Fikus Wielki

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
buktor
Posty: 3
Rejestracja: 03 kwie 2008, 22:44
16

Fikus Wielki

Post autor: buktor »

Prezent od koleżeństwa z pracy na pożegnaie (zmieniłem pracę).
Wiedzieli, że interesuję się bonsai to mi kupili.....grzmota wielkiego :)

Drzewko ma ok. 100cm wysokości (z donicą)
donica owalna o wymiarach (w najszerszych miejscach) 50x35x12cm

Co z nim robić...trochę odchorowywuje przeprowadzkę - lecą pojedynczo listki. Niestety po zakupie koleżanki baaardzo się starały żeby był w formie więc na poważnie wzięły zalecenia sprzedawczyni, że fikusy lubią "mokro"
Aktualnie jest już miesiąc po zakupie, z czego był 3 tygodnie pod "troskliwą" opieką koleżanek i tydzień u mnie w domu...
Na razie suszę mu ziemię w donicy... (podlewałem raz z nawozem - w sumie 0,5l wody) i spryskuję 2-3 razy dziennie liście i pień....

Przesadzać? znaczy ziemię wymienić? czy dać mu spokój....
Kawał drzewa jest, ale jakoś mało bonsai ma w sobie....no może nebari jest w miarę pozytywne ale reszta???????
Coś można z niego "wyrzeźbić"????

Propozycje mile widziane :)
Załączniki
nebari2.JPG
nebari2.JPG (65.71 KiB) Przejrzano 4878 razy
nebari1.JPG
nebari1.JPG (63.59 KiB) Przejrzano 4878 razy
tyÂł1.jpg
tyÂł1.jpg (37 KiB) Przejrzano 4879 razy
Strona prawa1.JPG
Strona prawa1.JPG (37.28 KiB) Przejrzano 4877 razy
strona lewa1.JPG
strona lewa1.JPG (37.3 KiB) Przejrzano 4876 razy
PrzĂłd1.JPG
PrzĂłd1.JPG (26.15 KiB) Przejrzano 4875 razy
mum666
Posty: 84
Rejestracja: 23 mar 2007, 14:06
17
Imie i nazwisko: Adrian
Województwo: lubuskie
Lokalizacja: Kunowice
Kontakt:

Post autor: mum666 »

Takie cos po paru latach:
Załączniki
strona_lewa1_160.jpg
strona_lewa1_160.jpg (25.17 KiB) Przejrzano 4823 razy
Pozdrawiam, Adrian.
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

mum, jak nie umiesz robic virtow to ich nie rob... Szkoda drzewka.
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
Awatar użytkownika
fater
Posty: 163
Rejestracja: 13 lis 2004, 11:07
19
Imie i nazwisko: Roman S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: fater »

Bardzo ładny prezent :brawo:
Na razie proponowałbym obserwację oraz usuwanie nowych przyrostów z pnia (nebari2). Kiedy efekty przeprowadzki i nadmiernej troskliwości miną, będzie można przyciąć.
Przydałyby się konkretne zdjęcia przodu i tyłu drzewka, aby określić przyszły front.
Pozdrawiam
Roman
buktor
Posty: 3
Rejestracja: 03 kwie 2008, 22:44
16

Post autor: buktor »

@fater: te odrosty z pnia planuję zostawić i poźniej albo wszczepić ich czubki w pień (nowe "korzenie powietrzne") albo zrobić z nich nową gałąź z lewej strony - obniżyłaby się korona i drzewko nabrałoby proporcji (np. taką techniką: http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATthreadgrafting.htm )

A co do stron - wstępnie je ustaliłem - w nazwach fotek są opisane (przód i tył też są :) )

No i ponawiam pytanie - wymienić podłoże??? mam niejasne podejrzenia, że pod nebari jakaś glina jest i dlatego tak wilgoć trzyma i jeżeli już się zdecyduję na przesadzanie - jaką ziemię dać? mieszankę z piaskiem "ziemi do kwiatków", może akadamę....a może coś innego.
Fikusy mają jakieś preferencje??

w załączeniu mały vircik z uwzględnieniem tej gałęzi - upływ czasu ok.6-8 lat :)
Załączniki
virt1.JPG
virt1.JPG (39.21 KiB) Przejrzano 4737 razy
mum666
Posty: 84
Rejestracja: 23 mar 2007, 14:06
17
Imie i nazwisko: Adrian
Województwo: lubuskie
Lokalizacja: Kunowice
Kontakt:

Post autor: mum666 »

Młody pisze:mum, jak nie umiesz robic virtow to ich nie rob... Szkoda drzewka.
Zrob lepszy :P chodzilo mi o to zeby skrocik mocno drzewko zeby miało "fajniejsze" proporcje... tylko ze paint sie nie popisał. Młody ty to sie wczuwasz widze... :roll:
Pozdrawiam, Adrian.
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

Beh, nie zwalaj winy na painta xD
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
Awatar użytkownika
fater
Posty: 163
Rejestracja: 13 lis 2004, 11:07
19
Imie i nazwisko: Roman S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: fater »

Pisząc o konkretnych zdjęciach miałem na myśli ustawienie doniczki równolegle do patrzącego. Nie wziąłem jednak pod uwagę, że Ty już obrałeś najlepsze strony drzewka, a nasadzenie zawsze można poprawić.
Jeśli niepokoi Cię podłoże, to zrób małą archeologię. Pogrzeb trochę i dowiesz się co tam w dole piszczy :-)
Co do ziemi to np. ja mam jednego fikusa w mieszance ziemi kwiatowej z żwirkiem 3-5 mm (1:1) oraz dwa w ziemi z akadamą - (1:1). Wszystkie rośliny mają się dobrze.
Wspomnianą przez Ciebie technikę zastosował już ktoś z forum, ale, albo nie mogę znaleźć posta, albo zniknął po ataku hakera.
Zobacz tutaj viewtopic.php?t=1811&highlight= post opisuje inne techniki szczepienia gałązek.
Pozdrawiam
Roman
ODPOWIEDZ