Ficus- parę pytań

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Paweł
Posty: 3
Rejestracja: 21 mar 2007, 17:35
17
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Ficus- parę pytań

Post autor: Paweł »

A więc kupiłem sobie niedawno w dużej kwiaciarni ficusa, ale nie wiem wogóle
co to za gatunek, czy nadaje się na bonsai i od czego wogóle zacząć.
Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Domyślam się że to Ficus Pumila, i że należałoby zacząć od rozsadzenia dwóch pni. :roll:
zloty_zloty

Post autor: zloty_zloty »

bardzo fajne, drzewko... :)

Rozdzielić takie dwa pnie to dla Ciebie wyzwanie,
pierwszy krok do czegoś wielkiego, Fikus powinien to przeżyc bez problemów, tylko nie bierz siekierki i "nie wal na pół" bezmyślnie.

Co do gatunku, wystarczy poszukać, pozatym dziwię się Tobie, kupując coś i to w dużej kwiaciarni (jak napisałeś) nie wiesz do końca co kupiłeś??
Mam nadzieję że Pan, Pani w sklepie miała małe pojęcie i nie potrafiła Ci powiedzieć :)

pozdrawiam i Życzę powodzenia w rozdzielaniu.

Zadaj również sobie pytanie: Czy musisz rozdzielać te pnie...?
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Ficus pumilo to raczej nie jest. Ubarwienie liści raczej nie jest najlepsze dla bonsai. Oczywiście możesz coś próbować robić.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Zgadzam się, że nie jest to raczej pumilo. Jak ja kupowałem ten gatunek to zawsze był podpisany, że to Natasha, chociaż mi się zdaje, że to raczej Starlight.
Na Twoim miejscu bym rozsadził oba drzewka i prowadził je oddzielnie
Dwukolorowe liście nie są wskazane w bonsai, ale to chyba jedyny minus tego gatunku. Poza tym według mnie jest bardzo dobry (mówię z własnego doświadczenia), trudno go ukatrupić, BARDZO ładnie się rozgałęzia, szybko rośnie i grubieje.
Wojtek Łukaszewski
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Jest to odmiana o nazwie variegata (liście mają więcej zielonego niż białego koloru) mniej prawdopodobne starlight (tutaj liście mają więcej białego niż zielonego koloru). - tak mniej więcej i po krótce :).

Materiał ? Raczej kiepski i nie czepiam sie tu tego przedstawionego tylko ogólnie całej tej odmiany - bez wiekszej przyszłości i pomysłów - raczej duże liście, które i tak wyglądają nienaturalnie jako drzewko bonsai. Ale to moje osobiste odczucie -więc jak masz chęć to rób z nim co chcesz.
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
suhhar
Posty: 11
Rejestracja: 08 kwie 2007, 13:53
17
Lokalizacja: kÂłodzko

Post autor: suhhar »

Witam ja tez posiadam takiego benjamina i co do jego hodowli to sie zgodze ze ciezko go ukatrupic i szybko rosnie ale dlaczego nie mozna z niego bonsai zrobic ? listki przeciez mozna pomniejszyc i ladnie lodyge uformowac. Fakt ze dwukolorowe listki rzucaja sie bardziej w oczy ale ja nie lubie np monotonii w drzewkach doniczkowych. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Fajnie, najpierw pytasz, potem i tak wiesz lepiej... Otóż liście beniamina trudno zmniejszyć, tak jak już napisał White. Naturalnie wygląda to dopiero przy baaaardzo grubych pniach, a tego nie osoiągniesz trzymając ficusa w normalnej doniczce na parapecie: do tego potrzeba ogromnej donicy i szklarni, oraz ozostawienia rośłiny na ładnych parę lat bez przycinania i formowania.
Anna Dorota
Paweł
Posty: 3
Rejestracja: 21 mar 2007, 17:35
17
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Paweł »

Stwierdziłem, że pora na rozsadzenie dwóch pni, i przedstawiam efekty:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Co ciekawe, "powstało" jeszcze jedno drzewko (to zupełnie po prawej) ale nie zamierzam prowadzić go jako bonsai. Myślę, że teraz tylko muszę czekać do lata aż się troche rozrośnie, i wtedy coś kombinować. Może jakieś sugestie co do formowania? :roll:
ODPOWIEDZ