Ficus - ale jaki ? :) i co z tego bedzie ?

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
aDi

Ficus - ale jaki ? :) i co z tego bedzie ?

Post autor: aDi »

Witam wszystkich
Sztuką bonsai interesuje sie powaznie od paru dni. Dużo czytam o hodowli taki drzewek i przymierzałem się do zakupu jakiegoś może marketowego drzewka. Dzis zauważyłem natomiast iż w domu posiadam coś co przypomina ficusa benjamina (pewnie przekrecilem nazwe przepraszam) ale nie wiem czy to on na 100%. Zamieszczam fotki i przy okazji spytam sie czy cos z tego moze byc :) mnie sie podoba :roll: . Prosilbym przy okazji o drobne rady, moge teraz odrutowac? Czy z przycinaniem poczekac do wiosny ? I jak przyciąć ? :) :roll:

Z góry dziekuje bardzo za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Załączniki
bonsai 02.jpg
bonsai 02.jpg (73.04 KiB) Przejrzano 5414 razy
bonsai 01.JPG
bonsai 01.JPG (62.76 KiB) Przejrzano 5414 razy
miclo

Post autor: miclo »

Według mnie na 100% jest to Benjaminek

Może jestem początkujący ale na twoim miejscu poczekał bym kilka lat zanim zaczniesz go przycinać i drutować niech trochę podrośnie.
aDi

Post autor: aDi »

kilka lat? wiesz jak on szybko rosnie, pare miesiecy temu byl moze z na 4cm a teraz ma 20... myslalem ze juz lekko odrutowac by ksztaltowac mozna... hm
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Więc wstaw aktualne zdjęcie
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
aDi

Post autor: aDi »

no ale ten na zdjeciu ma 20cm... dzis je robilem, to doniczka jest ogroma bo ma dł.24cm (bo matka do takiej dala) ale roslinka ma teraz i na zdjeicach 20cm ...
aDi

Post autor: aDi »

daje jeszcze jedno zdjecie z kubkiem :) zeby widac bylo rozmiar ze tak powiem , ale nie chcialo mi sei zdjecia obrabiac
Załączniki
ZdjĂŞcie(8).jpg
ZdjĂŞcie(8).jpg (42.67 KiB) Przejrzano 5374 razy
Awatar użytkownika
Szczerbinek
Posty: 70
Rejestracja: 11 lis 2004, 16:05
19
Lokalizacja: OstrĂłda <Dolina MuminkĂłw>

Post autor: Szczerbinek »

Dla porównania załączam zdjęcie. Teraz juz wiesz czemu musisz poczekać kilka lat?
Załączniki
ficus-benjamina-bonsai.jpg
ficus-benjamina-bonsai.jpg (23.58 KiB) Przejrzano 5366 razy
Krzysztof
POZDRAWIAM !
aDi

Post autor: aDi »

ok dzieki :) widocznie bylem w bledzie wiec przepraszam :)

teraz w zimie moze byc w pokojowej temp ok 18-22C ?czy musi byc w chlodniejszym pomieszczeniu?
Awatar użytkownika
Szczerbinek
Posty: 70
Rejestracja: 11 lis 2004, 16:05
19
Lokalizacja: OstrĂłda <Dolina MuminkĂłw>

Post autor: Szczerbinek »

Postaw go na parapecie, pod którym nie ma grzejnika. Nie podlewaj zbyt często, rób to gdy gleba będzie sucha, w zamian często zraszaj.
Krzysztof
POZDRAWIAM !
aDi

Post autor: aDi »

a czy na wiosne moge troszke juz przyciac zeby zgestnial (wiem ze jest mlody) . A i nawozem nie musze narazie podlewac itp. ?
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Szczerbinek pisze:...........Nie podlewaj zbyt często, rób to gdy gleba będzie sucha........
Krzysiek wydaje mi się że takim stwierdzeniem wprowadzasz koleg w błąd. Drzewko powinno mieć stale wilgotne podłoże. Tylko wilgotne a nie przelane. Jak gleba będzie sucha to już może być trochę za póĽno dla rośliny. Widze że i Tobie nie chciało się dokładnie przeczytać tego co piszemy w podstawach.


Adi przeczytaj dokładnie tego posta viewtopic.php?t=2068 tam się dowiesz jak masz z nim postępować.
Co do samej pielęgnacji to daj drzewku spokój do wiosny jak nie dłużej. Teraz radzę dużo czytać i do wiosny zdobywać wiedzę.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

Tomku teraz mozna powiedziec ze jest juz zima. Fikusy tam gdzie rosna naturalnie maja wtedy pore sucha, tak wiec w zime nalezy ograniczyc podlewanie fikusow. Czesto ludzie po zimie wyrzucaja fikusy bo podlewali tak samo i tatrza ze liscie usychaja i odpadaja to podlewaja wiecej. W ten sposob zalewaja fikusy.
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
Szczerbinek
Posty: 70
Rejestracja: 11 lis 2004, 16:05
19
Lokalizacja: OstrĂłda <Dolina MuminkĂłw>

Post autor: Szczerbinek »

Moje pięc fikusów jest podlewane w tym momencie raz w tygodniu, a zraszane codziennie. Mają sie dobrze, więc w błąd raczej nie wprowadzam. Panie aDi, nie dopuszczaj do przesuszenia, ani nie przelewaj. Sam musisz dotrzeć do najlepszego systemu podlewania tego maleństwa.
Krzysztof
POZDRAWIAM !
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Adaś i Krzysiek. Czy wy panowie potraficie czytać posty ze zrozumieniem??
Nie wiem z jakich żródeł dodatkowo pobieracie wiedzę?
Jak otworzycie obojętnie jaką książkę o bonsai to doczytacie w opisie odnośnie uprawy fikusa że podłoże powinno być stale wilgotne nawet zimą a nie tak jak pisał Krzysiek że podlewać dopiero jak gleba będzie sucha.
Adaś o tym co ty piszesz to tylko brak wiedzy tych ludzi. Nie znając wymogów danego gatunku można bardzo łatwo uśmiercić roślinę.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

Tomek na pewno masz racje bo przeciez Marek Gajda to nie ma zielonego pijecia o fikkusach i <font color="#FF0000">wogule //ort</font> o bonsai. Pewnie nawet nie ma zadnego drzewak nie? No tak... :roll: :|
ODPOWIEDZ