Wiaz.....od czego mam zacząć??

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Nadia86
Posty: 24
Rejestracja: 07 maja 2008, 16:26
15
Lokalizacja: KrakĂłw

Wiaz.....od czego mam zacząć??

Post autor: Nadia86 »

Witam kupilam dzisiaj wiaza chinskiego ( w sumie spontanicznie bo mi sie go zal zrobilo jest caly bez lisci) niby ma malutkie paczki ale widze duuzo galazek uschnietych no i jest zaniedbany strasznie te dlugie pedy itd..mam kilka pytan odnosnie niego...

1.Czy go przesadzic?? jesli tak lepiej dac sama akadme czy moze mieszanke z taka zwykla ziemia do kwiatow??

2.Czy najpierw go podciac i uksztalotowac a potem przesadzic czy przesadzic czekac az sie zazieleni i dopiero podciac pedy??

3.Podlewac go zraszajac liscie czy tylko ziemie bo przeczytalam gdzies ze nie wolno zraszac i ja juz zglupialam

4.Jak byscie go uksztaltowali?? ja myslalam o takich kilku chmurkach



5.Aha czy po przesadzeniu ( o ile mam go przesadzic) wlozyc wtedy cala doniczke do wody ??

Dac go na balkon ( tylko ze mam balkon bardzo nagrzany jest od strony zachodu ale slonce grzeje tam od 12 czy lepiej w domku

Przepraszam za tyle pytan ale nie mampojeia jak do niego podchodzic bo dawno temu mialam wiaza ale mi usechl
Załączniki
P5060018.JPG
P5060018.JPG (69.42 KiB) Przejrzano 4622 razy
P5060017.JPG
P5060017.JPG (76.2 KiB) Przejrzano 4618 razy
Giovanna07
Posty: 1
Rejestracja: 08 maja 2008, 11:54
15
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Giovanna07 »

1.teraz jest troche pozno na przesadzanie, bo robi sie to wczesną wiosną, ale jeśli miałoby to drzewko uratowac proponuje zebys lepiej wybrala mieszanke Akadamy, kompostu z kory i żwiru w proporcjach 2:1:1. Przy okazji jesli nie chcesz zmieniac doniczki mozesz przyciac korzenie
2.co do ksztaltowania to nie masz zbyt duzego pola manewru bo pien juz jest esowaty jedynie za pomocą drutu bedziesz mogla nadac pędom pozbawionym lisci określona forme ale to najlepiej wczesna wiosna. narazie go nie przycinaj poczekaj az sie zazieleni
3. wiaz jak najbardziej lubi zraszanie wiec rob to w miare czesto zwlaszcza teraz w cieple dni, nawet 10 razy dziennie :-) moze w koncu wypusci listki, podlewaj go tez w miare czesto ale nie przelej !
4. jesli sie zagesci "chmurki" sa jak najbardziej ok
5. podlej go obficie az woda bedzie wyciekac otworami drenazowymi

Smialo mozesz wystawic drzewko na balkon, on potrzebuje teraz duzo slonca, moze w koncu sie rozrosnie. ale uwazaj jesli temp w nocy ma spasc to zabierz go do domu. moze tez rownie dobrze stac w jasnym dobrze wietrznym pokoju.
powodzenia !
Awatar użytkownika
krysztof
Posty: 151
Rejestracja: 22 paź 2006, 12:08
17
Imie i nazwisko: Krzysztof H
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: krysztof »

Narazie nic nie rob. Zostaw taki jaki jest niech ozyje (jesli <font color="#FF0000">wogole //ort</font>) i sie zaklimatyzuje w nowych warunkach. Zadnego przesadzania, nawozenia, itp. Podlewac w miare potrzeby i czekac. Można jeszcze okryc folia tzn. zrobic mu miniszklarenke ale o tym moze kots inny sie wypowie.
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

Wszystkich mających pytania o Wiązy pozwalam sobie odesłać na www.bonsai.org.pl do działu "Artykuły" - Wiąz Drobnolistny-artykuł Ignaca..

uważam temat za zamknięty gdyż nikt z nas nie ma z tym gatunkiem więcej doświadczenia niż On :-)
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Nadia86
Posty: 24
Rejestracja: 07 maja 2008, 16:26
15
Lokalizacja: KrakĂłw

Post autor: Nadia86 »

Witam moje drzewko wisne i lato stalo na balkonie..mamy jesien a chcialabym zeby przezimowalo na balonie co mam zrobic zeby nie przemarzlo?? Czy mozna go teraz przesadzic?? i czad zwir i akadme czy moze ziemie uniwersalna, torf i piasek?? Czy przycinac mu teraz za dlugie pedy i jeszcze formowac je drutem czy zabiegi mama czekac do wiosny??

a drzewko wyglada tak...
Załączniki
Rotation of PA010006.JPG
Rotation of PA010006.JPG (35.28 KiB) Przejrzano 4118 razy
Nadia86
Posty: 24
Rejestracja: 07 maja 2008, 16:26
15
Lokalizacja: KrakĂłw

Post autor: Nadia86 »

i cisza;(
S. Smolińska
Posty: 113
Rejestracja: 23 cze 2007, 15:09
16
Lokalizacja: Ostro³êka

Post autor: S. Smolińska »

Teraz juz nie przesadzaj, przycinanie i drutowanie też lepiej zostaw do wiosny. Drzewko Ci ładnie odbiło, myślę, że zimowanie na zewnątrz też będzie dla niego dobre. Poczytaj tu
http://www.bonsaiforum.pl/viewtopic.php ... ie+wi%B1za
http://www.bonsaiforum.pl/viewforum.php?f=1
http://www.przyjacielebonsai.home.pl/fo ... .php?t=537
pozdrawiam :) Sylwia
ODPOWIEDZ