Wiąz Drobnolistny

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Airmajlo
Posty: 1
Rejestracja: 10 wrz 2010, 12:35
13
Imie i nazwisko: Przemyslaw S
Województwo: mazowieckie

Wiąz Drobnolistny

Post autor: Airmajlo »

Witam miłośników Bonsai!
Jestem początkującym fanem sztuki Bonsai więc moja wiedza jest bardzo skromna. Wczoraj zakupiłem swoje 1 drzewko, wydaje mi się, że jest to wiąz drobnolistny. Chce je podarować mojej dziewczynie jako prezent ale żeby ona jak i moje drzewko były szczęśliwe chciałbym was zapytać o parę drobiazgów. Mianowicie:
1. Czy to na pewno ten gatunek, który wymieniłem?
2. Czy mam je podciąć u dołu,czy też w koronie? (Na zdjęciach widać trzy gałązki wyrastające z dołu pnia, jednak jedna jest na tyle długa, że wyrasta aż w koronę i boję się, że jak ją przytnę to strasznie przetrzebie koronę z liści).
3. Na ile lat wygląda moje drzewko? Może i miesięcy :co:
4. Czy nadaje się ono do kształtowania i kiedy można je rozpocząć?
Drzewko ma około 25cm wysokości.
Z góry dziękuje za informację i odpowiedzi, bardzo prosiłbym o . jak najszybciej :-)
Pozdrawiam i wrzucam kilka fotek:
http://img685.imageshack.us/img685/7829/dscf0189z.jpg
http://img237.imageshack.us/img237/231/dscf0187r.jpg
http://img710.imageshack.us/img710/6303/dscf0188h.jpg
http://img827.imageshack.us/img827/7334/dscf0186.jpg
Awatar użytkownika
bubinek
Posty: 117
Rejestracja: 19 wrz 2007, 12:57
16
Imie i nazwisko: Kacper B.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bubinek »

Tak, to jest wiąz drobnolistny. viewtopic.php?f=29&t=2064 tu masz link do opisu tego gatunku. Jest to drzewko dość trudne w uprawie... Jeżeli kupiłeś je nie dawno, radziłbym Ci nic nie przycinać, bo drzewko musi się najpierw zaaklimatyzować w nowym otoczeniu. Podczas tego procesu może zgubić część lub nawet wszystkie liście, ale nie przejmuj się - powinny odrosnąć, o ile będziesz o nie dbał. Podlewaj je kiedy ziemia przeschnie (chyba najlepiej będzie włożyć całą doniczkę do miski z wodą na kilkanaście minut). Oczywiście drzewko powinno stać na parapecie jasnego okna. Poczytaj sobie o zimowaniu wiązów.

Pozdrawiam!
Kacper
..::BuBu::..
stachu
Posty: 19
Rejestracja: 07 wrz 2010, 12:56
13
Imie i nazwisko: Mateusz S.
Województwo: śląskie

Post autor: stachu »

Z tego co widzę to temat nosi nazwę "Wiąz Drobnolistny" więc czemu piszesz tu o karmonie ? Po drugie widzę że piszesz te same posty w różnych tematach. To nie przyspieszy odpowiedzi na Twoje pytanie.

Co do tematu
1. Tak jest to wiąz drobnolistny
2. Przycinać możesz tam gdzie potrzebujesz. Najpierw pomyśl nad formą jaką chcesz nadać a potem przez przycinanie i inne zabiegi dąż do tego. Na razie nie przycinaj i najlepiej już nie w tym sezonie. Możesz jedynie odciąć te suche gałązki bo na zdjęciach takowe widać.
3. Trudno tak określić wiek drzewka ale mi to wygląda gdzieś na 6-7 lat maksymalnie.
4. Tak jak już pisałem drzewko nadaje się do kształtowania ale zostaw to do przyszłego sezonu i najpierw dużo o tym poczytaj.
W wielu źródłach można wyczytać że wiąz jest trudny w uprawie ale ja z własnego doświadczenia wiem że jeśli hoduje się je latem na zewnątrz to zbyt wielu problemów nie ma. Wystarczy dobrze się nimi opiekować.
Pozdrawiam i życzę miłej zabawy z Bonsai :)
silvia_87
Posty: 1
Rejestracja: 08 gru 2010, 14:13
13
Imie i nazwisko: Sylwia N
Województwo: lubelskie

Post autor: silvia_87 »

Witam:)!
Dwa dni temu kupiłam pierwsze drzewko Bonsai. Ma to być prezent na Święta, tylko mam problem... Otóż mój wiąz ma bardzo suche liście i dużo z nich gubi. Nie wiem, czy to normalne i co powinnam zrobić, żeby przeżyło w dobrym stanie u mnie jeszcze dwa tygodnie:). Nie znam się kompletnie na pielęgnacji takich drzewek. ., bo chce żeby przeżyło:P! Jak często powinnam podlewać, jakie dodatkowe zabiegi stosować? Ten gatunek tak ma, że zimą zrzuca liście, czy ja poprostu jestem tak beznadziejna w hodowli roslin, że potrafie w dwa dni je usmiercić:P? Help!!!

Z góry dziękuję za odpowiedzi!
stachu
Posty: 19
Rejestracja: 07 wrz 2010, 12:56
13
Imie i nazwisko: Mateusz S.
Województwo: śląskie

Post autor: stachu »

Witam
nie martw się jeśli kupiłaś drzewko dwa dni temu to zrzuca liście z powodu aklimatyzacji. Trochę zły termin na kupno wybrałaś ale to już inna sprawa. Jeśli chcesz aby drzewko szybko odzyskało dobrą kondycję to postaw je w jak najbardziej widnym miejscu ale jeśli to parapet to lepiej żeby okno było szczelne i nie było pod nim kaloryfera. Podlewaj kiedy wierzchnia warstwa gleby przeschnie. Możesz je od czasu do czasu zraszać odstaną wodą. Nie przenoś go w między czasie a wszystko powinno być ok :) pozdrawiam
ODPOWIEDZ