Co wybrać??

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Pawel-Sz-n
Posty: 2
Rejestracja: 24 mar 2007, 17:57
17
Lokalizacja: Szczecin

Co wybrać??

Post autor: Pawel-Sz-n »

W niedalekiej przyszłości wybieram się do sklepu ogrodniczego. Chciałbym kupić sobie dobry materiał na bonsai (ale nie uformowany). Myślę o Karmonie Drobnolistnej, bo ma fajne grube i maleńkie listki. Czy to dobry wybór?? P.S-> Jestem początkujący
mum666
Posty: 84
Rejestracja: 23 mar 2007, 14:06
17
Imie i nazwisko: Adrian
Województwo: lubuskie
Lokalizacja: Kunowice
Kontakt:

Post autor: mum666 »

sam mam juz dwie, jak dla mnie gatunek bajecznie prosty i przyjemny, mozesz go ciac i meczyc a on to zniesie, na parapet + duzo wody (zraszanie!!) i juz, nic trudnego. Polecam karmonke.
jacorex
Posty: 22
Rejestracja: 28 kwie 2007, 15:49
17
Lokalizacja: warszawa

Post autor: jacorex »

Witam wszystkich, to mój pierwszy ( ale drugi) post na tym forum. Mam nadzieję, że tym razem nie zostanie wrzucony do kompostu z powodu złego działu.
Mam prośbę, abyście mi doradzili, bo lepiej znacie się na temacie bonsai, a ja jestem dopiero początkujący, ale pełny zapału :)
Zamierzam zakupić sobie drzewko z gatunku ligustra.
I tu pojawia się pytania, które wybrać, bo zastanawiam się nad dwoma. Załączam zdjęcia. Proszę o radę, które jest ciekawsze i jest ciekawsze. Istotny jest też aspekt ceny, który z nich jest wart swojej ceny.
Oferta jest ze sklepu fokus-bonsai. Jeżeli macie jakieś doświadczenie z tym sklepem to też chętnie je poznam. Z góry dzięki za wszystkie wskazówki.
Załączniki
WysokoœÌ 40-45 cm, doniczka 30 cm, cena 160 z³
WysokoœÌ 40-45 cm, doniczka 30 cm, cena 160 z³
2.jpg (62.3 KiB) Przejrzano 8959 razy
Drzewko za 125 z³, wysokoœÌ 35 cm, doniczka 26 cm.
Drzewko za 125 z³, wysokoœÌ 35 cm, doniczka 26 cm.
1.jpg (67.11 KiB) Przejrzano 9048 razy
mum666
Posty: 84
Rejestracja: 23 mar 2007, 14:06
17
Imie i nazwisko: Adrian
Województwo: lubuskie
Lokalizacja: Kunowice
Kontakt:

Post autor: mum666 »

obydwa za drogie o jakies 20% ale brałbym to pierwsze jak juz, kiedys wkleje jakie mozna kupic u mnie carmony duuuze za 90 euro, u nas spokojnie by za nie 500-600 wołali...
Awatar użytkownika
Kojot
Posty: 97
Rejestracja: 21 mar 2007, 17:16
17
Lokalizacja: JastrzĂŞbie ZdrĂłj

Post autor: Kojot »

szerze mówiąc ani jedno ani drugie drewko mi sie nie podoba polecał bym za ta cenę kupić doba książkę iść na jakieś warsztaty. A nie kupować drzewko które produkuje się masowo.
Mateusz ZamĂŞcki
jacorex
Posty: 22
Rejestracja: 28 kwie 2007, 15:49
17
Lokalizacja: warszawa

Post autor: jacorex »

Książki mam i to całkiem dużo, ale nie czuję się na siłach jeszcze aby coś formować od zera, myślę, że najpierw spróbuję z zakupionymi drzewkami i będę starał się ich nie zabić i jak mi się to uda to będę myślał o własnych wyczynach, a tak to nadal proszę o jakieś wskazówki itp.
Myślicie, że będzie ligustrowi dobrze na parapecie, gdzie od godziny mniej więcej 14 jest słońce - ale nie palące aż do zachodu?
Awatar użytkownika
Pen-Jing
Posty: 48
Rejestracja: 20 lis 2006, 13:34
17
Imie i nazwisko: Tomek
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Pen-Jing »

Osobiście radziłbym zacząć od czegoś tańszego (zresztą te drzewka nie są warte swojej ceny według mnie). Jako przykład daję roślinę, którą sam nabyłem jakiś czas temu za 19zł. To wystarczający materiał dla kogoś kto zaczyna.
Załączniki
wiÂąz.jpg
wiÂąz.jpg (90.2 KiB) Przejrzano 8445 razy
Ostatnio zmieniony 03 maja 2007, 12:40 przez Pen-Jing, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kiedy uczeń jest gotowy, mistrz zawsze się pojawi"

www.sztukabonsai.pl
mum666
Posty: 84
Rejestracja: 23 mar 2007, 14:06
17
Imie i nazwisko: Adrian
Województwo: lubuskie
Lokalizacja: Kunowice
Kontakt:

Post autor: mum666 »

Kojot pisze:szerze mówiąc ani jedno ani drugie drewko mi sie nie podoba polecał bym za ta cenę kupić doba książkę iść na jakieś warsztaty. A nie kupować drzewko które produkuje się masowo.
Z książek to sie można uczyć czytać a nie... on sie nie pytał o twoje zdanie na ten temat, tylko o to które z tych dwóch drzewek jest lepsze, to jest bardzo proste pytanie na które ty uważający sie za inteligentnego nie potrafiłeś odpowiedzieć...

ligustr:

viewtopic.php?t=2069

i wspomniana wcześniej karmona:

viewtopic.php?t=2065

"Myślicie, że będzie ligustrowi dobrze na parapecie, gdzie od godziny mniej więcej 14 jest słońce - ale nie palące aż do zachodu?"

da rade, ale serio poszukaj mniejszych/tańszych, nie szkoda ci tyle $$?
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Kojot miał w 100%racje,pierw to niech sie kolega weźmie za fachowa literature nabierze troche dosiwiadczeniana tanszych materiałach,majac taka kwote jaka przedstawiasz 160zł masz na wydanie 60zł na materiał a zapewne w szkółce taki kupisz,a koledzy na warsztatach <font color="#FF0000">napewno //ort</font> objasnia Ci i pokaza jak patrzyc na drzewo by wydobyc wszystkie jego predyspozycje.Nie ma sensu łapac sie takiego materiału za taka cene ,skory i tak nie jest on dobry
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
jacorex
Posty: 22
Rejestracja: 28 kwie 2007, 15:49
17
Lokalizacja: warszawa

Post autor: jacorex »

Wiem, że jest to trochę dużo, ale z drugiej strony nie bardzo mi się podobają drzewka z marketów, bo wyglądają jak małe badylki z 3 listkami - a propo co pokazał na zdjęciu kolega wcześniej, bez obrazy, ale to drzewko będzie przypominało drzewko za parę lat, a ja chciałbym zacząć od jakiegoś poziomu, szczerze mówiąc nie mogłem nigdzie znaleźć nic ładnego za sensowną kwotę, bo jak coś kosztuje po 50 zł wygląda jak patyk. Ale zanim dokonam zakup w sklepie fokus postaram się podjechać to kilku marketów i poszukać czegoś małego ale ładnego i TANIEGO :)
Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 45
Rejestracja: 12 mar 2006, 13:07
18
Lokalizacja: Turek

Post autor: Piotr »

jacorex pisze:ale to drzewko będzie przypominało drzewko za parę lat
To co wedlug ciebie wskazuje, że drzewko to drzewko? Pień poskręcany jak spirala? :?
(\_/)
(o.o)
(_ _)
jacorex
Posty: 22
Rejestracja: 28 kwie 2007, 15:49
17
Lokalizacja: warszawa

Post autor: jacorex »

O nie nie nie, poczytałem już trochę i interesuję się bonsai od paru lat - miałem nawet drzewka, ale pozwoliłem sobie wyjechać na kilka miesięcy zostawiając moją pociechę pod czułą opieką, ale nie wystarczająco czułą i niestety nie przetrwało. Teraz chcę jeszcze raz przygarnąć drzewko pod swoje strzechy i poszukuję ciekawego okazu. Nie oskarżaj mnie o taką głupotę, że ładne bonsai to tylko takie co przypomina skręconą spiralę, bo to nie prawda. Jednakże mogę chyba wypowiedzieć się, że drzewko pokazane jako super okaz za cud cenę 19 zł mnie nie zachwyca? Zwyczajnie okazy z marketów są brzydkie i oczywiście można się bawić w ulepszanie i uzyskiwanie jako takiego wyglądu tylko po co... mi to nie sprawia frajdy wolę albo hodować maleństwo od jakiegoś poziomu albo zaryzykuję i wybiorę się do lasu i wypatrzę mój nowy nabytek... mogę prawda???
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Widzę ze jednak nie interesujesz sie kilka lat bonsai,skoro tak traktujesz drzewa z merketu,w markecie mozna upatrzec swietne drzewo.Po co ulepszac?A co dla Ciebie znaczy sztuka bonsai?bO NIE ROZUMIEM.Skoro sie interesujesz od kilku lat bonsai,to chyba powinines miec jakas wizje wybierania drzewek,wiec czemu pytasz które drzewko marketowe jest lepsze?Bo te drzewka sa te same co w markecie,tylko ze faktycznie w lepszej kondycji.A czy wiesz jaka droga cie czeka pozyskujac yamadori?
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
jacorex
Posty: 22
Rejestracja: 28 kwie 2007, 15:49
17
Lokalizacja: warszawa

Post autor: jacorex »

Moim zdaniem te drzewka, w sprawie których pytałem o radę są zdecydowanie lepsze niż można dostać w markecie - przynajmniej nie są zaniedbane, półmartwe i skatowane - takie zazwyczaj widywałem w Warszawie. Pytam dlatego, ponieważ uważam się za początkującego i tyle, chyba po to to forum powstało, aby zapytać bardziej doświadczonych o radę i to zrobiłem, więc nie bardzo rozumiem tego ataku...to że lubię bonsai i interesuję się tym od jakiegoś czasu to wyklucza mnie z grona osób, które mają prawo pytać o radę na forum??? To co Ty tu robisz kolego...
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Ja wchodze tutaj by poczytac cos ciekawe z nudów,a nie czytać w kółko i to samo,oczywiscie nie wyklucza Cie,ale denerwuja mnie spostrzezenia co do drzew bonsai,twierdzisz ze te co przedstawiasz sa lepsze od marketowych,bo nie sa skatowane,tak tez nnapisalem,ze róznia sie tylko kondycja niczym pozatym.
Pozdrawiam
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
Pen-Jing
Posty: 48
Rejestracja: 20 lis 2006, 13:34
17
Imie i nazwisko: Tomek
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Pen-Jing »

Zgadzam się, moje drzewko na pewno nie jest idealne, ba nie wiele sobą prezentuje w porównaniu do innych. Tylko że bonsai nie polega na kupowaniu drzewek już uformowanych, to sztuka miłość do roślin i natury. Kupując "drzewko" za 19zł nie oczekiwałem, że uda mi się z niego stworzyć cud, ale miałem pewien pomysł i chęć, aby go zrealizować, widziałem w tym "poskręcanym patyku" potencjał. Teraz staram się z niczego zrobić coś. I wiem, że nie będzie to ani w połowie drzewko odpowiadające tym jakie można podziwiać na wystawach, ale wiem też że będzie to moje "dziecko". I chociaż ciągle będzie to tylko moja mała, skromna, poskręcana roślinka, to nie sprzedałbym jej nawet za 1000zł. Taki już jestem... Widziałem piękne okazy, naprawdę robią wrażenie, ale sztuka bonsai to nie wyścig, o to kto będzie miał ładniejsze drzewko.

No ale po co ja to piszę, przecież ktoś kto interesuje się bonsai od kilku lat powinien to już wiedzieć...

Na koniec dodam, co już zresztą zostało napisane, że oba drzewka, które wybrałeś to te same, które można spotkać w makretach tylko, że są bardziej zadbane.
"Kiedy uczeń jest gotowy, mistrz zawsze się pojawi"

www.sztukabonsai.pl
ODPOWIEDZ