Fikus - pierwsze dzialania

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
K4o
Posty: 15
Rejestracja: 08 lis 2009, 16:45
14
Imie i nazwisko: Arek
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Gniezno

Fikus - pierwsze dzialania

Post autor: K4o »

Witam
Na wstepie dziekuje za wielka . i rady ktore otrzymalem na forum.
Mam nadzieje ze wszystko co zrobilem jest dobrze, ze nie popelnilem zadnego bledu.
Z fikusow utworzylem 2 drzewka (jezlei mozna to tak nazwac)
Pierwsze to pojedynczy fikus, a drugie powstalo ze zwiazania pni 5 fikusow (pokusilem sie o kamien miedzy pniem 4 a jednego bocznego fikusa). Niestety w moim bardzo zurbanizowanym regionie nie dostalem rafii.. Uzylem lnianego sznureczka na polaczenie pni.
Oto i one:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pytania z mojej strony:
- czy trzeba zraszac ten sznureczek?
- jak postepowac ze zwiazanymi pniami? kiedy popuscic sznureczek? (pnie maja rosnac na grubosc a scisniete razem nie maja takiej mozliwosci)
- co z korona? zredukowac ja?
Rozumiej ze narazie chyba najlepszym wyjsciem bedzie pozostawienie drzewek naturze.
A jezeli chodzi o pojedynczego fikusa. Pozwolic mu narazie tylko rosnac?
Prosze o rady odnosnie moich drzewek.
Pozdrawiam Arek.
(PS. mam nadzieje ze moj post nie wykracza poza regulamin i nie zostanie zablokowany)
Awatar użytkownika
bubinek
Posty: 117
Rejestracja: 19 wrz 2007, 12:57
16
Imie i nazwisko: Kacper B.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bubinek »

Na prawdę nie mogłeś znaleźć rafii w Twoim mieście? Na pewno masz kwiaciarnie gdzieś... Zapytaj tam, pracownicy używają rafii do wiązania bukietów i ich zdobienia. Ja dostałem w kwiaciarni dość duży pęk za 5 zł. No może trochę cienkie są te paski, ale jeden ficus już mi się zrósł.

Nie wiem czy ten sznurek pomoże, czy zaszkodzi. Ale poszukaj tej rafii, a jeżeli nie znajdziesz, to zostaw drzewka na razie w spokoju. Podlewaj, w sezonie możesz lekko nawieźć.. i niech sobie rosną...

Pozdrawiam!
..::BuBu::..
K4o
Posty: 15
Rejestracja: 08 lis 2009, 16:45
14
Imie i nazwisko: Arek
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: K4o »

po 2 dniach jeden z fikusow zwiazanych pniami wypuscil listek. To chyba dobry znak
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

Co do sznurka to nie powinien bardzo zaszkodzić,ale jest grubszy od rafii i na pniu mogą pozostać poziome ślady po poszczególnych zwojach.
Co do zraszania sznurka to nie musisz,bo i po co?
Niezbyt dobrze zrobiłeś że związałeś drzewka dwóch odmian.To nie będzie naturalnie wyglądało a poza tym ten zielono - biały podobno niezbyt dobrze reaguje na cięcie i średnio nadaje się na bonsai (piszę "podobno" bo sam nie mam z nim doświadczenia).
Co do korony to na zdjęciach nic nie widać spomiędzy liści ale nie wygląda ona zbyt ciekawie.Generalnie powinieneś był przed związywaniem pooglądać podobne drzewka na forum.Jak robisz coś takiego to masz naprawdę duże możliwości - możesz stosunkowo szybko uzyskać drzewko o dość grubym pniu i konarach,a poza tym masz możliwość od razu modelować konary tak żeby wyrastały w tych miejscach w których chcesz.Natomiast u Ciebie jest związany pień,bardzo dużo bardzo cienkich gałązek wychodzących na boki i korona jak miotła.Nie wiem czy wiesz o co mi chodzi...Trzeba było boczne konary też związać po kilka.Miałbyś ich mniej (teraz i tak masz za dużo) ale za to byłyby grubsze i w odpowiednich miejscach.
Pozdrawiam
...
K4o
Posty: 15
Rejestracja: 08 lis 2009, 16:45
14
Imie i nazwisko: Arek
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: K4o »

rozumiem, tylko ze to sa mlode drzewka, maja bardzo cienkie galazki. Nie lepiej ze zwiazaniem galazek troszke poczekac? az galazki beda wieksze? teraz raczej wiecej im zaszkodze niz sklonie do zrastania sie.
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

Ale gdybyś związywał boczne gałęzie w momencie wiązania pnia,mógłbyś to zrobić tak,że byłyby od razu w odpowiednich miejscach.Teraz jak np.wyszło Ci kilka gałązek w różnych miejscach na obwodzie pnia (po różnych stronach drzewka) trudno będzie je połączyć.
...
K4o
Posty: 15
Rejestracja: 08 lis 2009, 16:45
14
Imie i nazwisko: Arek
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: K4o »

ukladajac pojedyncze drzewka formowalem je w taki sposob by w przyszlosci mozna zwiazac galazki razem, czytalem o tym na forum. Ale wahalem sie ze zwiazaniem teraz poniewaz one sa drobne i delikatne. Myslalem zeby wykonav ten zabieg na wiosne, jak stana sie troche grubsze
lacznie bede mogl zwiazac 10 galazek razem
K4o
Posty: 15
Rejestracja: 08 lis 2009, 16:45
14
Imie i nazwisko: Arek
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: K4o »

fikusy zrzucily tylko 2 listki i widac zawiazki nowych liscie na szczytach pedow.
Mam nadzieje ze stworzylem im dobre warunki i szybko sie zrosna
ODPOWIEDZ