Pierwsze drzewko - WiÄ…z drobnolistny

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Awatar użytkownika
frytek1991
Posty: 19
Rejestracja: 18 sty 2008, 23:07
16
Lokalizacja: ÂŻory

Pierwsze drzewko - WiÄ…z drobnolistny

Post autor: frytek1991 »

Niedawno zakupiłem sobie drzewko, po przeszukaniu forum stwierdziłem że to wiąz drobnolistny.
Teraz czekam aż przejdzie aklimatyzacje, następnie przesadzę go do większej doniczki z inną mieszanką glebową.
Wiem że z tym drzewkiem już za dużo nie zrobię mogę tylko formować gałązki poprawiając kształt korony.
Mam tylko jedno pytanko czy mogę je podlewać i zraszać na raz czy robić to na zmiane?
u mnie w mieszkaniu jest strasznie suche powietrze i boje sie ze listki nie wytrzymają... :roll:
załączam zdjęcie :wink:
(tą roślinke nabyłem by nauczyć sie podstaw... ponieważ mam juz wdie sadzonki ficusa i jeszcze jadna wiązu, za nieługo spróbuje sobie jakiegoś iglaczka sprawić ale to na wiosne... pozdro)
Załączniki
z aparatu.jpg
z aparatu.jpg (76.92 KiB) Przejrzano 7766 razy
Awatar użytkownika
pawel18
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:50
17
Imie i nazwisko: Pawel Glowiak
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: JarosÂław

Post autor: pawel18 »

zraszanie a podlewanie to calkiem co innego . zraszasz liscie a podlewasz glebe . ja sowje drzewka zraszam przewaznie 3 razy dziennie a podlewam co 2-3 dni czasami co dziennie ale to juz zalezy . te dwie czynnosci mozna spokojnie laczyc i wykonywac rownoczesnie .
Awatar użytkownika
frytek1991
Posty: 19
Rejestracja: 18 sty 2008, 23:07
16
Lokalizacja: ÂŻory

Post autor: frytek1991 »

Wiem ze to dwie inne czynności tylko bałem sie że roślinka źle się poczuje od nadmiaru wody :P dziękuje za odpowiedz... Roślinka ma sie dobrze liście przestały żółknąć i zieleni się... wczesną wiosna chce je przesadzić do większej doniczki.. bo ta ziemia jest tragiczna... pozdro :)
-----------------------------------------------------------------------
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
dziś zauważyłem że z ziemi (w doniczce z drzewkiem oczywiscie) wyłania się taki zielony maluszek :d Nowa roslinka :D
czy jest możliwość ze to z mojego wiazu wyrasta nowy? bo nie wiem co o tym myśleć..
---------------------------------------------------------------------
Mam proźbe.. jeżeli by sie komuś chciało to poprosiłbym o jakieś virty :P z góry dziekuje :)
Awatar użytkownika
frytek1991
Posty: 19
Rejestracja: 18 sty 2008, 23:07
16
Lokalizacja: ÂŻory

Post autor: frytek1991 »

Teraz drzewko wygląda tak... jakieś rady?
Załączniki
bonsai.jpg
bonsai.jpg (73.42 KiB) Przejrzano 7346 razy
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

do marketsai ciezko o virt one wszystkie z gory maja bezsensownie ulozone galezie i nudny esowaty pien. Nic jak tylko zageszczac i starac sie jakos ukryc te bledy.
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
Awatar użytkownika
frytek1991
Posty: 19
Rejestracja: 18 sty 2008, 23:07
16
Lokalizacja: ÂŻory

Post autor: frytek1991 »

Własnie.. bede starał się coś z tą koroną robić... :) dziękuje a tak nawiasem to kupiłem 2 w jednym bo jak widac na zdjęciu z lewej strony z ziemi wyłania sie nowa roślinka :D
Awatar użytkownika
frytek1991
Posty: 19
Rejestracja: 18 sty 2008, 23:07
16
Lokalizacja: ÂŻory

Post autor: frytek1991 »

Przesadziłem swojego wiąza do nowej troche wiekszej donicy... mam nadzieje ze przeżyje taki szok... to moje pierwsze przesadzanie... stworzyłem taka mini kompozycje... mam nadzieje zę choć troche się wam spodoba (Zamieszczam zdjęcie... jak bede miał zdjęcie lepszej jakości to wrzuce...) Pozdro...
Załączniki
kompozycja.jpg
kompozycja.jpg (93.5 KiB) Przejrzano 7195 razy
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

ma się rozumieć, że to jest nowy front wybrany przez Ciebie? jeśli tak to przesadzanie było nie udane, i oczywiście nie nazwałbym tego kompozycją a poprostu drzewkiem ze skałką, wszystko co jest poza donicą czy suibanem nie zalicza się do kompozycji.
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
daniell 79
Posty: 240
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:47
16
Lokalizacja: sieradz

Post autor: daniell 79 »

ale cwicz kolego i niepoddawaj sie i czasem . jak na pierwszy raz to niejest tak zle pozdro
bo kazdy jest kims
Awatar użytkownika
frytek1991
Posty: 19
Rejestracja: 18 sty 2008, 23:07
16
Lokalizacja: ÂŻory

Post autor: frytek1991 »

Heh.. właśnie przyznam się że troszeczkę zrypałem z tym frontem bo gdy już je osadzałem to nie byłem pewien jak i tu widzimy efekt... źle zrobiłem bo posadziłem drzewko tak jakbyśmy patrzeli na nie bardzej z boku (dokładnie z lewej strony jak patrzymy na zdjęcie).. no cuz.. ale to było w końcu moje PIERWSZE przesadzanie jakiejkolwiek rośliny xD takze... ale dziękuje za słowo krytyki i otuchy :P aha i ja mówiłem o kompozycji na podstawce a nie w donicy z drzewkiem :P
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

Jakiej mieszanki glebowej uzyles? Nie wiem moze to tylko zdjecie ale wyglada mi to na universalna ziemie. Jesli sie nie myle to bedziesz tlusto przeklinal za jakis czas.
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
Awatar użytkownika
frytek1991
Posty: 19
Rejestracja: 18 sty 2008, 23:07
16
Lokalizacja: ÂŻory

Post autor: frytek1991 »

zrobiłem mieszanke ziemi z piaskiem ale na zdjęciu nie widać... nie zrobiłem jakiejś bardziej odpowiedniej mieszanki, ponieważ nie mam jeszcze takiego doświadczenia. Wiem że nie jest to super mieszanka oraz taka która da maximum warunków dla roslinki. Z czasem bedę starał się robić lepsze mieszanki lecz na dzień dzisiejszy nie mam takiego doswiadczenia...
MAm pytanie: jakie są minusy sadzenia do czystej ziemi?
i Młody mógłbyś mi polecić jakieś mieszanki?
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Na forum jest wyszukiwarka! Inaczej trzeba by przepisywać to samo raz po raz!
Anna Dorota
Awatar użytkownika
frytek1991
Posty: 19
Rejestracja: 18 sty 2008, 23:07
16
Lokalizacja: ÂŻory

Post autor: frytek1991 »

Wiem... szukałem juz i nawet znalazłem ale pytam sie ponieważ nie kazdy stosuje taką samą mieszanke dlatego pytam sie ponieważ ktoś mógł zastosowac inna która takze daje dobre rezultaty
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

o rany...
Jeśli ziemia + piasek, to powinieneś dodać żwirek drobny 3- mm i/lub akadamę. Jełsi to ziemia z kwiaciarni, to koniecznie trzeba wuyjąć pozostałe kawałki drewna. Ziemia z kwiaciarni to praktycznie sama mielona próchnica...
Anna Dorota
Awatar użytkownika
frytek1991
Posty: 19
Rejestracja: 18 sty 2008, 23:07
16
Lokalizacja: ÂŻory

Post autor: frytek1991 »

no wąłsnie czekog takiego szukałem przed przesadzaniem :P ale dziękuje bardzo Aniu :D skorzystam z tego :)
Awatar użytkownika
frytek1991
Posty: 19
Rejestracja: 18 sty 2008, 23:07
16
Lokalizacja: ÂŻory

Post autor: frytek1991 »

Front sie troszeczke zmienił... :) teraz jest lepiej jak bede miał apart to zrobie zdjęcia :)
ODPOWIEDZ