Fikus. Prezentacja.

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Awatar użytkownika
lukis9
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2006, 17:13
18
Imie i nazwisko: LukaszSz
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Fikus. Prezentacja.

Post autor: lukis9 »

Witajcie, chciałem sie pochwalic. zdobyłem Fikusa. ale popatrzcie jaki swietny!!!! kupiłem go w obi i tylko za 4 dyszki! normalnie jest idelany.... bardzo mi sie podoba. wszelkie uwagi mile widziane :P listki sa idealnie zielone. nie widze zadnych objawów choroby, tak wiec odczekam z miesiac i do dzieła :D przesadze popodcinam i sie zobaczy. jakie proponujecie połoze do fikusów?? pozdrawiam
Załączniki
fikusik.JPG
fikusik.JPG (49.54 KiB) Przejrzano 9764 razy
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Temat o podłożu do fikusów już był wielokrotnie poruszany także musisz poszukać. Jeżeli twierdzisz, że ten fikus jest idealny to po co odrutowałeś tą dolną gałązkę ?? Zamiast dać drzewku trochę czasu na aklimatyzację to ty zabierasz się już za niepotrzebne drutowanie.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Awatar użytkownika
lukis9
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2006, 17:13
18
Imie i nazwisko: LukaszSz
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: lukis9 »

ok. o podłozu poszukam :) co do tego drutowania to chciałem spróbowac, i ładnie wyszło... fikus da rade :D juz wypuscił nowe paczki na odrutowanej gałazce :D ... nic mu to nie zaszkodzi :P:P:P

teraz na miesiac nic z nim juz nie robie...
pozdrawiam
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

A ta odrutowana gałązka zostanie? Do jakiego stylu dążysz?
Możesz przybliżyć największe zalety tego drzewka?
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

I tak ta galazka odrutowana wyleci i ta obok niej tez wiec nie ma sie zabardzo co martwic. Co do cwiczenia drutowania to lepiej utnij sobie galazke brzozy i na niej pocwicz- zlamiesz nie bedize jej szkoda :wink: Co to fikusa tak jak mowisz zostaw go narazie a potem... za malo widac z fotki;) Duzo czytaj i ogladaj zdjec, jednak wiadomo, ze z smego internetu i ksiazek trudno bedzie TObie opdanowac sztuke bonsai wiec polecam jakies warsztaty np we Wrocławiu lub w Warszawie. Powodzenia :-)
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
lukis9
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2006, 17:13
18
Imie i nazwisko: LukaszSz
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: lukis9 »

myslisz, ze konieczne jest usuniecie tych dolnych gałazek?? czy po wyodrebnieniu dwoch konarków z korony wspólnie z dolnymi gałazkami nie osiagnie ciekawszej postaci??
jak na razie pozostawiam fikusa w spokoju. za miesiac go przesadze i w pełni ukazę jego walory artystyczne :P korzenie na pewno ma super postaram sie tez ukazac wiecej korzeni powietrznych które ma z tyłu. tak wiec zobaczymy... najwiekszymi walorami tego drzewk sa oczywisice korzenie powietrzne które przy odpowiedniej pielegnacji osiagną wspaniały wygląd. i dolne korzenie tez na pewno sa super. no i oczywisice stan drzewka. jak na razie nie opadł jeszcze zaden listek, tak wiec wydaje mi sie ze jest całkowicie zdrowy zobaczymy jeszcze...

wart jest tych pieniedzy i ma szanse stac sie bardzo ładnym drzewkiem bonsai. duzo pracy przede mna,ale czytałem ze fikusy dzielnie znoszą cieższe zabiegi, wiec spoko loko.

pozdrawiam.
RAFAŁ

Post autor: RAFAŁ »

Myśle ze wwodas ma racje obie gałązki sa do usunięcia.
Po miesiącu możesz sie zabrac do drutowania korony. Ja osobiście sugeruję cos na ksztat rozłożystero pólokręgu oczywiście gabarytowo dostosowanego do wielkości drzewka. Potem czeka cie mocne zagęszczanie korony. Po zadrutowaniu kontroluj czy drut nie "wgryza" sie w gałązki. Z własnego doświadczenie wiem ze pierwsze druty bedziesz musiał ściągaś juz po miesiącu. Powodzenia
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

tylko uważaj jak będziesz drutował te delikatne gałązki - nie wież w te opowieści że ficus jest niezniszczalny bo sam się przekonasz :-P Ja sam w swoim ukatrupiłem gałązkę która miała rosnąć jako wierzchołkowa no i teraz mam problemik ( a uwierz mi delikatnie się z nim obchodziłem podczas drutowania)
Awatar użytkownika
lukis9
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2006, 17:13
18
Imie i nazwisko: LukaszSz
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: lukis9 »

ok, bede uwazał z tym drutowaniem... zaczne dopiero po przesadzeniu ,zeby zobaczyc co z tymi ukrytymi korzonkami :P

rafał ja tez jestem z wałbrzycha :D a dokładniej z Boguszowa. z której czesci jestes ?? kurcze, swiatto jednak jest mały. nie sadziłem ze znajde kogos o podobnych zainteresowaniach w tym miescie :D
hehe

pozdro
Awatar użytkownika
lukis9
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2006, 17:13
18
Imie i nazwisko: LukaszSz
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: lukis9 »

co do stylu to mysle,ze mozna by spróbowac ze stylem a jakby tak zostawic dolne gałazki podniesc troche drzewko przy przesadzaniu i ukazac korzenie i zastosowac styl Shakan-moyogi ??
pozdro i nie obrazajcie sie ;), dlatego chce zostawic dolne gałazki :D co o tym sadzicie?? nie widziałem,zeby został on zastosowany w fikusach .
Załączniki
moyogi_dscn3235.jpg
moyogi_dscn3235.jpg (8.67 KiB) Przejrzano 9616 razy
Ostatnio zmieniony 23 lut 2007, 21:57 przez lukis9, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MarcinM
Posty: 200
Rejestracja: 01 paź 2005, 07:35
18
Lokalizacja: Szczytno

Post autor: MarcinM »

Literat?

Bez komentarza, idz lepiej poczytaj.
Marcin M
Awatar użytkownika
lukis9
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2006, 17:13
18
Imie i nazwisko: LukaszSz
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: lukis9 »

hehe, chodziło mi o Shakan-moyogi, sorka za bład !!!!!!!!!!!!!!!!!!

cos straszny sztywniak z Ciebie MarcinM , masakra. wyluzuj troche!! :?
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

A ty lukis dostosuj sie do regulaminu (http://bonsai.kamcio.com/viewtopic.php?f=7&t=5045)!
lukis9 pisze:rafał ja tez jestem z wałbrzycha :D a dokładniej z Boguszowa. z której czesci jestes ??
A czytales o czyms takim jak mapa na forum? Ok, Rafal tez nie podal swoich danych ale Ty w ogole nawet nie wpisales miasta gdzie mieszkasz. Wiem, wiem, musze wyluzowac.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
ogrodnik
Posty: 167
Rejestracja: 11 sty 2007, 14:37
17
Imie i nazwisko: Michal Krzyscin
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Knurów k. Gliwic / Warszawa
Kontakt:

Post autor: ogrodnik »

Jeśli będziesz drutował swojego fikusa zaraz po przesadzeniu to będzie Ci on prawie wypadał z doniczki, bo nie będzie w nowej glebie dobrze ukorzeniony i będzie "ruchliwy" chyba, że przymocujesz go naprawdę solidnie drutami do donicy. Ale i tak odradzam takie zabiegi, bo zaraz po przesadzeniu fikusy bardzo szybko rosną i sądzę, że jakbyś odutował go za miesiąc to po 2 tygodniach będzie trzeba ściągnąć druty. Mój fikus miał przez 3 tygodnie stycznia druty i musiałem je ściągnąć, a i tak pozostały po nich ślady. A za miesiąc to już będzie zupełnie wiosna w domu (na dworze pewnie też będzie się już zaczynała) i Twój fikus będzie się na prawdę szybko rozwijał. Ja na Twoim miejscu nie ryzykowałbym tego drutowania.
Pozdrawiam Michał Krzyścin
http://www.mojerosliny.prv.pl
Awatar użytkownika
lukis9
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2006, 17:13
18
Imie i nazwisko: LukaszSz
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: lukis9 »

Tobie ogrodnik to ja juz nie wierze bo podajesz fałszywe info. tak wiec bywaj! i nie masz sie co mecic bo i tak nie skorzystam z Twoich pseudo rad. pozdro moze i masz racje,ale cos malo mnie to interesuje skrowczesniej mnie oszukałes...
Awatar użytkownika
ogrodnik
Posty: 167
Rejestracja: 11 sty 2007, 14:37
17
Imie i nazwisko: Michal Krzyscin
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Knurów k. Gliwic / Warszawa
Kontakt:

Post autor: ogrodnik »

Przepraszam modów za offtopa.

Ja Cię nie oszukałem tylko Ty nie potrafisz dobrze czytać.
Piasłem o pH ogólnie dla fikusów, a szczegółowiej dla retusa miałeś sam poszukać.
Nie chcesz to nie wierz może i dobrze na tym wyjdziemy wszyscy.
Pozdrawiam Michał Krzyścin
http://www.mojerosliny.prv.pl
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Jak tak będziesz looĽno podchodził do rad, to drzewku za wiele nie wroożę. I zamiast loozak będzie looser.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
lukis9
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2006, 17:13
18
Imie i nazwisko: LukaszSz
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: lukis9 »

o moje drzewko to Ty sie nie martw!! co do tego drutowania to nie chciałem od razu po przesadzeniu, nie zrozumielismy sie. wiem ze to ryzykowne od razu drutowac ... ale dzieki za rade. ogrodnik sorka. zwracam honor. to ja Cie nie zrozumiałem. na pewno nie miałes nic złego na mysli... jeszcze raz sorka i pozdrawiam!
ODPOWIEDZ