Fikus retusa - problem i wskazówki

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Rafal88
Posty: 2
Rejestracja: 05 lis 2009, 15:56
14
Imie i nazwisko: Rafal W
Województwo: śląskie

Fikus retusa - problem i wskazówki

Post autor: Rafal88 »

To mój pierwszy post więc witam wszystkich i z góry dziękuję za porady, wskazówki i uwagi.

Chciałbym zacząc od problemu - tydzień temu stałem się właścicielem fikusa:
http://images37.fotosik.pl/218/c9e3b18bdf24bb0f.jpg
Od razu zaznaczam, że nie stoi on zwykle w okolicy kaloryfera.
Jego lokacja związana jest z problemem który się pojawił a mianowicie:
http://images44.fotosik.pl/223/ea054537feb36196med.jpg
Pleśń (?) pojawiła się jakieś 3 dni po zakupie i staje się coraz gorsza. Ziemia nie była przeze mnie podlewana jednak w dalszym ciągu jest wilgotna (sprawdzam co dzień żeby go przypadkiem nie przesuszyc przez brak podlewania.)
Z tego powodu jest przenoszony w bliższą okolicę kaloryfera (naturalnie kiedy jest już tylko ciepły). Czy są jakieś lepsze sposoby żeby się jej pozbyc a jednocześnie nieszkodliwe dla rośliny?
Dodam że odnoszę wrażenie, że został świeżo przeniesiony do widocznej donicy (może to ma znaczenie).

Chciałbym również spytac w jakim wieku może byc ten fikus, oraz o wszelkie sugestie odnośnie jego rozwoju\pielęgnacji. Jako nowicjuszowi przydadzą mi się wszelkie porady.
pawel88
Posty: 2
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:24
14
Imie i nazwisko: pawel88
Województwo: dolnośląskie

Post autor: pawel88 »

Witam drzewko moze miec około 15 lat mam podobnego . Co do plesni to radze ja poprostu zebrac z góry doniczki . Czy plesn takze wystepuje od spodu doniczki ? Mozna takze przecedzic ziemie np bambusowym patyczkiem zmieszac plesn z ziemia . Drzewko bardzo mi sie podoba . A co z liscmi czy je gubi jesli tak to w jakiej ilosci i jakim stanie . Mam podobny problem ze swoim ficusem .Powodzenia Pozdrawiam.
Rafal88
Posty: 2
Rejestracja: 05 lis 2009, 15:56
14
Imie i nazwisko: Rafal W
Województwo: śląskie

Post autor: Rafal88 »

Tak, nalot występuje także na dole doniczki (ale w małej ilości).
Liście gubi, w niedużej ilości, głównie suchawe ale tylko. Takie mniejsze gubienie liści to chyba przez transport bo drzewko wygląda na zdrowe, a i nowe liście się pojawiają.
Gdzieś wyczytałem żeby herbatę zwykłą liściastą dodac do ziemi - to by miało zapobiec pleśni aczkolwiek jakoś pozostaje sceptyczny do tego pomysłu...

Po załatwieniu (oby szybkim) problemu pleśni, wydaje mi się, że trzeba by trochę podciąc fikusa, głównie przerzedzic w koronie i tu też prosiłbym o sugestie.
Awatar użytkownika
bubinek
Posty: 117
Rejestracja: 19 wrz 2007, 12:57
16
Imie i nazwisko: Kacper B.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bubinek »

W sprawie przycinania i formowania: najlepiej jakbyś udał się z drzewkiem na jakieś warsztaty, a jeżeli nie masz takiej możliwości, lub nie ma takowych w najbliższym czasie, to możesz poszukać inspiracji w internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce ficus (ficus retusa) bonsai i jeżeli szukasz w google, kliknąć zakładkę grafika. Lub też skorzystaj z wyszukiwarki na forum. Jest tego dość dużo, może znajdziesz jakieś ciekawe zdjęcia.

Ze zdjęć, które przesłałeś nie wiele można wywnioskować na temat ułożenia korony. Musisz sprawdzić jak ona wygląda i ewentualnie wyciąć niepotrzebne gałęzie. Informacje nt. pielęgnacji ficusa znajdziesz tutaj: viewtopic.php?f=29&t=2068 .

Pozdrawiam!
Kacper
..::BuBu::..
ODPOWIEDZ