fikus x2

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

fikus x2

Post autor: Yarek »

Witam
Jako że chwilowo u nas na Śląsku powróciła zima brrrr postanowiłem zrobić defoliacje na swoich dwóch fikusach.
1. To moja pierwsza roślinka która kupiłem za grosze w markecie i praktycznie od tego momentu zaczęła się moja przygoda z bonsai
2. Fikus wiandi bardzo łamliwy którego znalazłem w sklepie ogrodniczym w opłakanym stanie i postanowiłem go przygarnąć ponieważ miał ładny ruch pnia. Niestety ciężko wykonać na nim drutowanie ponieważ sa one bardzo kruche i lubią się łamać.
Wysokość drzewek ok 35cm.

Fikusy to moje ulubione roślinki dlatego też postanowiłem że nie będe się śpieszył i może kiedyś powstanie z nich bonsai :-) Druga sprawa to fajnie mieć coś zielonego na parapecie! Narazie przedstawiam na poniższych zdjęciach 2 letnią prace włożoną w 1 roślinkę i bodajże rok pracy nad fikusem wiandi. Przed nimi jeszcze wiele sezonów zagęszczania ale nie śpieszy mi się :-) Jak będe mał możliwość od przyszłego roku trzymania drzewek w szklarni to wrzuce je do dużo większych pojemników aby mogły szybciej przybierać na grubości.

Proszę sami oceńcie.
Załączniki
2 lata temu
2 lata temu
Obraz 011.jpg (141.55 KiB) Przejrzano 7000 razy
jakiś tam zalążek przyszłego nebari :-)
jakiś tam zalążek przyszłego nebari :-)
DSCF3608.JPG (145.38 KiB) Przejrzano 7000 razy
przed defoliacją
przed defoliacją
DSCF3525.JPG (140.62 KiB) Przejrzano 7000 razy
front
front
DSCF3632.JPG (133.11 KiB) Przejrzano 7000 razy
pod innym kątem
pod innym kątem
DSCF3623.JPG (149.11 KiB) Przejrzano 7000 razy
przed defoliacją
przed defoliacją
DSCF3553.JPG (142.42 KiB) Przejrzano 7000 razy
nebari
nebari
DSCF3598.JPG (135.19 KiB) Przejrzano 7000 razy
front
front
DSCF3614.JPG (133.6 KiB) Przejrzano 7000 razy
pod innym kątem
pod innym kątem
DSCF3622.JPG (140.67 KiB) Przejrzano 7000 razy
tył
tył
DSCF3577.JPG (121.83 KiB) Przejrzano 7000 razy
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Hej,

Piersze drzewko fajne.
Jeśli chodzi o drugie to osobiście nie podoba mi się ruch pnia. Możesz zalaczyc zdjęcia z boku?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

przyszłościowe roślinki :-) ogólnie nawet przyjemne . co do defoliacji to nie wydaje mi się abyś wybrał dobry termin tego zabiegu , lepszy to czerwiec czy lipiec kiedy drzewa można spokojnie uprawiać na dworze, wówczas mają max słońca i silniejszy wzrost :-) no i ten jin na tym drugim fikusie - NIE !! :nonono:
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
Awatar użytkownika
nandu
Posty: 26
Rejestracja: 13 cze 2009, 17:05
14
Imie i nazwisko: lena n.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: wrocław

Post autor: nandu »

No to drugie drzewko bez jina i lekko zmieniony kąt nasadzenia
Załączniki
1.jpg
1.jpg (49.45 KiB) Przejrzano 6972 razy
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Seba
Od 3 sezonów przeprowadzam defoliacje w maju i roślinki bardzo dobrze to znoszą :-) tu przykład innego mojego fikusa viewtopic.php?f=21&t=5423 Druga sprawa to drzewka przez cały rok stoją na parapecie w domu. Roślinki te dostają papu, wodę, mają przez 12 miesięcy światełko i rosną sobie jak na drożdżach :-) a co z nich kiedyś będzie zobaczymy.

Odnośnie tego drugiego fikusa to nie ma z tym gatunkiem za bardzo jak poszaleć, strasznie łamliwa bestia :-( dlatego ruch Pnia jest taki od zakupu ja staram się tylko odpowiednio zagęścić poszczególne pięterka. Niestety w zeszłym roku krzaczor trochę chorował i przyrosty były bardzo małe. Po tegorocznym przesadzeniu roślinka w końcu odżyła.

Jin zrobiony dla zabawy :-)
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Nandu
Dzieki za propozycje! :-)
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Tomek - ekstra fikusy - uderzają swoją lekkością - bardzo mnie urzekły,

jednak wydaje mi się, że donice są zbyt wąskie - drzewa są na nie za wysokie...
No i zgadzam sie z Sebą - te jiny do wyoutowania ;-)

szymon
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Szymonie wielkie dzieki za Twoją opinie! :-)

Oczywiście Jin wypadnie, tak jak pisałem wcześniej zrobiłem go dla zabawy :-)
Drzewka najlepiej byłoby wsadzić do dużych plastikowych doniczek aby szybko nabierały na masie. Na razie nie mam warunków aby posadzić je w takich pojemnikach. Trudno jakos sobie z tym poradze, będą troche słabiej przyrastać, ale i tak przez dwa lata mojej zabawy z fikusami uważam że zmiany są duże. Jeszcze 2-3 sezony i bedzie na czym oko zarzucić :-)
Ale zastanowię się rzeczywiście nad większymi doniczkami ceramicznymi. Nie można też przesadzić aby donice nie były za ciężkie na te roślinki.
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Tutaj również małe odświeżenie, drzewka są w innych doniczkach. W pierwszym fikusie usunąłem wszystkie Jiny i inaczej go nasadziłem. Po defoliacji wrzucę kolejną fotkę która ukarze ramifikację gałęzi po 3 latach pracy. Drzewka widoczne są na docelowym stolikach
Załączniki
16.jpg
16.jpg (124.08 KiB) Przejrzano 6482 razy
17.jpg
17.jpg (136.22 KiB) Przejrzano 6482 razy
18.jpg
18.jpg (130.73 KiB) Przejrzano 6482 razy
8.jpg
8.jpg (122.7 KiB) Przejrzano 6482 razy
9.jpg
9.jpg (124.96 KiB) Przejrzano 6482 razy
10.jpg
10.jpg (112.5 KiB) Przejrzano 6482 razy
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Super! Mi osobiście najbardziej podoba się 2-gie drzewko - szczególnie jego trójwymiarowość, jeśli wiecie, co mam na myśli...

Sz
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

jeszcze raz dzięki Szymon :-) Pierwszym fikusem zajmuje się niecałe 1,5 roku i jeszcze długa przed nim. Trzeba porządnie zramifikować gałązki popracować nad wierzchołkiem. Ta odmiana fikusa ma ogromną przewagę nad benjaminem(patrz 2 drzewko) a mianowicie wielkość liści, które są o połowę mniejsze. Odnośnie 2 drzewka to 3 lata pracy dają już pierwsze rezultaty z których jestem zadowolony, ale dalej będę pracował na ramifikacją. Dużo światła,DOŚWIETLANIE ZIMĄ, umiarkowana ilość wody i papu w sezonie wegetacyjnym = przepis na przyzwoite bonsai z fikusa, którego można ukręcić z tego co widzicie na zdjęciu w pierwszym poście.
Pozdrawiam
Tomek Kowal
ODPOWIEDZ