historia mojego fikusa

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
vofkoo
Posty: 12
Rejestracja: 08 sty 2008, 22:19
16
Lokalizacja: Siemianowice ÂŚl.

historia mojego fikusa

Post autor: vofkoo »

witam!!! chciałbym wam przedstawić mojego fikusa... fikus kupiony w jakimś supermarkecie, jak wiadomo na stoisku było ich kilkadziesiąt i wszystkie były takie same :wink: ... widać na zdjęciach ze pień składa sie z kilku , oczywiście drzewko było owinięte rafia przez jakiś czas aby uzyskać zrośniecie się pni... wiem żadna to nowość na tym forum :-) ciągle jestem kulawy w temacie bonsai i będę bardzo wdzięczny za jakieś sugestie co do kształtowania drzewka w dalszym czasie... ap ropo doniczki wiem ze ta jest już za mała wiec powoli przymierzam sie do przesadzenia... pozdrawiam!!!

zdjęcia robione telefonem wiec przepraszam za jakość....
Załączniki
no i tak wyglÂąda nebari po 2 latach... przy przesadzaniu zobaczĂŞ jak wyglÂąda pod warstwa ziemi...
no i tak wyglÂąda nebari po 2 latach... przy przesadzaniu zobaczĂŞ jak wyglÂąda pod warstwa ziemi...
nebari-0465.jpg (54.94 KiB) Przejrzano 12223 razy
dzisiaj drzewko wyglÂąda tak... nie wiem jakim cudem pojawiÂł sie mech ale mi sie podoba...:P ...pieĂą jest juÂż zroÂśniĂŞty i wydaje mi sie ze uzyskanie jednego zwartego jest tylko kwestiÂą czasu...
dzisiaj drzewko wyglÂąda tak... nie wiem jakim cudem pojawiÂł sie mech ale mi sie podoba...:P ...pieĂą jest juÂż zroÂśniĂŞty i wydaje mi sie ze uzyskanie jednego zwartego jest tylko kwestiÂą czasu...
Foto-0466 fikus.jpg (66.52 KiB) Przejrzano 12226 razy
matko boska!!! jak widzĂŞ to zdjĂŞcie to chce mi sie pÂłakaĂŚ... jak moglem go tak skrzywdziĂŚ... 1 formowanie w moim Âżyciu:P
matko boska!!! jak widzĂŞ to zdjĂŞcie to chce mi sie pÂłakaĂŚ... jak moglem go tak skrzywdziĂŚ... 1 formowanie w moim Âżyciu:P
fikus.jpg (44.8 KiB) Przejrzano 12225 razy
pieĂą z przed 2 lat
pieĂą z przed 2 lat
Obraz 012 fikus.jpg (60.83 KiB) Przejrzano 12227 razy
kupione drzewko dokÂładnie 2 lata temu
kupione drzewko dokÂładnie 2 lata temu
Obraz 014 fikus.jpg (60.01 KiB) Przejrzano 12225 razy
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

dobra robota, jednak zrosniecie sie to dkonca tych roslinek zajmie sporo wiecej czasu niz Ci sie wydaje:)
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
carol1
Posty: 135
Rejestracja: 23 sie 2007, 20:59
16
Imie i nazwisko: Karol H.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Knurów

Post autor: carol1 »

Bardzo fajna roślina :) też musze to kiedyś zrobić ale narazie ficusy mi giną w domu :(
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Mateuszu, czy mi sie wydaje czy nie ma zadnej galazki skierowanej do tylu? Drugie pytanie to po co tyle tam drutu?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
fater
Posty: 163
Rejestracja: 13 lis 2004, 11:07
19
Imie i nazwisko: Roman S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: fater »

Cześć Mateusz.
Pamiętasz jeszcze jak z nim walczyłeś?
Naprawdę ładnie teraz wygląda.
Załączniki
Warsztaty z WÂłodkiem Pietraszko na kampingu Dolina 3 StawĂłw  w maju 2006.
Warsztaty z WÂłodkiem Pietraszko na kampingu Dolina 3 StawĂłw w maju 2006.
vofkoo.jpg (80.38 KiB) Przejrzano 12137 razy
Pozdrawiam
Roman
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Bardzo fajny!

Tylko ściagnij lepiej rafią, nie drutem, łatwo się robią "balerony".
Anna Dorota
vofkoo
Posty: 12
Rejestracja: 08 sty 2008, 22:19
16
Lokalizacja: Siemianowice ÂŚl.

Post autor: vofkoo »

witam ponownie! Kamilu drzewko nie ma żadnej gałęzi skierowanej do tylu... wydaje mi sie niepotrzebna ponieważ wszystkie poziomy liści są szerokie i zróżnicowane kierunkowo w stosunku do pnia... oczywiście jeśli ta tylna gałąź jest potrzebna to będę wdzięczny jeśli ktoś mi wytłumaczy gdzie ja "zamontować" ten dziwny drut z lewej dociska mi do pnia nowy mały pęd po to by uzupełnić luki w całym drzewie... Fater ale mnie zaskoczyłeś tym zdjęciem!!! niesamowita sprawa :-) jeszcze mam tylko jedno pytanie... zauważyłem ze od jakiegoś czasu drzewko bieleje w dolnej części pnia a widziałem ze stare ładne benjaminy maja właśnie białe pnie, ktoś wie czym to jest spowodowane i jak zrobić żeby wszystkie gałęzie stały sie białe???
dzięki wielkie za o opinie ,i przede wszystkim za .!! pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Kamilu drzewko nie ma żadnej gałęzi skierowanej do tylu... wydaje mi sie niepotrzebna
Krotko i bezbolesnie Mateuszu. Czy w naturze sa drzewa, u ktorych galezie rosna jedynie na boki?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
vofkoo
Posty: 12
Rejestracja: 08 sty 2008, 22:19
16
Lokalizacja: Siemianowice ÂŚl.

Post autor: vofkoo »

Witam! odświeżam mój temat po 1,5 roku. drzewko juz nabralo przestrzeni po korekcie Kamila za która oczywiście bardzo dziękuje. z góry dziękuję za komentarze i jakieś dalsze wskazówki pozdrawiam!
Załączniki
1,5 roku później
1,5 roku później
vvvv.jpg (39.54 KiB) Przejrzano 10804 razy
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Wg mnie powinieneś starać się spłaszczać czubek i robić raczej szeroką, parasolowatą koronę. Zobacz pod tym linkiem fikusy:
http://bonsaihunk.us/info/APBFF2009/
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
vofkoo
Posty: 12
Rejestracja: 08 sty 2008, 22:19
16
Lokalizacja: Siemianowice ÂŚl.

Post autor: vofkoo »

ooo tak! właśnie tak ma to wyglądać. cały czas dążę do takiego wyglądu. zastanawiam się tylko czy korona powinna być taka "jednolita" :wink: czy powinny być wyeksponowane poziomy zieleni na drzewie ?
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

brawo ładny okaz w tak krótkim czasie. pozostała ramifikacja gałezi i odpowiednia donica i masz ładny okaz, co do korony to raczej jednolita , chmurki w koronie pasują do iglaków nie do liściastych
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
vofkoo
Posty: 12
Rejestracja: 08 sty 2008, 22:19
16
Lokalizacja: Siemianowice ÂŚl.

Post autor: vofkoo »

b.duża donica na wiosnę. chce zwiększyć wymiar drzewka. co znaczy ramifikacja gałęzi? nie umiem się doszukać definicji tego pojęcia :wink: dzięki za . pzdr
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

ramifikacja gałęzi to proces kształtowania gałęzi poprzez odpowiednie przycinanie jej (nie utrzymywanie kształtu) dzięki czemu uzyskasz bardzo naturalną koronę. przycinasz przyrosty pozostawiając zazwyczaj góra jedną lub dwie pary liści a następnie pozwalasz wyrosnąć dwóm kolejnym przyrostom z którymi postępujesz tak samo. z czasem powinieneś uzyskać bardziej filigranowe gałązki na końcach każdej z gałęzi przez co także o wiele mniejsze liście. narysowałem szybki szkic tego co ci opisuję Obrazek pomocna w tym procesie jest defoliacja(usuwanie lisci) którą ficusy bardzo dobrze znoszą tylko muszą być w bardzo dobrej kondycji, wykonuje się nie częściej niż raz na dwa lata. wówczas masz czysty obraz tego co wyciąć a co pozostawić, a i jeszcze jedno termin takiego zabiegu to lipiec
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
slowikp
Posty: 64
Rejestracja: 29 maja 2009, 06:34
14
Imie i nazwisko: Pawel S
Województwo: mazowieckie

Post autor: slowikp »

troszkę dziwne te przejście, z grubasa w cieniasa
Załączniki
Foto-0466 fikus.jpg
Foto-0466 fikus.jpg (35.68 KiB) Przejrzano 10674 razy
ODPOWIEDZ