Ficus retusa - . dla poczatkujacych

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
msn_88
Posty: 8
Rejestracja: 08 lis 2009, 15:26
14
Imie i nazwisko: Marek Czajkowski
Województwo: wielkopolskie

Ficus retusa - . dla poczatkujacych

Post autor: msn_88 »

Witam wszystkich forumiczów,
Jestem całkowicie nowy w hodowli jakich kolwiek roślin, a co tu mówić o drzewkach bonsai :oops: :wink:
Mam do was prosbe...kupiłem dzisiaj sobie drzewko bonsai, którego zdjęcia widzicie poniżej

Obrazek
Obrazek

Przejrzałem troche stron i wywnioskowałem że jest to Ficus retusa.
Przeczytałem że jest to w miare łatwa roślinka do hodowli, jedynie trzeba dbać o
wilgotność gleby. Jednak podczas czytania informacji na temat podlewania drzewka
jest pare niezgodności, które prosiłbym o wyjaśnienie, mianowicie nie wiem jak podlewać
moje drzewko i z jaka częstotliwościa. Spyrskałem zaraz po przyniesieniu do domu przewka
ziemie woda zimna. Jednak nie wiem czy jak spryskujemy to czy cale drzewko czy tylko
ziemie. No i kolejne pytanie...jak widac na zdjeciu drzewko jest w doniczce jednak korzenie
i ziemia znajduja sie w jeszcze jednej doniczce plastikowej i to dopiero jest wlozone do tej ceramicznej
doniczki. Mam drzewko wyciagnac z tej plastikowej i przelozyc do tej wiekszej doniczki czy trzymac w obu?
Loongi
Posty: 119
Rejestracja: 30 lip 2009, 21:21
14
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: mazowieckie

Post autor: Loongi »

twoja roslina to tzw. marchewka. wiecej info znajdziesz wpisujac w :szukaj: wyraz : "marchewka". tak samo w google z tym ze dodaj cos z bonsai typu: "marchewka+bonsai" itp. na pewno znajdziesz odpowiedzi na interesujace Cie pytania. no i oczywiscie czekaj na wypowiedzi doswiadczonych forumowiczow :wink: :-)
pozdrawiam
Sebastian
Awatar użytkownika
lukipredator
Posty: 8
Rejestracja: 04 mar 2008, 12:02
16
Imie i nazwisko: Lukasz W.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: lukipredator »

Hej msn_88, piszę na Twoją prośbę.
Nie jestem doświadczony ale pierwsze co mi do głowy przyszło jeśli piszesz, że jest doniczka w doniczce to gdzie będzie odpływać nadmiar wody jak zaczniesz podlewać Twoją roślinkę? Czy ta ceramiczna doniczka ma jakieś otwory aby nadmiar wody mógł odpływać. Jeśli nie to bym szybko przesadził szybko do takiej z otworami.

Duuużo jest tematów (opisów) jak się opiekować taką roślinką ale specjalnie dla Ciebie napiszę coś od siebie...
Pewnie mnie forumowicze "obsmarują" za moje rady ale masz... :-)

Jak już woda będzie miała gdzie odpływać to spokojnie możesz podlewać go jak będziesz widział, że jest sucho (lub w ekstremalnych przypadkach jak listki zaczną się "opuszczać"). Ten "marchewkowy" korzeń ma bardzo dużo wody w sobie (przynajmniej mój fikusek tak ma) i raczej tak szybko go nie przesuszysz. Dlatego tak jak pisałem możesz go podlewać jak widzisz, że ziemia się zrobiła sucha.
"Podlewać" - raczej mam na myśli umieszczanie doniczki w pojemniku z wodą (tak do poziomu trochę poniżej krawędzi doniczki) i zobaczysz jak po pewnym czasie ziemia się zrobi ciemniejsza. Potem czekasz jeszcze trochę i powoli możesz wyjmować go z wody. Nadmiar wody odpłynie przez otwory w doniczce. Jak tak robię już ze dwa lata z jedną moją tzw. "marchewką" i się jakoś trzyma :-)... i nawet co chwilę wypuszcza nowe gałązki i liście. Pozostawiam w wodzie na kilka godzin i wyjmuję. Od czasu do czasu zraszam też po listkach.
Może coś z tego Ci się przyda.
pozdrawiam
msn_88
Posty: 8
Rejestracja: 08 lis 2009, 15:26
14
Imie i nazwisko: Marek Czajkowski
Województwo: wielkopolskie

Post autor: msn_88 »

wielkie dzieki :)) a moglbys powiedziec mi czy nadaje sie ta roslinka do zmieniania ksztaltu?
Loongi
Posty: 119
Rejestracja: 30 lip 2009, 21:21
14
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: mazowieckie

Post autor: Loongi »

to zalezy co chcesz zrobic...jakchcesz usunac ten korzen to zrob oklad powietrzny w wybranym przez ciebie miejscu i jak wypusci korzenie to obetnij pod nimi. a co do korony to na pewno sie da, w koncu ta roslina zyje i wypuszcza nowe pedy wiec mozna je przycinac i formowac...
pozdrawiam
Sebastian
Awatar użytkownika
Herpestes
Posty: 85
Rejestracja: 03 sie 2009, 09:40
14
Imie i nazwisko: Leszek Gramacki
Województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Stare Juchy
Kontakt:

Post autor: Herpestes »

Jeszcze nie słyszałem o roslinie ktura potrafi zmieniać kształty :-) a czyje kształty miała by zmieniać swoje czy twoje :wink:
http://leszekgramacki.blogspot.com/
Awatar użytkownika
lukipredator
Posty: 8
Rejestracja: 04 mar 2008, 12:02
16
Imie i nazwisko: Lukasz W.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: lukipredator »

msn_88 chciałby zacząć doświadczania posiadania i pielęgnacji swojej roślinki a Kolega Herpestes od razu go zniechęca... ;-)
msn_88, takie fikusy (nazywane przez forumowiczów "marchewkami") to raczej nie są dobre materiały na (jak to nazwałeś) "zmieniania kształtu" czyli formowanie. Chociaż... jak to mówią "chcieć to móc"...
Polecam Ci po prostu codzienne (w zależności od potrzeb) pielęgnowanie roślinki i zobaczysz co z tego wyjdzie za kilka lat.
Póki co to jeżeli chcesz "na poważnie" (mocne słowa ;-) ) się zajmować bonsai to poczytaj sobie trochę na forum, zasięgnij trochę literatury książkowej o pielęgnacji roślin i po jakimś czasie dojdziesz sam do tego jaki gatunek roślinki wybrać i co chciałbyś z niej uzyskać. Pamiętaj pośpiech jest tutaj złym doradcą.
Myślę, że nie ma co się więcej na ten temat rozpisywać bo takich odpowiedzi potworzyło się już bardzo dużo.
pozdrawiam i powodzenia
Awatar użytkownika
Herpestes
Posty: 85
Rejestracja: 03 sie 2009, 09:40
14
Imie i nazwisko: Leszek Gramacki
Województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Stare Juchy
Kontakt:

Post autor: Herpestes »

msn_88 przepraszam jeżeli mojego posta odebrałeś tak jak lukipredator,czyli jako zniechęcenie.To nie był mój zamiar zniechęcać cię do przygody z bonsai lecz przeciwnie wręcz zachęcam :yes: :-) działaj,działaj,tylko na przyszłość wypowiadaj się konkretnie.Jeżeli brak Ci słów to poczytaj trochę literatury na ten temat.W sumie najlepiej od tego zacząć.
Pozdrawiam i do roboty :wink:
http://leszekgramacki.blogspot.com/
msn_88
Posty: 8
Rejestracja: 08 lis 2009, 15:26
14
Imie i nazwisko: Marek Czajkowski
Województwo: wielkopolskie

Post autor: msn_88 »

no patrzcie...lingwista ktorego pasja jest bonsai, a to ciekawe...

ADMIN: @Autor tematu - prosze dostosowac nazwe tematu do regulaminu (http://bonsai.kamcio.com/viewtopic.php?f=7&t=5045).
Awatar użytkownika
Herpestes
Posty: 85
Rejestracja: 03 sie 2009, 09:40
14
Imie i nazwisko: Leszek Gramacki
Województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Stare Juchy
Kontakt:

Post autor: Herpestes »

msn_88 jeżeli ograniczasz się do jednej pasji to twój problem,ja mam ich dużo i żadne z sobą niekoliduje :razz:
http://leszekgramacki.blogspot.com/
armin
Posty: 188
Rejestracja: 04 paź 2007, 12:57
16
Lokalizacja: SwarzĂŞdz

Post autor: armin »

Nie rozpędzajcie się za bardzo Panowie. Pokój wszystkim. msn88 tutaj jest podobny temat i bez przepychanek: http://www.przyjacielebonsai.home.pl/fo ... php?t=6612
Pozdrawiam z okolic Poznania
bellasai
Posty: 2
Rejestracja: 28 lut 2011, 15:50
13
Imie i nazwisko: Izabela
Województwo: śląskie

Post autor: bellasai »

Witam.
Na urodziny dostałam ficus retusa, wyglada wlasnie jak taka "marchewka". Chciałam sie dowiedziec jedynie czy moge go przesadzic do nowej doniczki na wiosnę? Bo zakupiona była w wiekszej, glebokiej - owalnej doniczce bez otworow i podstawki ( okolo 15 - 20 cm wysokosc ) w ktorej drzewko jest w mniejszej plastikowej. Podlewam je od gory i oszczednie, gdy widze ze ziemia na wierzchu wysycha. mam ja na oknie od strony wschodnio - poludniowej, zamierzam jeszcze zraszac listki. Widac ze drzewko jest mlode, bylabym wdzieczna za wskazowki :)

Pzdrawiam. Bella
ODPOWIEDZ