jeszcze jeden fikusik

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
S. Smolińska
Posty: 113
Rejestracja: 23 cze 2007, 15:09
16
Lokalizacja: Ostro³êka

jeszcze jeden fikusik

Post autor: S. Smolińska »

Jakiś czas temu zakupiłam fikusa, który wyglądał tak (ten fatalny drut to nie mój, już dawno ściągnięty):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rósł sobie jakiś czas, a ostatnio - po obejrzeniu tego fikusika http://www.bonsai.pl/forum/viewtopic.ph ... ight=fikus wpadłam na pomysł, żeby posadzić go nieco inaczej:

Obrazek

jeszcze niczego nie cięłam, poniżej roślinka z różnych stron - i prośba o poradę - czego się pozbyć? co ewentualnie zadrutować? ż góry dzięki za sugestie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam :) Sylwia
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Witam
Trudno powiedzieć,drzewko jest geste,ale ja jednak został bym przy nachylenu pnia tak jak było na początku,i wtedy zbudował taka czapowata korone,moglabys go troche przeswietlic,co zdecydowanei by ulatwiło sprawe :wink:
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

witaj
świetny pomysł Sylwia !! Ja bym go jeszcze bardziej nachylił w dół przy następnym przesadzeniu i formował na kaskadę, sam miałem kiedyś ochotę na coś takiego aczkolwiek nie mogłem trafić odpowiedniego materiału. co do twojego pytania co wyciąć to nie sugeruj się tym co ci ktoś napisze na forum bo to ty mając go przed sobą najlepiej zdecydujesz jak go uformować, zdaj się na intuicję ;) Zapowiada się świetny mały bonsai. tak o propos jakiej jest wysokości??
Pozdrawiam Sebastian
S. Smolińska
Posty: 113
Rejestracja: 23 cze 2007, 15:09
16
Lokalizacja: Ostro³êka

Post autor: S. Smolińska »

Wysokość w obecnym nasadzeniu ok 15cm, "długość" ok 21cm. Myślałam o wycięciu gałązki rosnącej do góry i jeszcze jednej z boku (jest twarda i trudno ja wygiąć, ale może jeszcze spróbuję) i skierowaniu w dół jeszcze kilku, np :
Obrazek
pozdrawiam :) Sylwia
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

Kaskady z tego drzewka nie widzę, ale półkaskada jak najbardziej.
Załączniki
400be84abb62e138.jpg
400be84abb62e138.jpg (52.63 KiB) Przejrzano 11709 razy
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
S. Smolińska
Posty: 113
Rejestracja: 23 cze 2007, 15:09
16
Lokalizacja: Ostro³êka

Post autor: S. Smolińska »

Też tak myslę jak sobie na niego patrzę. Próbowałam bardziej go pochylać (razem z doniczką :)), ale wtedy wygląda, jakby się przewracał, czyli nachylenie moim zdaniem jest już maksymalne. Fajnie, że tyle osób ma różne pomysły, między innymi dlatego nic jeszcze nie cięłam, żeby z Waszych podpowiedzi skorzystać. Przy półkaskadzie jednak muszą zostać te gałęzie, które zaznaczyłam na czerwono :)
pozdrawiam :) Sylwia
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witaj Sylwio,

i moim zdaniem drzewko ma preferencje m.in. na polkasade, tylko czy wystepuja w przyrodzie fikusy jako (pol)kaskady?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Myśle że w dużej też cześci Kamilu role odgrywa charakter drzewka, kształt i linia pnia niż gatunek (ja wiem że z jałowca Hokidachi nie zrobisz). Ale z fikusów kaskady się widziało kilka razy (np ostatnia Bolasa http://internetbonsaiclub.org/index.php ... ;topicseen - zwykłe drzewko wybrane na pewno z tysiecy obok stojących, nie ma czym sie podniecać ale jakos wygląda -bo sie nadawało)

I myśle że fikus koleżanki akurat mógłby fajnie wyglądać tak jak to Patryk zobrazował z całym szacunkiem do Ciebie Kamilu,niż jak Twój jałowiec kaskada http://kamcio.com/bonsai/ja/jalowie3/ - który jest moim zdaniem bardzo słaby)

Trzeba dla drzewka szukać jak najlepszego rozwiązania, zeby jak najlepiej sie prezentowało niż usilnie sie upierać że np fikus czy modrzew to nie może być kaskada ...
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
S. Smolińska
Posty: 113
Rejestracja: 23 cze 2007, 15:09
16
Lokalizacja: Ostro³êka

Post autor: S. Smolińska »

Dzięki Przemku za wsparcie :-) . Kamil w sumie ma rację, w naturze fikusy jako kaskady nie występują, ale mnie bardziej odpowiada Twoje podejście - drzewko ma pewne predyspozycje, więc czemu by ich nie wykorzystać? Fikusik w nowym układzie wygląda całkiem dobrze, popracuję nad nim i zobaczymy, co wyjdzie.
pozdrawiam :) Sylwia
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Sylwio, ja tez nie mam nic przeciwko temu abys sprobowala z polkaskada. Chcialem jedynie nadmienic fakt, ze fikusy nie sa spotykane jako kaskady...

A teraz jako ADMIN. Przenosze tema do The Wold of...
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
S. Smolińska
Posty: 113
Rejestracja: 23 cze 2007, 15:09
16
Lokalizacja: Ostro³êka

Post autor: S. Smolińska »

Dziękuję bardzo za przeniesienie :)
Jak coś więcej z fikusem podziałam, to dam znać. I nadal proszę o uwagi :)
....................
30. 07. 07
Trochę podziałałam z roślinką, w realu wygląda to lepiej niż na fotkach.Ale wklejam, a niech tam, najwyżej ktoś mnie zjedzie ;-) :-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

maly przyklad polkaskady
A tak <font color="#FF0000">wogole //ort</font> to warto looknac na ta dyskusje: http://internetbonsaiclub.org/index.php ... ic=22163.0 Tez fajny przyklad polkaskady
Załączniki
fducl02a.jpg
fducl02a.jpg (39.53 KiB) Przejrzano 11365 razy
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
S. Smolińska
Posty: 113
Rejestracja: 23 cze 2007, 15:09
16
Lokalizacja: Ostro³êka

Post autor: S. Smolińska »

Jaka super! Dzięki :-). Mojej jeszcze baaaardzo dużo brakuje, na razie jest tak trochę bez ładu i składu, ale początek jest. Teraz jeszcze parę latek pracy i gotowe :wink:
.........................
31. 07.07

Poprawiłam jeszcze trochę, cudo to z niego nie jest, ale... :-)

Obrazek
pozdrawiam :) Sylwia
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Witam,
Może trochę odgrzewam temat, ale przydałoby się popracować nad linią pnia tego fikusa.
Sylwio nie wiem czy posiadasz albo czy masz możliwość załatwienia gdzieś obcęg kulisto-ukosnych albo samych ukośnych w celu usunięcia pozostałości po gałęzi. To narzędzie było by jak najbardziej odpowiednie do tego zabiegu.
Im szybciej zabierzesz się do tego tym lepiej będzie to wyglądało w przyszłości. Fikusy maja to do siebie, że ładnie sie zabliźniają i nie ma prawie śladu (pewnie zajmie to parę latek, ale warto się tym zainteresować).
Miejsce, o które mi chodzi zaznaczyłem na zdjęciu czerwonym kółkiem.
Załączniki
fikus.jpg
fikus.jpg (35.72 KiB) Przejrzano 11014 razy
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
S. Smolińska
Posty: 113
Rejestracja: 23 cze 2007, 15:09
16
Lokalizacja: Ostro³êka

Post autor: S. Smolińska »

Dziękuję za zwrócenie uwagi na ten fragment pnia, już jest nieco podrównany. Za dużo nie mogłam wyciąć, bo tam jest wrośnięty od dołu korzeń powietrzny, którego nie chcę stracić. PS Narzędzia podstawowe mam, niestety chińskie, powoli pokompletuję lepszej jakości :)
pozdrawiam :) Sylwia
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Sylwia,
Z tym korzeniem nie widzę większego problemu. Można go uciąć w miejscu, w którym wyrasta z pozostałości gałęzi naciąć tak jak nacina się zrazy (jak nie będziesz wiedziała jak to wygląda to poczytaj na necie o szczepieniu drzewek). Następnie nacinamy pod skosem korę drzewka jakimś ostrym narzędziem (żyletka, skalpel) w miejscu, w którym chcemy żeby znajdował się korzeń. Podnosimy delikatnie korę i pod nią wkładamy wcześniej przygotowany początek korzenia. Miejsce szczepienia zabezpieczamy maścią do ran albo dokładnie owijamy streczem (folią spożywczą lub przemysłową dostępną w marketach budowlanych) tak żeby wszystko ładnie dociskała.
Rolkę foliową najlepiej przeciąć brzeszczotem albo jakimś innym, ostrym narzędziem na 2-3 centymetrowe rolki, bo w całości jest za duża (tu najlepiej poproś jakiegoś mężczyznę o ., bo jest trochę roboty z przecięciem. Nie będę ukrywał ja się trochę namęczyłem :spiewam: ) Możliwe, że takie rolki (tej szerokości) są już gdzieś w sprzedaży, ale ja tego nie szukałem, bo uparłem się zrobić takie coś samemu :idea:
Po takim zabiegu możesz wyciąć pozostałość gałęzi zabezpieczyć pastą do ran i czekać na rezultaty.
Powodzenia :wink:
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
S. Smolińska
Posty: 113
Rejestracja: 23 cze 2007, 15:09
16
Lokalizacja: Ostro³êka

Post autor: S. Smolińska »

Fikusy i nie tylko szczepiłam już, więc to nie problem. Raczej to, że ten korzeń wyrasta z pnia pod spodem, potem sobie idzie luzem, a potem jest zrośnięty (na długości nieco powyżej 1cm) z pniem zaraz pod miejscem, które omawiamy i dalej idzie do podłoża przy samym pniu, ale nie zrośnięty. Zastanawiam się nad jeszcze innym rozwiązaniem, mianowicie doszczepieniem korzeni pod dziś wyrównywaną raną, ale to będzie musiało poczekać, aż mi się dobrze ukorzenią sadzonki z tego właśnie fikusa. W ten sposób mogłabym nieco poprawić wygląd pnia i dopracować nebari. Jak myślisz Tomku, czy to ma sens?
pozdrawiam :) Sylwia
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Wydaje mi się, że nie będzie to zbyt efektowne. Można wyciąć pozostałość gałęzi razem z korzeniem. Odczekać czas, po jakim zabliźni sie rana i wtedy z miejsca nad raną wyprowadzić korzenie powietrzne. Wydaje mi się, że jest to łatwiejsze i korzenie poprowadzisz tak jak będziesz chciała.
Wszystko zależy od Twojej inicjatywy :wink:
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
S. Smolińska
Posty: 113
Rejestracja: 23 cze 2007, 15:09
16
Lokalizacja: Ostro³êka

Post autor: S. Smolińska »

Fikusik nieco się zmienił, więc czas pokazać nowy wygląd (na razie jedna fotka, resztę mi gdzieś wcięło :co: )

Obrazek
pozdrawiam :) Sylwia
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witaj Silvio(?),

osobiscie bym popracowal nad korona, tzn. odpowiednio ulozyc ta galazke, z ktorej ma wlasnie ta korona powstac. Co mi sie rzuca w oczy to druga galaz od gory. Moim zdaniem (sugeruje sie zdjeciem) wyrasta za duza galezi w jednym miejscu.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
ODPOWIEDZ