Proszę o rozpoznanie drzewka / z Leroy Merlin

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Zaknafein

Proszę o rozpoznanie drzewka / z Leroy Merlin

Post autor: Zaknafein »

Witam. To jest pierwszy post na tym forum :)
Dzisiaj w Leroy Merlin kupiłem takie bonsai, niestety nie było żadnej karteczki jaki to gatunek. Ma podobne listki do ficusa, ale nie wiem czy to on. Na zdjęciach listki są niewyraĽne, więc odrazu mówię, że są one malutkie, cienkie i mają neutralny, zielony kolor. Mam do niego parę pytań:
- na zdjęciach widać jak gleba "wypływa" do góry - jest mocno ubita, jak złapię za pień i pociągnę do góry, drzewko wychodzi z całą ubitą ziemią - mam przesadzać drzewko / podciąć korzenie ????
- jak już mówiłem nie umiem zidentyfikować gatunku, szukałem zdjęć na forum, lecz nie znalazłem, proszę o .
- nie mam pojęcia ile przeleżał w sklepie, nie wiem kiedy go zdrutować/ przyciąć itp, bo nie znam gatunku. Jak myślicie, jaki kształt nadał drzewku / co poodcinać/ jak zdrutować ?? może ktoś skopoiwać zdjęcie i narysować tak żebym wiedział ?? Zaznaczam, iż jest to moje pierwsze drzewko
daję zdjęcia :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

proszę o odpowiedĽ ,będę naprawdę bardzo wdzięczny.
Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 45
Rejestracja: 12 mar 2006, 13:07
18
Lokalizacja: Turek

Post autor: Piotr »

A wedlug mnie to serissa, po liściach się nie pozna, bo zdjęcia są malo wyrażne ale ma charakterystyczne galązki rosnące w górę,a taką cechę zaobserwowalem we wszystkich marketowych serissach.
viewtopic.php?t=2039
(\_/)
(o.o)
(_ _)
Zaknafein

Post autor: Zaknafein »

jednak serissa... ale sobie wybrałem na początek :) To nei jest ligustr, bo listki są dłuższe i gładkie ( no i miękkie )
a kora wygląda na starą, nie jest gładka. Mam pomysł, żeby drutować ją tak, aby pnie rosły poziomo ( troszeczkę w górę )
i na końcach gałęzi porobić chmurki, ale z tego co tutaj czytam to nie za wiele mi czasu zostało.
Dobrze zrobiłem stawiając 2 pudełka od masła pełne wody obok niej ?
Co z tym przesadzaniem ?? Po podniesieniu, widać, że korzenie na samym dole rosną trochę poziomo.
Jeśli teraz jest zima podlewać ją codziennie czy raczej co 2 dni ??
Awatar użytkownika
ogrodnik
Posty: 167
Rejestracja: 11 sty 2007, 14:37
17
Imie i nazwisko: Michal Krzyscin
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Knurów k. Gliwic / Warszawa
Kontakt:

Post autor: ogrodnik »

Podlewasz jak roślina tego potrzebuje, a nie w jakichś konkretnych odstępach czasu. Podlewaj gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie.
Pozdrawiam Michał Krzyścin
http://www.mojerosliny.prv.pl
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Jest to serissa.Cięzki gatunek do hodowania dla początkującego.Musisz sam wyczuc kiedy podlewąć ja nie pozwalaj jej bardzo przesychac,ani zeby miala tez caly czas mokro zaczynaja koncówki lisci brązowieć
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Zaknafein

Post autor: Zaknafein »

Właśnie wczoraj ją podlałem i położyłem 2 pojemniczki z wodą obok niej żeby miała wilgotno i dzisiaj na dosłownie kilku liściach są brązowe końcówki. Co z tą ziemią ?? mam ją przesadzić ??
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Do innej ziemi,dopiero na wiosne
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Zaknafein

Post autor: Zaknafein »

Jeszcze jedna sprawa - jeśli chcę uzyskać obfite ulistnienie . rozgałęzienia ( gęstą koronę / chmurki ) to muszę przyciąć końcówki gałązek ?? Na ile mm / cm od końca gałązki muszę je przycinać ?? Czy mogę to zrobić teraz, na zimę ??
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Zależy od Ciebie kiedy przytniesz,ale ja szczerze mówiąc polecił Ci się wstrzymać do wiosny,teraz jest mało światła,roslina nie ma takiego"powera"jak w okresie letnim,wiec co za malym stezeniem idzie wydłuzenie sie równiez miedzywęĽli,co potem wyglada nieestetycznie,tzn moze nie tyle ze nie estetycznie,ale psuje kształt korony.Przycinaj pęd za 1 para lub 2 liści conajmiej,taka jest przyjęta zasada,ale obcianasztak,jak nakazuje tego drzewa forma,lub jaką Ty chcesz uzyskać
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Zaknafein

Post autor: Zaknafein »

Proszę o . ! listki zaczynają więdnąć i opadać ku dołowi. Co mam robić ?? Czy dzieje się to na skutek przeniesienia ze sklepu do pokoju ??
Zaknafein

Post autor: Zaknafein »

Proszę o . ! listki zaczynają więdnąć i opadać ku dołowi. Co mam robić ?? Czy dzieje się to na skutek przeniesienia ze sklepu do pokoju ??
Awatar użytkownika
Eva K
Posty: 196
Rejestracja: 07 sty 2005, 13:39
19
Lokalizacja: Baesweiler- Germany

Post autor: Eva K »

Skoro wiedna, to roslina ma zapewne zasucho. Podobnie mialam ze swoja serissa. Pamietaj, ze jest ona w malej doniczce i jesli podlewasz, kiedy gora jest sucha, to wlasciwie i korzenie tez juz moga byc suche. Ja swoja podlewam co drugi dzien i dodatkowo korone spryskuje codziennie. Nie wiem, gdzie Twoja stoi, ale najlepiej zapewnij jej duzo swiatla.
Lepiej mniej wiedziec, niz nic nie wiedziec ;))
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 70
Rejestracja: 31 gru 2006, 16:33
17
Lokalizacja: okolice Koszalina

Post autor: Ben »

Zaknafein pisze:Proszę o . ! listki zaczynają więdnąć i opadać ku dołowi. Co mam robić ?? Czy dzieje się to na skutek przeniesienia ze sklepu do pokoju ??
Zapewne jest to okres aklimatyzacji. Drzewko w sklepie miało na pewno większą wilgotność niż masz obecnie w mieszkaniu. Możesz temu zaradzić w bardzo prosty sposób – przeszukaj forum z hasłem podniesienie wilgotności. Znajdziesz mnóstwo wyczerpujących opisów.
pozdrawiam
Benon
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Albo ma zaduzo wody dlatego tez pędy są "zwietczałe"

Opisz co ile podlewasz,jakie te pedy sa,krusza sie pod palcami?
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Albo ma zaduzo wody dlatego tez pędy są "zwietczałe"

Opisz co ile podlewasz,jakie te pedy sa,krusza sie pod palcami?
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Zaknafein

Post autor: Zaknafein »

Podlewałem ją przedwczoraj wieczorem, chodĽ zapewne byłą tez podlewana w sklepie. Podlałem ją normalnie wraz ze zraszaniem i podniosłem wilgotność przez postawienie 2 pojemników z wodą obok niej. Poza tym stoi przy oknie, a wiadomo jaka pogoda, co chwila leje. Może ma za dużą wilgotność ?? Listki nie odpadają ale opadają, są zwiędłe. Podlewałem dzisiaj rano trochę tylko ziemię i sprawdziłem teraz od dołu, jest wilgotno, ale nie mokro.
ODPOWIEDZ