę piasku).

Te rośliny są sadzone w minimalną ilość naprawdę kiepskiego podłoża składającego się niemal wyłącznie z włókna kokosowego albo innego badziewia - pleśnieje momentalnie albo zasycha kompletnie, a fikus będzie potrzebował teraz dobrych warunków.
Anna Dorota
Szymn
Posty: 3
Rejestracja: 05 paź 2011, 17:51
12
Imie i nazwisko: Szymon
Województwo: śląskie

Post autor: Szymn »

Co w tym wypadku oznacza dużo większaj? Obecnie jest w doniczce, w której jego system korzeniowy nie zajmuje nawet 1/5
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Nawet nie żartuj - to by znaczyło że faktycznie żyje cudem.

Dużo większa - ze dwa razy wieksza. Ta roślina potrzebuje rozbudowania normalnego systemu korzeniowego, korzenie spichrzowe nie będą jej żywić zawsze. Liści niet, korzeni niet, podłoże(jeśli zostawiłeś to sklepowe) - do kitu...
Anna Dorota
ODPOWIEDZ