Fikus, pierwsze kroki... .

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
K4o
Posty: 15
Rejestracja: 08 lis 2009, 16:45
14
Imie i nazwisko: Arek
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Gniezno

Fikus, pierwsze kroki... .

Post autor: K4o »

Witam Serdecznie!
Od jakiegos czasu sledze i czytam informacje zawarte na forum. W koncu przyszla pora na drzewko i wlasne doswiadczenia. Zakupilem fikusa w podrzednym sklepie. Drzewko sklada sie z 3 fikusow w 1 doniczce, okolo 25 cm wysokosci drzewek i 10 cm wysokosc doniczki. Oto ta roslina:
Obrazek
Obrazek

Obserwuje je od pewnego czasu tworzac w glowie obraz docelowy. Z szacunku dla Sztuku Bonsai i roslin Prosze jako osoba dopiero wkraczajaca w temat formowania i opieki sie nad drzewkiem o . ze strony Kolegow bardziej zaangazowanych w tym temacie. Nasowaja mi sie pytania:

- czy moje drzewko nadaje sie na bonsai?
- czy przesadzac drzewko? skracac korzenie o 1/3 czy wiecej?
- jezeli przesadzac to odrazu w plytka doniczke, czy pierw glebsza, posrednia?
- czy uciac merystem czolowy?
- jakie galazki usowac?
- od kiedy zaczac formowac garazki?
- czy rozdzielac fikusy czy pozostawic 3 razem ?

Wiem , ze bardzo czesto padaja pytania mojegoo pytu, ale jak to mowia "kto pyta nie bladzi". Nie chche podjac zadnej nie przemyslanej i pochopnej decyzji z pozniej tego zalowac, dlatego prosze o rady. Z gory Dziekuje
Pozdrawiam Arek. :-)
Loongi
Posty: 119
Rejestracja: 30 lip 2009, 21:21
14
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: mazowieckie

Post autor: Loongi »

wybitnym ekspertem nie jestem ale sprobuje ci ....
ad1. tak nadaje sie na bonsai...no ale nie w najblizszym czasie, musi podrosnac..
ad2.przesadzac-tak ale nie skracac korzeni, beda potrzebne zeby rosliona szybciej i silniej rosla
ad3. przesadzac na pewno w wieksza donice
ad4 i ad5. narazie nic nie ciac, na to na pewno bedzie czas. pozatym galazki maja duzy wplyw na pogrubianie sie pnia a oto chodzi;)
ad6. formowac zaczniesz az droslina przybierze na masie i galazek bedzie wiecej :wink:
ad7. mozna rozdzielac mozna tez zostawic tak jak jest tzn. jak w tym temacie viewtopic.php?f=21&t=5701 owinac rafia i czekac az sie zrosna...
pozdrawiam
Sebastian
K4o
Posty: 15
Rejestracja: 08 lis 2009, 16:45
14
Imie i nazwisko: Arek
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: K4o »

Ale jezeli przesadze je w wieksza i glebsza doniczke , owine razem to zamiast , ze tak powiem rosnac w szerze, urosna w gore na wieksza wysokosc. A nie powinno byc odwrotnie ze wzrost jest maly a konar grobszy?
Awatar użytkownika
bubinek
Posty: 117
Rejestracja: 19 wrz 2007, 12:57
16
Imie i nazwisko: Kacper B.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bubinek »

Przy wzroście w górę pień również się pogrubi. Potem przytniesz go sobie do takiej wysokości jakiej chcesz (to żaden problem przecież).

Czasami (np. przy klonach) pozwala się rosnąć 'dziko' jednej gałązce, żeby pień przybrał na masie, a kiedy się już to osiągnie odcina się ją i po kłopocie.

ADMIN: @Autor tematu: Prosze dostosowac nazwe tematu do regulaminu (http://bonsai.kamcio.com/viewtopic.php?f=7&t=5045)!!!
..::BuBu::..
K4o
Posty: 15
Rejestracja: 08 lis 2009, 16:45
14
Imie i nazwisko: Arek
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: K4o »

czyli doniczka ma byc jeszcze glebsza i szersza niz ta w ktorej teraz rosnie?
Loongi
Posty: 119
Rejestracja: 30 lip 2009, 21:21
14
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: mazowieckie

Post autor: Loongi »

no tak, wydaje mi sie ze srednica nowej donicy powinna miec tak z 5-6 cm wieksza , a jak bedzie szersza donica to automatycznie i glebsza.... :-)
pozdrawiam
Sebastian
K4o
Posty: 15
Rejestracja: 08 lis 2009, 16:45
14
Imie i nazwisko: Arek
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: K4o »

a moze byc donica i srednicy okolo 15 cm?
Zablokowany