Fikus po przejściach:-)

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

No właśnie miałem się was zapytać o doniczkę :-)
Czy zostawić tą w której teraz siedzi fikus czy może poszukać czegoś innego?
już od jakiegoś czasu myślę o okrągłej donicy a co do koloru to nadal się zastanawiam
nie wydaje wam się że ta obecna jest troche za duża do tego drzewka czy może tylko ja mam takie wrażenie?
Inna sprawa że w momencie gdy go przesadzałem do obecnej donicy kompletnie nic nie robiłem z korzeniami
było to w grudniu i wszelkie prace oczywiście zostawiam na wiosne. Może gdy uporam się z bryłą korzeniową (stary mech pójdzie aut, oraz bardziej płasko ułoże korzenie)
co za tym idzie fikus wyląduje głębiej w doniczce będzie to lepiej wyglądało!
Przyznam się szczerze że kwestia doniczek zawsze mi gdzieś umykała i jestem troche do tyłu :-) tzn wiem tyle z obserwacji że liściaki powinny siedzieć w doniczce szkliwionej i z tego co zauważyłem kolor niebieski i bodajże biały jest najczęściej spotykany. Dlatego właśnie okrągła, niebieska, szkliwiona donica o średnicy 21-22cm wydawała mi się najbardziej odpowiednia do tego drzewka! obecna owalna ma wymiary 26/17cm
Zarzucajcie pomysłami jestem bardzo ciekaw waszej opini :-)
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Taki mały wycinek z pracy, którą kiedyś pisałem. Troche go po mału rozbudowuje dla własnych potrzeb (oczywiście podaje tą biedniejsza wersje)

blog/Przemek%20R./donice_a_bonsai_b-16.html


W zależności od tego, z jakimi gatunkami drzew mamy do czynienia, tak będziemy dobierać pojemniki:
- do drzew liściastych, o liściach jasnych i jasnej korze, kwiatach stosuje się donice o kolorystyce jaśniejszej, donice glazurowane, które są dopełnieniem.
- do drzew o liściach ciemnych stosujemy donice glazurowane bądź nieglazurowane o kolorystyce ciemniejszej
- do młodych drzew iglastych stosujemy donice nieszkliwione o kolorystyce jaśniejszej
- do drzew iglastych, które są stare, potężne stosujemy donice nieglazurowane o kolorze ciemniejszym


PS- Gratuluje pracy i wysiłku. Jak widać można z każdego materiału coś zrobić, co wygląda korzystnie. Ja bym tylko ten mech wywalił i nic nie ruszał narazie. I tak go nie utrzymasz w domu (chodzi o mech).
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Bardzo fajny artykół o doswietlaniu. Super nareszcie ktos pomyslał. Dziwi mnie tylko czemu tylko jedna roslinka w doniczce pod lampa moze inne tez by skorzystały :P.
Co do rosliny jak mi sie podobala na poczatku tak i teraz mi sie podoba ale tylko z lisciami!!! Bez lisci roslina nie wyglada na bonsai. Ramifikacja korony sie kłania choc wiem ze w przypadku tego rodzaju fikusa to nie bedzie łatwe.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Bolek
Spoczko wszystkie roślinki są pod lampą :-) tylko do zdjęcia je pościągałem ponieważ chciałem tylko to drzewko pokazać publice reszta jest na razie troche do tyłu w stosunku do tego fikusa i musza poczekać na swoją kolej!. Z koroną damy sobie rade! Jak ruszy sezon fikus dostanie papu i powinien szybciej przyrastać!

Przemek
Mech usune gdy będę przesadzał na wiosne drzewko na razie bestia się trzyma, a siedzi już sobie na fokusie od września! Jest on pozostałością po wystawie w Chorzowskim Kapeluszu w zeszłym roku, w sumie nie wiem czemu od razu go nie wyrzuciłem. Przyda się na wiosne do mieszanki z torfowcem do drzewek które trzymam na balkonie!

Podzielę się tez kilkoma uwagami odnoście drzewek trzymanych w domu, może pomoże to osobą które zaczynają zabawę z bonsai.
Obecnie na parapecie mam 6 drzewek w tym 4 fikusy, carmona i ligustr.
Warunki jakie zapewniłem drzewko opisywałem wcześniej. Jeżeli chodzi o nawóz to w okresie wegetacji stosuje Bio gold i Biohumusa! Zimą co 3-4 tygodnie nawożę drzewka biohumusem jak widać wychodzi im to na dobre
Co do gatunków! Polecam na pierwszy strzał Ligustra! Bardzo wdzięczne drzewko calutki czas przyrasta praktycznie co 3 tygodnie musze go golić bo ma mnóstwo przyrostów. Obecnie trochę przystopował ponieważ bryła korzeniowa jest przerośnięta i czeka ją ostre strzyżenie na wiosne Z fikusami wiadomo doświetlanie, tacki z keramzytem, zraszanie i rosną jak na drożdżach! Co do carmony to jest bardzo kapryśna, nie było mnie 2 tyg. w domu drzewko podlewała inna osoba i krzak stracił dużo liści. Nie takie jednak przejścia już z nią miałem, wystarczyło zwiększyć ilość wody podczas podlewania częste zraszanie i odzyskała swoją formę. Wiązów nie polecam na parapet strasznie cierpią w domu i marnieją w oczach, słabo przyrastają! Mój poszedł w tym roku zimować na balkon i zobaczę jaka będzie różnica. Jeżeli jeszcze coś mi się nasunie na myśl to napisze przy okazji!
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witaj Tomku,
Yarek pisze:Już Ci mówie
Żarówka o mocy 36W
0,036kW*7h(czas jaki włączona jest świetlówka w ciągu dnia) * 30 dni = 7,56kWh *0,31zł(cena za 1kWh w przypadku Vattenfall) = 2,6zł za miesiąc :-)
Z tego co wiem, to rowniez transformator zuzywa troche pradu...
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Cześć wszystkim
Dorzucam 2 nowe fotki fikusa po defoliacji!
Drzewko fajnie się zagęszcza dostaje sporą ilość papu,
jedyne czego brakuje mu w ostatnich dniach to słonko którego u nas na Śląsku jak na lekarstwo:-(
Mam nadzieje, że poprzez defoliacje w niektórych miejscach wybiją nowe pąki i fikus
będzie coraz gęściej zarastał zwłaszcza w koronie:)
Postaram się wrzucić za kilka dni kolejne zdjęcie gdy pojawią się na drzewku liście!
Załączniki
DSCF9623!.JPG
DSCF9623!.JPG (94.81 KiB) Przejrzano 10013 razy
DSCF9624.JPG
DSCF9624.JPG (91.1 KiB) Przejrzano 10013 razy
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Jedna gałązka z tyłu mi się rzuca w oczy - która idzie centralnie w góre , gdzie reszta idzie w dół i na lewej górze korony jakoś za cięzko ale drzewko miodzio. Przypomina stare drzewo o rozłożystej koronie. I o to własnie chodzi w bonsai.
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Przemek widzę że czujne oko czuwa:-)
To prawda jedna gałązka idzie w górę i w koronie jest mały bałagan!
Niestety ale czekam na drut który idzie już do mnie tydzień:-( i nie mogę się przez to zabrać za porządki!:-)
Jak mi nie przyjdzie dzisiaj drut to zrobię larmo na poczcie :-P
Są to w miarę cienkie gałęzie które będzie można bez problemu wygiąć do odpowiedniej pozycji!
Dzięki za podpowiedź!
Pozdrawiam
Tomek Kowal
daniell 79
Posty: 240
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:47
16
Lokalizacja: sieradz

Post autor: daniell 79 »

kurde fajne to jest podoba mi sie chyba sobie takiego fikusika nagram , bo zaczynam zmieniac zdanie na temat tych roslinek :brawo:
bo kazdy jest kims
Awatar użytkownika
Herpestes
Posty: 85
Rejestracja: 03 sie 2009, 09:40
14
Imie i nazwisko: Leszek Gramacki
Województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Stare Juchy
Kontakt:

Post autor: Herpestes »

Super drzewko :ok: na pierwszym zdjeciu lepiej wygląda,ciekawi mnie jak bedzie wyglądało z liśćmi :yes:
Ostatnio zmieniony 25 maja 2010, 20:54 przez Herpestes, łącznie zmieniany 1 raz.
http://leszekgramacki.blogspot.com/
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

bardzo dobra robota
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Ktoś chciał zobaczyć fikusa z ulistnieniem:-) Proszę bardzo!
Załączniki
DSCF0089!!.jpg
DSCF0089!!.jpg (93.32 KiB) Przejrzano 9935 razy
DSCF0035!!!.jpg
DSCF0035!!!.jpg (99.77 KiB) Przejrzano 9935 razy
DSCF0091!!!!.jpg
DSCF0091!!!!.jpg (80.73 KiB) Przejrzano 9935 razy
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Najnowsza fotka drzewka po defoliacji. Myślę że za 2-3 sezony fikus będzie już fajnie zagęszczony, troszeczkę przybierze na masie i wtedy będe w pełni zadowolony :-).
Załączniki
DSCF3896.JPG
DSCF3896.JPG (123.22 KiB) Przejrzano 9686 razy
DSCF3853.JPG
DSCF3853.JPG (117.03 KiB) Przejrzano 9686 razy
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

BOMBA!
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Super wygląda, ale górne gałązki daj do góry a nie na płasko. Roślina w górnej partii ma gałęzie skierowane ku górze - do światła. Tak jak na wcześniejszych fotkach było dobrze

Na boki wykładają sie dolne partie ze względu na ciężar gałęzi i ograniczoną ilosc światła
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Już poprawione, są do góry! jutro podrzuce zdjęcie.
Właśnie coś mi nie pasowało w górze, ale po drobnej korekcie jest OK

Dzięki Panowie :-)
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Małe podsumowanie 3 lat pracy nad drzewkiem. Chyba warto było :-)
Kolejne zbiorcza fotka za 3 lata :-)
Załączniki
Fikus od Soni.jpg
Fikus od Soni.jpg (60.59 KiB) Przejrzano 9635 razy
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Najnowsza fotka fikusa na docelowym stoliku. Kolejną wrzucę po defoliacji.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (142.71 KiB) Przejrzano 9062 razy
2.jpg
2.jpg (146.63 KiB) Przejrzano 9062 razy
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

:brawo:

Jarek, super drzewko. Masz niesamowity dryg do fikusów!

P.S. oczyściłbym go trochę z wewnętrznych gałęzi rosnących ku górze i krzyżujących się...
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Dzięki Szymon :-) drzewko będzie na nowo ułożone po defoliacji. W tej chwili spora ilość gałązek i liści przeszkadza w drutowaniu.
Pozdrawiam
Tomek Kowal
ODPOWIEDZ