Fikus po przejściach:-)

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Fikus po przejściach:-)

Post autor: Yarek »

Witam

Chciałem przedstawić szerszemu gronu :-) mojego Fikusa Benjamina którego udało mi się uratować przed śmiercią roku temu :-) w sumie wtedy zaczęła się moja przygoda z bonsai.
Biedaczyna stał sobie u moich znajomych gdzie albo był przelewany albo totalnie wysuszony i ledwo ciągnął :-( Zresztą widać na pierwszym zdjęciu, jak go prawie siła:-) odebrałem od znajomych to miał 6 listków.
Zacząłem od aklimatyzacji regularnego podlewania w momencie gdy trochę odżył przesadziłem go do nowej ziemi. To w czym mieszkał sobie przez ostatnie kilka latek nadawało sę tylko na hałdę :-)Ziemia śmierdziała jak stare spleśniałe ziemniaki!. Fikusik posiadał kilka pni które były zawinięte rafią, niestety musiałem co nieco wyciąć bo były martwe no i ostało się 6 sztuk. Średnica pnia przy podstawie ok 4cm,
wysokość 25cm no i nebari tez niczego sobie!. Na zdjęciach widać efekty pielęgnacyjne po niespełna roku. Zazielenił się pięknie, dostaje papu i rośnie sobie na parapecie wśród kolegów których pokaże przy okazji! Oczywiście nadałem mu tez odpowiednio formę poprzez drutowanie i naciągi. Wiem , że jest jeszcze trochę rzeczy do zrobienia przy nim ale nic na szybko :-)
Zapraszam do dyskusji na temat tego drzewka.

PS Dodam jeszcze , że krzaczor miał zostać wyrzucony bodajże w tym samym miesiącu w którym go przygarnąłem!

Pozdrawiam
Załączniki
DSC00154.JPG
DSC00154.JPG (63.13 KiB) Przejrzano 12910 razy
DSCF7724.JPG
DSCF7724.JPG (82.65 KiB) Przejrzano 12913 razy
tył
tył
DSCF7732.JPG (74.35 KiB) Przejrzano 12919 razy
DSCF7738.JPG
DSCF7738.JPG (76.54 KiB) Przejrzano 12909 razy
DSCF7737.JPG
DSCF7737.JPG (81.69 KiB) Przejrzano 12911 razy
Front i forma na dzien dzisiajszy!:-)
Front i forma na dzien dzisiajszy!:-)
DSCF7720.JPG (71.05 KiB) Przejrzano 12910 razy
Stan drzewka w Kwietniu 2008
Stan drzewka w Kwietniu 2008
Obraz 002.jpg (86.04 KiB) Przejrzano 12911 razy
Pozdrawiam
Tomek Kowal
pietruszka
Posty: 20
Rejestracja: 18 sty 2009, 20:54
15
Imie i nazwisko: piotr h
Województwo: zachodniopomorskie

Post autor: pietruszka »

Super mnie się podoba.Nawet te dziury pomiędzy pniami mają urok.
neonek
Posty: 3
Rejestracja: 13 sty 2009, 22:47
15
Imie i nazwisko: Pawel T
Województwo: mazowieckie

Post autor: neonek »

no fakt, już teraz widać, że ma predyspozycje. ale jak na ostatniej fotce zobaczyłem te suche patyki to zwątpiłem. To dowodzi, że fikusy są niezniszczalne ;]
bazyl
Posty: 34
Rejestracja: 17 sie 2007, 19:15
16

Post autor: bazyl »

Wszystko fajnie ale to nie jest jedna roślina tylko pęczek.
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Witam
Jako, że widzę jakieś zainteresowanie moim fikusem to podsyłam kilka fotek aktualnego stanu drzewka.
Jeżeli chodzi o "pęczek" jak to określił kolega Bazyl to z tego co mi wiadomo tego typu splot występuje naturalnie w przyrodzie u Fikusów i nie ma żadnych przeciw wskazań do tworzenia drzewek bonsai w takiej formie. Co do defoliacji którą przeprowadziłem kilka tygodni temu to niestety liście niewiele się zmniejszyły z czego jestem średnio zadowolony ale jakoś temu zaradzimy w przyszłości!:-) Faktycznie fikusy są PRAWIE niezniszczalne ale wszystko ma swoje granice wytrzymałości i nie można przesadzić!
Pozdrawiam
PS zapomniałem dodać że własnie szukam nowej okrągłej doniczki, która powinna podnieść nieco walory wizualne mojego drzewka!
Załączniki
Po defoliacji widać jak na dłoni ulożenie gałęzi które sa jeszcze do dopracowania w przyszłości:-)
Po defoliacji widać jak na dłoni ulożenie gałęzi które sa jeszcze do dopracowania w przyszłości:-)
Obraz 059!.jpg (88.39 KiB) Przejrzano 12561 razy
liście po kilku dniach, taki rozmiar no może troszeczke większy to moje marzenie na tym drzewku:-)
liście po kilku dniach, taki rozmiar no może troszeczke większy to moje marzenie na tym drzewku:-)
Obraz 014!.jpg (86.1 KiB) Przejrzano 12561 razy
Stan obecny
Stan obecny
Obraz 012!.jpg (88.57 KiB) Przejrzano 12561 razy
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Dla mnie super.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Herpestes
Posty: 85
Rejestracja: 03 sie 2009, 09:40
14
Imie i nazwisko: Leszek Gramacki
Województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Stare Juchy
Kontakt:

Post autor: Herpestes »

Bardzo fajny =D>
http://leszekgramacki.blogspot.com/
gope
Posty: 20
Rejestracja: 15 mar 2009, 15:11
15
Imie i nazwisko: Marcin Odachowski
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Dublin

Post autor: gope »

Bardzo ładny... pęczek! :wink:
Dodam tylko, że większość dużych bonsai z fikusa jest tworzona przez fuzję wielu roślin tego samego gatunku (najczęściej microcarpa) w jeden pień, więc nie ma lipy :ok:
pietruszka
Posty: 20
Rejestracja: 18 sty 2009, 20:54
15
Imie i nazwisko: piotr h
Województwo: zachodniopomorskie

Post autor: pietruszka »

Jeszcze przyrost pni na grubość i będzie super drzewko!
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Witam wszystkich
Jako że ostatnio powiało lekko nuda na forum, zima daje się wszystkim we znaki. Postanowiłem podrzucić kilka zdjęć mojego krzaka!
Dodam tylko że aktualnie pracuje nad ramifikacją gałęzi. Mamy zimę więc fikus przyrasta wolno, ale gdyby porównać zdjęcie obecne z tym z sierpnia to widać że są zmiany Dla osób które zaczęły przygodę z bonsai dodam że ramifikację u fikusów uzyskujemy przez cięcie stożków wzrostu. Musiałem zmienić mu doniczkę ponieważ poprzednia była za mała korzenie zaczęły wyrastać przez otwory drenażowe. Fikus dostał nowy domek, przejściowy a na wiosnę dostanie już docelową niebieską okrągła doniczkę o ile uda mi się takową znaleźć. Po tych dwóch latach pielęgnacji mogę stwierdzić że da się z fikusa zrobić bonsai nawet w naszych domowych warunkach. Odpowiednia wilgotność powietrza patrz tacki z keramzytem, zraszanie drzewka, druga sprawa doświetlanie u mnie drzewka na parapecie maja światełko do 23:00 każdego dnia (najprostsza oprawa + świetlówka fluora+ czasowy przełącznik) koszt 80zł i drzewka rosną jak na drożdżach, jak to mówią dla chcącego nic trudnego! Jeżeli ktoś ma pytanka lub uwagi odnośnie tego drzewa prosze pisać:-)
PS dodam ze krzaczor przejdzie chrzest bojowy w trakcie defoliacji, wtedy będzie jak na dłoni widać ułożenie gałęzi przez co będę mógł dokładnie skorygować ich położenie . Nie mogę się już doczekać tego momentu, bez liści wygląda znacznie lepiej takie jest moje zdanie!
Załączniki
stan obecny! FRONT
stan obecny! FRONT
DSCF9102!.JPG (81 KiB) Przejrzano 12164 razy
tył
tył
DSCF9097!.JPG (81.13 KiB) Przejrzano 12164 razy
tacki z keramzytem obowiązkowe zimą!
tacki z keramzytem obowiązkowe zimą!
DSCF8695!.JPG (93.8 KiB) Przejrzano 12164 razy
fikus w promieniach dodatkowego oświetlenia:)
fikus w promieniach dodatkowego oświetlenia:)
DSCF8810!.JPG (91.81 KiB) Przejrzano 12164 razy
2 lata pracy nad krzakiem! Warto było :-)
2 lata pracy nad krzakiem! Warto było :-)
1!.jpg (34.16 KiB) Przejrzano 12164 razy
Pozdrawiam
Tomek Kowal
maciekP
Posty: 8
Rejestracja: 07 maja 2009, 21:44
14
Imie i nazwisko: maciekP
Województwo: dolnośląskie

Post autor: maciekP »

Jak dla mnie fikus jest ok. Widac jak sie zmienia i jak fajnie pracujesz nad rozbudowaniem korony jednak cierpliwość popłaca.
Tak to jest z liściakami że w okresie bezlistnym wyglądają przepięknie oczywiście nie wszystkie.
Daniel
Posty: 43
Rejestracja: 28 maja 2008, 22:03
15

Post autor: Daniel »

Dla mnie bomba.
Tez pracuje nad fikusem ale jestem dopiero w fazie bardzo początkowej, zaciekawiło mnie to naświetlanie, powiedz gdzie można takie coś kupić??
secio
Posty: 9
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:07
14
Imie i nazwisko: Pioter
Województwo: małopolskie

Post autor: secio »

Jak patrzę na te 2 zdjęcia to niebo a ziemia. Bardzo mi się podoba.
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Hey Daniel
Co do oświetlenia to ja używam świetlówki fluora firmy Osram cena w Castoramie ok.35zł, za oprawę zapłaciłem 25zł najzwyklejsza i najtańsza!:-) Kolejna rzecz to odpowiednia obudowa, zrobiłem ją z resztek paneli i do tego folia aluminiowa firmy Janko niezbędny!:-) Pozwala nam to na odpowiednie ukierunkowanie padającego światło! Tak aby nie rozchodziło się po całym pokoju tylko było skierowane prosto na rośliny! Inna historia to barwa światła jaką emituje świetlówka jest on fioletowy i po dłuższym czasie drażni człowieka! Jeszcze jedna ważna sprawa polecam zakupić w Casto cyfrowy-czasowy przełącznik bardzo pomaga ponieważ automatycznie wł/wy świetlówkę po odpowiednim zaprogramowaniu koszt 25zł. Przydatna rzecz zwłaszcza gdy zatrzyma nas coś w pracy, na uczelni itd. albo domownicy notorycznie zapominają ją za nas włączyć gdy nie ma Cię w domu!
Poniżej kilka zdjęć własnoróbki :-D
Załączniki
cyfrowy włącznik i lampa w całości!
cyfrowy włącznik i lampa w całości!
1!.jpg (27.67 KiB) Przejrzano 12117 razy
lekko drażniąca, fioletowa barwa światła. Nas troche denerwuje natomiast roślinki ją uwielbiają :-P
lekko drażniąca, fioletowa barwa światła. Nas troche denerwuje natomiast roślinki ją uwielbiają :-P
2!.jpg (34.38 KiB) Przejrzano 12117 razy
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Awatar użytkownika
Bushman
Posty: 288
Rejestracja: 22 kwie 2008, 00:36
15
Imie i nazwisko: Wojciech N.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Bushman »

Tomek, a jak to wygląda finansowo z tą świetlówką? Ile ona ma wat i ile godzin dziennie świeci?
Wojciech N.
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Już Ci mówie
Żarówka o mocy 36W
0,036kW*7h(czas jaki włączona jest świetlówka w ciągu dnia) * 30 dni = 7,56kWh *0,31zł(cena za 1kWh w przypadku Vattenfall) = 2,6zł za miesiąc :-)
Koszt moim zdaniem niewielki, powiedziałbym nawet śmieszny:-) za to dobra kondycja drzewek BEZCENNA!! Dni są coraz dłuższe więc dodatkowe oświetlenie będzie potrzebne w ciągu dnia coraz krócej.
W przyszłym roku planuje zmodyfikować troche to oświetlenie i dołożę jeszcze jedną świetlówkę bo to co mam obecnie jest nie wystarczające:-)
Inna sprawa że mam dobrze ocieplony blok i praktycznie przez całą zimę grzejnik jest wyłączony , a to jest dość ważne w przypadku krzaków trzymanych w domu.
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Awatar użytkownika
Bushman
Posty: 288
Rejestracja: 22 kwie 2008, 00:36
15
Imie i nazwisko: Wojciech N.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Bushman »

Ja nie mogę sobię pozwolić na taki luksus, grzejnik jest odkręcony a na parapecie i tak zimno. Odnośnie ceny faktycznie nie są to straszne pieniądze więc przemyślę montaż takiego doświetlania zwłaszcza że strasznie ciemno mam na parapecie. A czy wspominałem już że ten twój oszkubek coraz bardziej mi się podoba? :wink:
Wojciech N.
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

To fajnie, że Ci się podoba :wink: HEHE oszkubek dobre!
Co do doświetlania to na prawdę polecam każdemu! Moim zdaniem skoro już „katujemy” te nasze krzaki przez drutowanie i inne zabiegi to warto też im zapewnić odrobinę luksusu :wink:
Jeszcze rok temu byłem strasznie podjarany i chciałem jak najszybciej zrobić z materiału który był mierny albo bardzo średni bonsai. Teraz trochę przystopowałem i postanowiłem porządnie popracować nad tym co już stoi na parapecie i ewentualne następne zakupy porządnie przemyśleć! Zamiast wydawać kasę na kolejne drzewko, wole zainwestować w np. doświetlanie, dobry nawóz czy porządną ziemie patrz akadama która niestety do najtańszych nie należy! Na koniec podrzucam link do wiąza Roberta Kempinskiego z forum IBC
http://ibonsaiclub.forumotion.com/bonsa ... -t2224.htm
to jest dopiero progress! mam nadzieje, że po 9 latach mój fikus też zmieni się w fajne drzewko :-) !
Ostatnio zmieniony 05 lut 2010, 00:29 przez Yarek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Tomek Kowal
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Fajnie :ok:
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

gratuluje dobra robota :ok: , ciekawa sprawa z tym doświetlaniem, ja pomału rezygnuję z drzew indoor na rzecz outdoor ale teraz się zastanawiam. co do koloru donicy to radziłbym ci poprzestać na brązowym lub ciemno zielonym , niebieski nie będzie dobrze kontrastował z ulistnieniem
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
ODPOWIEDZ