Bonsai z IKEI

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
zbirkos
Posty: 2
Rejestracja: 02 mar 2008, 14:48
16

Bonsai z IKEI

Post autor: zbirkos »

Hej,

Mam pytanko, jakieś dwa tygodnie temu kupiłem w IKEI drzewko Bonsai. Na etykiecie która była doczepiona do drzewka widnieją takie informację:

---------------------------
BONSAI MIX - średnica 15 cm

W jasnym świetle, nie bezpośrednie nasłonecznienie. Podlewać przez zanurzenie w kąpieli wodnej. Podlewać stopniowo, odczekać aż woda wsiąknie w podłoże. Nawozić raz w miesiącu. Przycinaj roślinę, aby zachować kształt drzewka bonsai.
---------------------------

Drzewko mam w domu od około 2 tygodni, narazie jedynie co robie to podlewam je przez kapiel wodną tak jak pisało na etykiecie. To znaczy, zanurzam doniczkę w miseczce z wodą i czekam aż ziemia zrobi się lekko wilgotna. Poza tym raz na dwa dni zraszam roślinkę zraszaczem. Narazie jeszcze nie stosowałem żadnych nawozów, chociaż kilka dni temu kupiłem nawóz w płynie firmy BIOPON.

Martwią mnie dwie rzeczy:
1) Wczoraj jak doniczka z drzewkiem stała zanurzona w kąpieli wodnej to zauważyłem, że z ziemi wyszły małe ślimaczki (takie około 2-3 mm) koloru jasno brązowego. Pytanie: czy ślimaki pomagaja jakoś roślińce czy też powinienem je usunać (jeśli tak to w jaki sposób? mechanicznie?).

2) Doniczka z drzewkiem ma wymiary: długość 15cm, szerokość 10cm, wysokość 5cm. Samo drzewko licząc od górnej krawędzi doniczki ma około 17cm.
Zastanawia mnie jedna rzecz, otóz pień roślinki nie rośnie tak jak w normalnych kwiatkach ale na dole jest jakby takie zgrubienie. Problem jest w tym, że nie da się podlać kwiatka tradycyjna metodą, bo cała woda zcieka poza doniczkę. Poza tym na powierzchni ziemi chyba wychodzą korzenie roślinki. Pełno tam jest takich jakby patyczków.

Pytanie więc co zrobić ze ślimakami i doniczką/korzeniem? Przesadzić drzewko do większej doniczki?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
mum666
Posty: 84
Rejestracja: 23 mar 2007, 14:06
17
Imie i nazwisko: Adrian
Województwo: lubuskie
Lokalizacja: Kunowice
Kontakt:

Post autor: mum666 »

Ślimaki wytęp, podlewanie przez wsadzanie drzewka z doniczką do wody to dobry sposób, nie zaszkodzi oprysk jakimiś preparatami na grzyby i inne syfy. Zraszaj często, postaraj sie o dużą wilgotność otoczenia (podstawka z keramzytem). Przesadz jak drzewko dojdzie do siebie po przeprowadzce wymieniając całą ziemie na świerzą dobrą mieszanke dostosowaną do gatunku, ogólnie to nic nowego nie wymyśle bo wszystko było na forum napisane... czy wam ludzie google nie działa i szukajka na forum? Bidulki...

polecam:

viewtopic.php?t=2069

viewtopic.php?t=3139
Pozdrawiam, Adrian.
uzin2
Posty: 5
Rejestracja: 02 mar 2008, 17:39
16
Lokalizacja: oslo/tarnow

Post autor: uzin2 »

dzialaja nam google i wyszukiwarka tez, ale poto tu piszy w dziale dla poczatkujacych zeby bardziej doswiadczeni koledzy dali nam jakies wzkazowki,

nie mysl ze odrazu sie zalogowalem i napisalem posta, wczesniej kilka dni szukalem, jest duzo inf ale rorzuconych , a sami piszecie ze wystarczy kilka dni nieuwagi i bedzie po drzewku, to co w tym zlego jest ze pytamy doswiadczonych hodowcow??? wydaje mi sie ze poto zostal stworzony ten dzial, a chyba nikt od poczatku nie wiedzial wszystkiego.

pozdrawiam
uzin2
mum666
Posty: 84
Rejestracja: 23 mar 2007, 14:06
17
Imie i nazwisko: Adrian
Województwo: lubuskie
Lokalizacja: Kunowice
Kontakt:

Post autor: mum666 »

nie widze, zeby ktos doswiadczony ci odpowiedzial... ale wiem, że znalezienie info o slimakach i o tym co sie robi po zakupie drzewka a co nie, zajełoby ci mniej czasu nisz napisanie posta. pozdrawiam.
Pozdrawiam, Adrian.
uzin2
Posty: 5
Rejestracja: 02 mar 2008, 17:39
16
Lokalizacja: oslo/tarnow

Post autor: uzin2 »

jakbym wiedzial to bym nie pytal... dzieki za .
ODPOWIEDZ