grubosz i fikusy

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Awatar użytkownika
Kiyo
Posty: 8
Rejestracja: 02 sty 2007, 15:28
17
Lokalizacja: Gdynia

grubosz i fikusy

Post autor: Kiyo »

Witam. Postanowiłam pokombinować trochę z fikusami i z gruboszem, narazie doniczek brak 8) mam nadzieję, że uda mi się pojechać i coś kupić za jakieś 3 tygodnie, bo narazie tata wyjechał na wyprawę i nie mam transportu. Poniżej przedstawiam 'moje' drzewka

fikusy

Obrazek

Obrazek (ten po prawej)

Obrazek

Obrazek (po lewej)

trzeci fikus

Obrazek

Obrazek

i listki wszystkich fikusów

1 (pierwszy po lewej)

Obrazek

Obrazek

2 (pierwszy po prawej)

Obrazek

1 i 2 w zestawieniu (większe listki to 2, mniejsze to 1)

Obrazek

3

Obrazek

listki pokazuję w celu ustalenia jakie to odmiany fikusów (ponoć beniaminy, ale różnią się wielkością listków, więc wolę Was spytać) btw moja mama powiedziała: "to nie są fikusy, to są beniaminy!" xD

po przedstawieniu roślinek moje pomysły na na nie... oczywiście one są duże (ok 0,5-1m) więc z nich samych bonsai nie chcę zrobić, ale może macie jakieś pomysły, aby je ładnie przyciąć? czy można odciąć gałązkę i z niej zrobić nowe drzewko? może to jest pytanie na poziomie żłobka, ale niestety nie wiem, wiem że u gruboszy tak można zrobić.

mój plan co do 3 fikusa - obciąć górną część, żeby zostało mniej więcej cos takiego

Obrazek

i góra

Obrazek

a teraz grubosz

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i jakieś dziwne plamki ostatnio go naszły co to może być?

Obrazek

wcześniej stał na półce, teraz przestawiłam na parapet, żeby miał więcej światła, przesadzę jak tylko będę miała doniczki

moja koncepcja na grubosza: rozsadzić wszystkie 'pnie' i te rozgałęzione jakoś ładnie uformować /przez przycięcie/ a te 'proste' też jakoś obciąć i zostawić narazie, tam gdzie się da z długich nowych pędów zrobic nowe sadzonki

Obrazek

Obrazek

trochę chaotycznie wszystko napisałam, zdjęcia też super nie są, ale mam nadzieję, że się połapiecie w całości i doradzicie mi coś fajnego :)

pozdrawiam, Kasia
Pozdrawiam, Kasia.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Szczerze: to ten pleciony ficus zostaw w spokoju... Nie jest to dobry pomysł na bonsai - powinno odzwierciedlać naturę!

Ten z drugiego zdjęcia (pierwszy od prawej, ze zrośniętymi pniami) może się przydać: żeby zacząć go kształtować wymagałby dużo bardziej stanowczego przycięcia niż ścięcia kilku gałązek. Nieprawda, że nie można zrobić bonsai z 1,5 ficusa - w zasadzie aby uzyskać jaki taki pień (chodzi o grubość) to trzeba pozwolić mu rosnąć właśnie jak najbardziej, albo próbować skrócić duze egzemplarze (najszybsza i najlepsza metoda). przeciesz prawie wszystkie kupowane po marketach wiązy czy inne drzewka powstały właśnie w ten sposób!
Tego przycięłabym na wys ok 25-30 cm.
Parę dni temu był na forum post o przycinaniu ficusa: postaraj się go znaleĽć, bo zdjęcia podpowiedzą ci co robić: są bradzo dobre.

I dalej:

- przesadzić do doniczki typu "miska" - nie do małej, może być duża ale płaska (ta odmiana ficusa ma stosunkowo duze liście, nie nadaje się na bardzo małe formy do malutkich doniczek)
- przyciąć bardzo mocno
- czekać, zapewniając dużo światła (koniecznie parapet), wysoką wilgotność (powietrza, nie gleby, roślina może zgnić jeśli będzie miała stale mokro)
- jak odrosną młode gałązki, uszczykiwać, powodując zagęszczenie

Co do gruboszy: najpierw odsadziłabym jednego, wyprostowałabym go przywązując do jakiegoś patyczka i próbowałabym przez uszczykiwanie odrostów uformować koronę na "drzewko". Światło! - na parapet!

Powodzenia!
Ale nie oczekuj że wszystko załatwisz w ciągu kilku tygodni - może na jesień będą z tego jakieś fajne bonsaiki.
Anna Dorota
Awatar użytkownika
Kiyo
Posty: 8
Rejestracja: 02 sty 2007, 15:28
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Kiyo »

AnnaDorota pisze:Szczerze: to ten pleciony ficus zostaw w spokoju... Nie jest to dobry pomysł na bonsai - powinno odzwierciedlać naturę!
Chodziło mi o to, aby go do połowy mniej więcej przyciąć i zostawić, a z góry zrobić bonsai, ale nie wiem czy da się tak zrobić (żeby odcięte gałązki wypuściły korzenie)

dziękuję za odp :) post o cięciu znalazłam i przeczytałam, jednak tak drastyczne cięcie mnie po prostu przeraża (szkoda mi tych wszystkich zielonych gałązek) zresztą mama nie zgodziłaby się na to chyba... no ale jeśli się nie da inaczej to spróbuję
Pozdrawiam, Kasia.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Jeśli tak, to radziłabym zostawic te fikusy w spokoju (po co przysparzać mamie stresów) iść do kwiaciarni i kupić odmianę fikusa beniamina z MAŁYMI LISTKAMI. Wygląda jak każdy beniamin, tylko liście ma mniejsze co najmniej o połowę. Wybrać taki z dość grubym pniem - i można przycinać, drutować i eksperymentować. pamiętając o jego wymaganiach: bez zimnych przeciagów, dużo światła, wilgotność powietrza; to będzie mu potrzebne do odbudowania się po cięciach i do ładnego zagęszczenia.
Anna Dorota
mieszko00
Posty: 109
Rejestracja: 18 sty 2007, 14:16
17

Post autor: mieszko00 »

a co można zrobić z takimi fikusami?
chodzi mi o taką sytuację, że z jednego korzenia wychodzi kilka konarów (i nie za bardzo jest jak je rozdzielić).

macie fotki takich form?
czy z tego zwykły "krzak" będzie..

osobiście myślę o formie lasku.. z daleka powinno wyglądać jak jedno grube drzewo.. ale na to trzeba lat..

może tu ktoś pomysł podsunie..
Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 45
Rejestracja: 12 mar 2006, 13:07
18
Lokalizacja: Turek

Post autor: Piotr »

(\_/)
(o.o)
(_ _)
mieszko00
Posty: 109
Rejestracja: 18 sty 2007, 14:16
17

Post autor: mieszko00 »

już oglądam Piotrze. DZIĘKI!!

coś takiego jak na pierwszej fotce, bym musiał zrobić..
tylko, że u mnie to byłoby mniej konarów - 5...

zapraszam do mojego topicu "fikus beniamina na start", żeby tego nie zaśmiecać..
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

mieszko00 pisze:a co można zrobić z takimi fikusami?
chodzi mi o taką sytuację, że z jednego korzenia wychodzi kilka konarów (i nie za bardzo jest jak je rozdzielić).
Jeśli chodzi o fikusa to można je też spokojnie obwinąć rafią żeby wszystkie konary ściśle dolegały do siebie i po jakimś czasie (czyli jakieś pare lat) pnie zaczną się zrastać a po kilkunastu latach będziemy mieli fajne drzewko.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
mieszko00
Posty: 109
Rejestracja: 18 sty 2007, 14:16
17

Post autor: mieszko00 »

rafia - cóż to jest?

właśnie chodziłoby mi o gruby konar i zagęszczenie..
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Witam.
Rafia jest to takie włókno,które stosuje sie do wiązania gałezie lub pnia,dzieki niej gałezie sie tak nie łamia,stosuje sie je równiez np do wiazania pni u fikusów.
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 70
Rejestracja: 31 gru 2006, 16:33
17
Lokalizacja: okolice Koszalina

Post autor: Ben »

Z encyklopedii:
RAFIA , palma iglasta, igliszcza (Raphia)
rodzaj z rodziny palm; ok. 20 gat.; występuje gł. w Afryce i na Madagaskarze (1 gat., R. taedigera, spotykany nad Amazonką); pień prosty, niewysoki; kwiaty zebrane w duże, zwisające kwiatostany; liście długie; r. włóknodajna (R. ruffia) - wys. do 8 m; liście b. duże (do 20 cm dł.), pierzaste, zebrane na szczycie pnia; kwiaty rozdzielnopłciowe; owocem - jajowata jagoda z twardą, brązową okrywą; po dojrzeniu owoców palma ginie; uprawiana ze względu na wszechstronne zastosowanie; znajdujące się w liściach włókno, zw. rafią, stosowane jest w ogrodnictwie do podwiązywania roślin, do wyrobu plecionek, mat, sieci, części odzieży; z powłoki woskowej liści otrzymuje się wosk, ze ściętego pąka szczytowego sok przerabiany na wino palmowe; najmłodsze części pąka jadane jako warzywa, z rdzenia pnia otrzymuje się mączkę, z nasion olej; owoce jadalne; wykorzystywana także do wyrobu lekkich mebli i drabin; równie wartościowa r. winodajna (R. vinifera) rosnąca w Nigerii i Beninie.
pozdrawiam
Benon
mieszko00
Posty: 109
Rejestracja: 18 sty 2007, 14:16
17

Post autor: mieszko00 »

dziękuje za iście encyklopedyczną odpowiedĽ:)
ODPOWIEDZ