Jak uformować mojego grubosza - moje pierwsze bonsai :)

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
mureklos
Posty: 1
Rejestracja: 15 cze 2011, 23:14
12
Imie i nazwisko: Marek
Województwo: dolnośląskie

Jak uformować mojego grubosza - moje pierwsze bonsai :)

Post autor: mureklos »

Witam,
jestem tutaj nowy i są to moje pierwsze poczynania z bonsai. Myśl o tym żeby zająć się drzewkiem przyszła do mnie kilka miesięcy temu. Wtedy też odłamałem gałązkę z rodzinnego drzewka szczęścia, przewiozłem na drugi koniec Polski, ukorzeniłem, posadziłem i roślinka wzięła się bardzo ładnie do życia. Puszcza nowę pędy co bardzo mnie cieszy.
Grubosz jest troszkę przekrzywiony, mi się ta asymetria podoba ale...tutaj kończą się moje pomysły co do kształtowania ;) Za mało obyty jeszcze jestem ale staram się dokształcać!

Oto moje drzewko a poniżej kilka pytań:
1.jpg
1.jpg (102.13 KiB) Przejrzano 3397 razy
2.jpg
2.jpg (85.07 KiB) Przejrzano 3397 razy
3.jpg
3.jpg (73.68 KiB) Przejrzano 3397 razy
4.jpg
4.jpg (66.89 KiB) Przejrzano 3397 razy
5.jpg
5.jpg (67.09 KiB) Przejrzano 3397 razy
Pozbyłem się już tych odrostów przy pieńku bo i tak chyba przeszkadzały.
Mam kilka pytań:
- jak ukształtować mojego krzaczka???
- czy uszczykiwać (w celu zagęszcenia) już teraz czy czekać aż drzewko podrośnie? Aktualnie ma ok. 28 cm...muszę się przyznać, że nie mogłem się opanować i uszczknąłem kilka nowych pędów żeby go zagęścić
- jak technicznie uszczykiwać grubosza? czy ucinać nowe listki parami, czy może je delikatnie wyrywać delikatnie ukręcając (bo tak się da...ale czy tak można...hmmm) czy może ucinać pomiędzy pierścieniami?
- czy po usuniętego pojedynczego liścia na gałęzi jest szansa na uzyskanie rozgałęzienia?
- może jakoś delikatnie odciągnąć tą gałązkę, która rośnie w bok?
- na razie posadziłem go do takiej doniczki, żeby się ukorzenił bo to jeszcze młode drzewko uzyskane z gałązki jak już mówiłem, ale może należało by go już teraz posadzić do płaskiego pojemnika?
Fajnie byłoby mieć takiego ładne, gęste drzewo :)
Byłbym ogromnie wdzięczny za jakąś . i sugestie co do kształtowania.

P.S. Chciałbym zabrać się też za jakieś inne drzewko i jestem na etapie wyboru gatunku, czegoś dla początkującego, może karmona, ligustr...jutro wybiorę się do Akademii Bonsai, pewnie poczuję się oniesmielony bonsai które zobaczę ;)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ