Dobór doniczki - czy nie będzie zadurza

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2007, 09:15
16
Lokalizacja: WieluĂą

Dobór doniczki - czy nie będzie zadurza

Post autor: Misiek »

Zadawałem to pytanie już w innym temacie nie wiem czemu nikt na nie nie odpowiedział ludzie pisali że obecna doniczka w której znajduje się moje drzewko jest zamała chciałem kupić nowa tylko nie wiem czy nie będzie zadurza wymiary tej nowej to 28x18x8 tylko nie wiem czy wysokość jest podana z podstawkiem czy bez a teraz wymiary tej którą obecnie posiadam i jest w niej drzewko 14x9x5 wysokość podaje bez podstawka. Chciałem jeszcze zaznaczyć że jak wyciągłem drzewko z ziemia korzenie już przybrały kształt doniczki. Chciałem moje drzewko przesadzić do tej większej bez ruszania bryły korzeniowej bo wyczytałem ze Karmone można przesadzać powoli dopóki nie rozczesuje sie korzeni. Czy to jest dobry pomysł? I czy będzie to odpowiednia doniczka dla drzewka??? Oto moje pytania mam nadzieje ze teraz uzyskam na nie odpowiedz a nie gdy nie będę miał żadnej odpowiedzi przesadzę drzewko i od razu zostanę nazwanym niedobrym bo drzewko jest w za dużej doniczce.
........::::::::JeÂśli zabiÂłeÂś Fikusa to musiaÂło Ci na tym zaleÂżeĂŚ::::::::........
Awatar użytkownika
Anarhis
Posty: 113
Rejestracja: 12 wrz 2006, 14:03
17
Imie i nazwisko: Grzegorz Sz
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Piekary ÂŚlÂąskie

Post autor: Anarhis »

Kolego - to co robisz to jest szantaż emocjonalny. Jak Ci uschnie to też będzie nasza wina, bo niepowiedzieliśmy Ci jak być super bonsaistą?
Jakbyś czytał tak jak mówisz to byś wiedział, że w za dużej doniczce nie grozi mu nic poza nieestetycznym wyglądem. A więc możesz przesadzić bez naruszania bryły.
Cenie u Ciebie wielki zapał do pracy ale nie samym zapałem bonsai żyje. Ta sztuka naprawde wymaga podstaw teoretycznych.
Wszystko ma swoje dwie strony...
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2007, 09:15
16
Lokalizacja: WieluĂą

Post autor: Misiek »

Dzięki wielkie właśnie o taką opowiedz mi chodziło teraz już wiem ze w tak wielkiej doniczce moje drzewko będzie wyglądało ohydnie wiec jej nie kupie tylko poszukam innej niewiele większej od tej co mam np o 3-4cmy może więcej.
........::::::::JeÂśli zabiÂłeÂś Fikusa to musiaÂło Ci na tym zaleÂżeĂŚ::::::::........
S. Smolińska
Posty: 113
Rejestracja: 23 cze 2007, 15:09
16
Lokalizacja: Ostro³êka

Post autor: S. Smolińska »

Jeżeli będziesz chciał, żeby drzewko jescze rosło, tzn. bonsai nie jest jeszcze ukształtowane jak zaplanowałeś, to wręcz wskazana jest doniczka dużo większa, przejściowa. W takiej roślina faktycznie nie zawsze wygląda dobrze, ale ma dużo lepsze warunki do wzrostu. Więc częściowo wielkość doniczki jest uzależniona od tego, co chcesz dalej z roślinka robić.
pozdrawiam :) Sylwia
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2007, 09:15
16
Lokalizacja: WieluĂą

Post autor: Misiek »

Ale mówiąc że doniczka jest dużo większa masz namyśli jej szerokość i długość czy też jej głębokość (wysokość) bo jak zarazie to chciałbym troszkę powiększyć pień drzewa bo jest strasznie cienki i coś zrobić z wysokością drzewka które est niskie (podam może link do tematu w którym umieszczone są zdjęcia: viewtopic.php?t=4038). Na razie jak myślałem o doniczce tymczasowej to myślałem o takiej od normalnych kwiatków nie znów Bóg wie jakiej wielkiej ale takiej małej.
........::::::::JeÂśli zabiÂłeÂś Fikusa to musiaÂło Ci na tym zaleÂżeĂŚ::::::::........
ODPOWIEDZ