Ligustr chiński, bardzo początkujący.

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
grzesk1985
Posty: 19
Rejestracja: 03 lis 2008, 08:13
15
Imie i nazwisko: Grzegorz K
Województwo: wielkopolskie

Ligustr chiński, bardzo początkujący.

Post autor: grzesk1985 »

Witam wszystkich forumowiczów. Od nie całych 2 miesięcy mam Ligustra Chińskiego. Jak do tej pory przesadziłem go tylko do większej doniczki. Drzewko stoi w pokoju w temperaturze od 15 - 20 stopni C, nie wiem jak określić wilgotność powietrza, czytałem że jest to dość ważne, nawet ważniejsze niż podlewanie, dlatego zraszam drzewko 2 - 3 razy dziennie. jak do tej pory raz użyłem nawozu (w małej ilości) do roślin zielonych, około 3- 4 tygodnie po przesadzeniu do nowej doniczki. Podłoże dla drzewka to ziemia uniwersalna, z racji tego, że jest dość ciężkim podłożem po nakłuwałem ją zaostrzonym patykiem, tak żeby była bardziej przepuszczalna.. czy to miało sens? Jestem początkujący i dużo czytam, proszę o podpowiedź jak prowadzić to drzewko, jaką w przyszłości zastosować do niego formę, czy na wiosnę będę mógł zacząć je formować? Czy powinno jakoś zimować, czy mogę je trzymać w obecnych warunkach? w kilku miejscach ma małe zielone pąki, które na razie nie rosną, jest to wynik słabego oświetlenia ze względu na porę roku i czy mogę np zastosować sztuczne oświetlenie i czy to coś da?

pozdrawiam
Załączniki
zdj.1
zdj.1
P1100721.jpg (48.87 KiB) Przejrzano 9802 razy
zdj.2
zdj.2
P1100722.jpg (50.02 KiB) Przejrzano 9805 razy
zdj.3
zdj.3
P1100736.jpg (46.82 KiB) Przejrzano 9804 razy
grzesk1985
Posty: 19
Rejestracja: 03 lis 2008, 08:13
15
Imie i nazwisko: Grzegorz K
Województwo: wielkopolskie

Post autor: grzesk1985 »

Proszę o . w ustosunkowaniu się do tych informacji.. czy są to najbardziej ogólne informacje, dobre na początek, czy też pewne zasady, których należy się mocno trzymać?

"STANOWISKO: Pełne światło i słońce. Zimą zabezpieczyć przed przeciągami i zimnym powietrzem.

PODLEWANIE: Utrzymywać podłoże stale wilgotne podczas całego sezonu wegetacyjnego. Zimą podlewać oszczędniej, ale podłoże nie może być przesuszone.
NAWOŻENIE:Co dwa tygodnie płynnym nawozem typu FLOROWIT. Zimą co 4 - 6 tygodni.

PRZESADZANIE:Co roku przez pierwsze dziesięć lat życia drzewa. Potem zależnie od siły wzrostu korzeni. Stosować przepuszczalne podłoże.

CIĘCIE: Podczas całego sezonu wegetacyjnego przycinać nowe pędy pozostawiając jedną lub dwie pary liści."


W szczególności chodzi mi o pozycję: STANOWISKO, ponieważ nie bardzo wiem jak postępować z drzewkiem zimą.
armin
Posty: 188
Rejestracja: 04 paź 2007, 12:57
16
Lokalizacja: SwarzĂŞdz

Post autor: armin »

Jesteś jednym z nielicznych początkujących, którym zechciało się poszukać i jedyne co chcesz, to dopowiedzenie drobnej kwestii. Brawo. Najkrócej mówiąc, stanowisko, to miejsce, w którym roślina stoi. Zimą dobrze jest mu obniżyć temperaturę, lecz - w przeciwieństwie do np. wiąza czy sageretii - brak typowego odpoczynku zimowego nie odbija się tak bardzo na jego kondycji w następnym roku. Jak każdy kwiat, ligustr nie lubi przestawiania z miejsca na miejsce. Oczywiście jeśli chcesz przewietrzyć pokój - odstaw go na czas wietrzenia w inne miejsce.
Jeszcze drobna uwaga dotycząca podlewania. Przesuszenie ligustra łatwo poznasz po "klapniętych" liściach. Nie dopuszczaj do tego aby taki objaw trwał dłużej niż 2 dni. Po ok. 30 min. od podlania liście wracają do normalnego stanu.
Pozdrawiam z okolic Poznania
grzesk1985
Posty: 19
Rejestracja: 03 lis 2008, 08:13
15
Imie i nazwisko: Grzegorz K
Województwo: wielkopolskie

Post autor: grzesk1985 »

dziękuję:) dokładnie o to mi chodziło :)

pozdrawiam:)
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

armin pisze: Przesuszenie ligustra łatwo poznasz po "klapniętych" liściach. Nie dopuszczaj do tego aby taki objaw trwał dłużej niż 2 dni.
Taki stan nazywa sie plazmoliza graniczna. Przekładając na stan czlowieka można to przyrownać do prawie śmierci klinicznej, do stanu krytycznego na pewno. Oczywiście w świecie roślin bardzo łatwo to odwrócić jednak straty sa bardzo duże mimo że ich nie widzimy. Staraj sie nie dopuszczać NIGDY do takiego stanu.Przynajmniej tak ci radze.

Pozdrawiam
grzesk1985
Posty: 19
Rejestracja: 03 lis 2008, 08:13
15
Imie i nazwisko: Grzegorz K
Województwo: wielkopolskie

Post autor: grzesk1985 »

w takim razie co sądzicie o tym?

viewtopic.php?f=8&t=5099
grzesk1985
Posty: 19
Rejestracja: 03 lis 2008, 08:13
15
Imie i nazwisko: Grzegorz K
Województwo: wielkopolskie

Post autor: grzesk1985 »

roslinka miala za mokro i za malo swiatla, problem rozwiazany :)
zazu0
Posty: 28
Rejestracja: 01 sty 2009, 12:13
15
Imie i nazwisko: Asia R.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: KG

Post autor: zazu0 »

Witaj :)
Ja również mam Ligustra chińskiego i również jestem początkująca.
Mam nadzieję, że nasze drzewka będą nam ładnie rosły. Pozdrawiam :)
grzesk1985
Posty: 19
Rejestracja: 03 lis 2008, 08:13
15
Imie i nazwisko: Grzegorz K
Województwo: wielkopolskie

Post autor: grzesk1985 »

moje się trzyma:) i trochę rozwija i tak do wiosny, a później może jakieś warsztaty:) życzę powodzenia i cierpliwości:) pozdrawiam
ODPOWIEDZ