znowu o fikusie :)

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
RAFAŁ

znowu o fikusie :)

Post autor: RAFAŁ »

Witam.
Materiał wydaje sie byc ok. Dobrze widoczna linia gównego pnia i konarów. problem który mnie głównie trapi to korona. duzo poplątanych gałązek. formowanie za pomaca drutu bardzo utrudnione. gałązki bardzo kruche i poprostu same odpadaja. Jesli ktos ma pomysła poprosze. Fikus jeszcze przed posadzeniem do prawidłowej donicy. u dołu widac prowizoryczny namiocik na korzenie powietrzne i tu sie pochwale po 3 dniach juz je widac. w miare jak beda grubiec i wrosna w ziemie bede go przesuwał w gore.
Załączniki
7_resize.jpg
7_resize.jpg (91.41 KiB) Przejrzano 9010 razy
6_resize.JPG
6_resize.JPG (96.27 KiB) Przejrzano 9010 razy
5_resize.jpg
5_resize.jpg (85.34 KiB) Przejrzano 9010 razy
4_resize.jpg
4_resize.jpg (84.21 KiB) Przejrzano 9010 razy
3_resize.jpg
3_resize.jpg (85.55 KiB) Przejrzano 9010 razy
2_resize.jpg
2_resize.jpg (75.39 KiB) Przejrzano 9010 razy
Xinnie
Posty: 22
Rejestracja: 20 paź 2005, 10:54
18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Xinnie »

Mam tego fikusa (Rianne), było to moje pierwsze drzewko. Zwiódł mnie ten ciekawie powyginany pień i małe liście. Niestety, nie jest on polecany na bonsai ze względu na skłonność do bardzo łatwego pękania. Drut - zapomnij, pękały mi nawet 3 miesięczne gałązki chodĽ na początku udało mi się założyć i powyginać pień. Odciągi - też bardzo duże ryzyko. Moje drzewko formuję wyłącznie poprzez cięcia. A do czegoś takiego trzeba bardzo doby materiał z pieniem zwężającym się do góry i gałęziami na odpowiednim poziomie.
Tomek
RAFAŁ

Post autor: RAFAŁ »

tak wiem drut odpada. jedynyą możliwościa jego kształtowania jest chyba niestety odpowiednie przycinanie.
Pisałes o zwężajacym sie pniu niestety korona jest dośc specyficzna "kłania sie ku przodowi" zcięcie jej hmmmm chyba kiepski pomysł szkoda bo dobrze rozrośnięta. chodzi mi bardziej o nadanie jakiegoś konktertnego kształtu, formy.
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Jedynym chyba sposobem by formowac Rianne drutem jest czas kiedy,pedy sa jeszcze nie zdrewniałe i wtedy nadawac im kształt,kiedy zdewnieja takie efekty jak pisał kolega na początku
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
RAFAŁ

Post autor: RAFAŁ »

przedstawiam virtual. niestety z uwagi na to ze grubsze pedy nie są juz przeznaczone do formowania trzeba improwizowac. moze cos takiego?? jednak mój główny problem dotyczy sie korony. Co mozna z nią zrobić? macie jakiegoś pomysła? a moze inny model virtuala? na chwile obecna skupiłem sie nad tworzeniem korzeni powietrznych oraz pogrubianiu głównych konarów.
Załączniki
virtual
virtual
opcja.JPG (48.22 KiB) Przejrzano 8965 razy
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Mam pytanie co to ma być za forma którą przedstawiłeś na vircie??
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

a powiedz mi prosze co to za styl? Moze to jakas odmiana spaghetti?;)
Ostatnio zmieniony 21 sie 2006, 19:15 przez wwoadas, łącznie zmieniany 1 raz.
RAFAŁ

Post autor: RAFAŁ »

hehe gdzies juz czytałem o tym spaghetti.

jak juz pisałem nie ma mozliwości drutowania, odciagi chyba tez odpadaja. i tutaj moje pytanie. moze ktos mi pomoze stalic jakas forme poprzez odpowiednie przyciecie bo tyko takowe wchodzi tu w rachube.
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Ja nie widzę tutaj większej możliwości. Na fotce przedstawiłem co ja bym wyciął. Z reszty która pozostała próbować formować. Nie widać za dobrze układu pni przez tą folię także dużo nie można powiedzieć. Z tej gałązki koło czerwonej strzałki starał bym się wyprowadzić czubek drzewka. Strzałka oznacza odgięcie gałęzi do pionu.
Jeżeli nie chcesz żeby drzewko się łamało przy formowaniu owiń miejsca wyginania mokrą rafią. Oczywiście samo wygięcie tej gałęzi bym przeprowadzał stopniowo co jakiś czas żeby jej odrazu nie połamać. Same gięcia przeprowadzać bardzo delikatnie bo tak jak pisali poprzednicy ta odmiana jest strasznie łamliwa.
Załączniki
3_resize_283.jpg
3_resize_283.jpg (54.35 KiB) Przejrzano 8933 razy
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
RAFAŁ

Post autor: RAFAŁ »

heh cięcia dość radykalne i bardzo mocne, ale dziekuje:)
moze ktoś ma jeszcze innego pomysła zostawiając więcej drzewka?
RAFAŁ

Post autor: RAFAŁ »

może coś takiego? 2 konary ściągne do siebie i obwine rafią. Lewą gałąz podniosę wyciągiem lekko do góry natomiat odrastająca od niej druga tworząca część korony obentnę. Jesli chodzi o samą koronę zmniejszę ja oczywiście tak by wizualnie nie była za mała. Co ty na to Tedunio?
Załączniki
virt.JPG
virt.JPG (45.31 KiB) Przejrzano 8901 razy
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

viewforum.php?f=23 Bez podstaw sie nie obejdzie Rafale.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Xinnie
Posty: 22
Rejestracja: 20 paź 2005, 10:54
18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Xinnie »

Rafał: Poczytaj o stylach bonsai. To co proponujesz nie mieści się w żadnym z nich. Na zdjęciach nie widać dołu pnia i ciężko jest coś powiedzieć, ale na pewno razi w tym fikusie gruby i nie zwężający się pień w środkowej i górnej części. Albo robisz coś takiego jak polecił Tedunio, albo radykalne cięcie, folia i czekanie aż się odbuduje. Albo i trzecia droga, uświadamisz sobie, że to nie jest dobra roślina na bonsai i nie warto na nią tracić czasu.

Zostaw na razie roślinę, zdobądĽ wiedzę (najlepiej warsztaty dla początkujących, bo z książek za dużo się nie wyciągnie) i potem zabierz się za wirty.

Edit: Kamil wcześniej skończył pisać post.
Tomek
RAFAŁ

Post autor: RAFAŁ »

heh troszke ciężko jest zrobić fajnegi virta na takim okazie :-)
Posiedze, ogladne jeszcze raz, zastanowie sie.
Jak cos wykmine dam foteczke. I mam jeszcze jedno pytanko
Chodzi mi o połączenie dwóch pni rosnących obok siebie.
Wystarczy obwinąć mokrą rafią czy tez przed obwinięciem naciąc lekko kore w miejscu łączenia?
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Jeśli chodzi o robienie virtów to na pewno jest łatwiej je wykonać, jeżeli masz jednolite tło za drzewkiem (najlepiej jasne) no chyba, że sama roślina ma w sobie dużo jasnego koloru. W przypadku iglaków gdzie jest wyeksponowane mocno shari i jiny to lepiej zastosować ciemniejsze tło.
Co do owinięcia drzewka rafią. Najlepiej owija się rafią, kiedy jest wilgotna. Samo zrośnięcie pni u twojego drzewka może trwać latami jak nie dłużej także zastanów się czy jest to warte zachodu. Nacinania kory bym nie polecał. Jako osoba z mniejszym doświadczeniem możesz uszkodzić w drzewku żyły limfatyczne i wtedy kaplica.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

tedunio pisze:Nacinania kory bym nie polecał. Jako osoba z mniejszym doświadczeniem możesz uszkodzić w drzewku żyły limfatyczne i wtedy kaplica.
tak musisz jeszcze uważać ne tętnice i kapilary :razz: Po raz kolejny powtarzam, że drzewko nie ma żył limfatycznych !! Więcej informacji w każdej encyklopedi pod tym hasłem lub: limfa, układ limfatyczny lub system obronny organizmu.

Co do szczepienia tego rodzaju, czyli przez zbliżenie na przystawkę boczną to bardzo dobry pomysł, ale może powstać nieciekawe zgrubienie na pniu, ale mimo wszystkiego biorąc pod uwagę ten gatunek ficusa warto będzie spróbować. Owszem możesz trochę poczekać na efekty, ale bonsaiście to nie przeszkadza !!

Pozdrawiam
Patryk Radulak
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Dla świętego spokoju zostańmy przy nazwie wiązki przewodzące :wink: Jest post na forum viewtopic.php?p=11633 na temat tzw. "żył limfatycznych" i jakoś nie widać tam twojej wypowiedzi 8)
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
RAFAŁ

Post autor: RAFAŁ »

wydaje mi sie że kolega ma racje (patrick O_o ) nie powinno byc kłopotow ze zrośnięciem się konarów. tymbardziej że, (czego nie widac na fotce, bo jest pod folią) oba pnie sa juz ze soba zrośnięte (brak mojej ingerencji) co natąpiło naturalnie. wieczorkiem wstawie foto.
Wracają co łączenia na przystawkę boczną poprostu zbliżyć do ciebie konaty, czy lakko naciąc w obu przypadkach w efekcie końcowym obwijając rafią.
Jesli naciąc hmmmm to jak by nic nie uszkodzic?
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Rafał to twoje drzewko i zrobisz z nim co będziesz chciał. Ja ci tylko napisałem że możesz uniknąć błędu z nacinaniem kory.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
RAFAŁ

Post autor: RAFAŁ »

Spoko. Posiedze przez weekend i na pewno cos wymyśle :-) oczywiście potem zapodam fotke. A co do korzeni powietrznych. To chyba najlepszy gatunek fikusa gdzie można bardzo łatwo wychodowac korzenie powietrzne :razz: wystarczy prowizoryczny namiocik i po tygodniu 4cm korzenie
ODPOWIEDZ