Zelkova / Ulmus parvifolia

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

To nie był tiul. Wydaje mi się, że był to idealny materiał na zrobienie baldachimu w upalny dzień.

EDIT: ale faktycznie agrowłóknina jest o wiele tańsza :)
keano1

Post autor: keano1 »

No ale wkleiłem zdjęcia listków

1. Z mojego drzewka
2. Wiąz
3. ZELKOVA

I nikt mi nie napisał o tym, różnice miedzy Wiązem a Zelkova i czy ten listek z mojego drzewa , czyli moje drzewko to wiąz czy zelkova ? ..


A poniżej moje drzewko wyglądające teraz.. różnica miedzy zdjęciami ponad 2 miesiące :-)

A na samym dole przedstawiłem .. jak chciał bym żeby wyglądało w przyszłości czyli po prawej gałęzie dłuższe a po lewej gałęzie na równo z pionowa kreska. :-)

Może ktoś ma lepszy pomysł ? :-)
Załączniki
06-03-2006.JPG
06-03-2006.JPG (31.59 KiB) Przejrzano 9918 razy
18-05-2006.jpg
18-05-2006.jpg (31.89 KiB) Przejrzano 9918 razy
18-05-20066.JPG
18-05-20066.JPG (34.19 KiB) Przejrzano 9918 razy
Ostatnio zmieniony 19 maja 2006, 14:31 przez keano1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

Twoje drzewko to WIˇZ. Zelkova wygląda tak:

Obrazek
keano1

Post autor: keano1 »

No dla mnie dziwne to jest i dla ciebie zapewne też bo nie zdajesz sobie sprawy że wszystkie te listki niżej to ZELKOVA .. a wpisując w google ZELKOVA nie są wszystkie takie jak to co w przedstawiłaś :-)

Moim zdaniem róznicy tych listków to tylko inne odmiany ZELKOVA .


Co do pnia.... wystarczy popatrzeć na rocznik drzewka.. to co przedstawilas zdjęcie wywglada na starsze o wiele od mojego.. moje ma jakies 4/5 lat... a po drugie jeżeli jest różnica w listkach odmiany ZELKOVA być może musi byc różnica delikatna pnia.


Ale też nie można sugerowac sie pniem młodego drzewka a starego to oczywiste że rożnica jest.


Ja nie wiem co to jest dokładnie za drzewko miało karteczkę ZELKOVA kupiłem je w NIEMCZECH. Piszecie że WIˇZ być może, ale musi być konkretne uzasadnienie.

Nie znam sie na drzewkach, odmianach jestem laikiem. ale wszystko co widzę biore na logike i rosądek.
Załączniki
ulmus-zelkova_215.jpg
ulmus-zelkova_215.jpg (46.69 KiB) Przejrzano 9916 razy
040402_132112.jpg
040402_132112.jpg (38.61 KiB) Przejrzano 9905 razy
Ostatnio zmieniony 19 maja 2006, 15:16 przez keano1, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

Kurde spójrz jaki Ty masz kolor pnia a jaki ma Zelkova :>

EDIT: skoro wiesz co to jest to po co sie pytasz :P
Awatar użytkownika
ar2r
Posty: 318
Rejestracja: 19 lip 2004, 21:00
19
Imie i nazwisko: Artur J.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ar2r »

Widzę, że trochę namieszałem swoimi wątpliwościami. Nie jestem pewien na 100%, że to jest wiąz ale kolor kory skłania mnie do tego. Kształt liści może wprowadzać w błąd. Przedstawia zdjęcia liści moich drzewek zelkowy i wiąza są bardzo podobne. Jedyny sposób aby przekonać się co to jest wymaga troche czasu. Musisz swoje drzewko przezimować na dworze tak jak ja to zrobiłem, jeżeli jest to zekova to powinna przetrzymać mrozy nawet do -20st. tak jak moja. Wiąz niestety tego nie przetrzymał. Za to jeżeli bedziesz w domu trzymal zelkovę to może ona tego nie przeżyć. No i liście zelkovy jesienią bardzo ładnie przebarwiają się na czerwono.
Załączniki
zekova i wiÂąz.jpg
zekova i wiÂąz.jpg (29.69 KiB) Przejrzano 9861 razy
Artur
keano1

Post autor: keano1 »

Właśnie różnica chyba jest jednak w tych listkach, WIˇZ ma bardziej ostre konce i szpic , a ZELKOVA lagodniejsze... tak mi sie przynajmniej wydaje albo i odwrotnie.. jak nie pomylieś listkow :-)

Mam prośbe chcial bym zobaczyc twoje te dwa drzewka ZELKOVA I WIˇZ :-)
Załączniki
www.JPG
www.JPG (6.65 KiB) Przejrzano 9838 razy
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Przestancie "tydzien" dyskutowac czy to wiaz czy zelkova. Jest to Ulmus parvifolia (wiaz) na 100%.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
keano1

Post autor: keano1 »

Więc przekonaj mnie..
Uzasadnij jakoś jeżeli znasz się i masz rację ( i od tak, nie napisałeś sobie te 100% ), że jest to WIˇZ , po krztałcie standardowym WIˇZA poznałeś ? :-)

A tak powaznie , po to jest forum zeby być pewnym swego.. :-)
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Co Ty człowieku <font color="#FF0000">wogule //ort</font> piszesz?Zeby Ci ktos cos udowadnial,ze sie zna.Poszukaj

Forum jest to po zgadza sie,ale nie po takie bzdury czy wiaz ma 4 koncówki piłkowate czy zelkova,czy wiaz ma wiecej nerwów w lisciu czy zelkova.

Przyjzyj sie u zauwaz ze zelkova ma nawet jesniejsze liscie od wiąza i sporo dłuzsze.Sama nazwa mówi"wiąz drobnolistny"to gdzie takie "kolumbryny"
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
ar2r
Posty: 318
Rejestracja: 19 lip 2004, 21:00
19
Imie i nazwisko: Artur J.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ar2r »

Teraz brakuje mi czasu ale pod koniec tygodnia wkleję zdjecia zelkovy i wiąza.
Artur
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

Wczoraj przeprowadziłam dochodzenie :) I myślę, że teraz uda mi się wyjaśnić co to wiąz a co zelkova :)

Na większości zagranicznych stron można znaleĽć następujące informacje:
http://artbonsai.free.fr/especes/ulmus_parv.html

Co oznacza, że często wiąz często mylony jest z zelkovą. Na zdjęciach widać ewidentnie jakie listki mają poszczególne drzewka.

Oto podsumowanie wyników dochodzenia:

Wiąz drobnolistny (zwany wiązem chińskim, łac. Ulmus parvifolia)
Obrazek

Zelkova (dwie odmiany):
Zelkova serrata (Japanese Zelkova or Japanese Keaki Tree)
Obrazek

Zelkova carpinifolia (Elm Zelkova)
Obrazek

Z tego wynika, że ar2r ma poprostu 2 wiązy :)
Jeśli to wszystko jest prawdą co udało mi się ustalić, to dziwne, że p. Pietraszko na swojej stronie prezentuje drzewka o nazwie "Zelkova - Wiąz chiński", co poprostu byłoby nieprawdą.
keano1

Post autor: keano1 »

Do >Arke<

A to człowieczku że teraz wiesz Ty i ja i wiele innych osób które nie maja pewności ( bo zapewne tylko tu jest opisane to fachowo i konkretnie przez Iwonke w całym polskim internecie :-) ) czym się rożnią te gatunki.. i wcale nie trzeba sie sugerwoac ilościa postow u kolegów bo twoje mnie nie ruszaja i prosze cię nie pisz juz w moim wątku więcej skoro nie masz nic ciekawego do napisania..

I jeszcze raz dziękuje Iwonce za dochodzenie przeprowadzone poĽnym wieczorem.. :-)

Masz racje Iwonko.. i przy okazji tej cierpliwości nabieramy pewności.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2006, 09:08 przez keano1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

Chłopaki nie kłócić się :P
Kobiety poprostu mają więcej cierpliwości i chęci "by wszystko było jasne" :wink:
Awatar użytkownika
ar2r
Posty: 318
Rejestracja: 19 lip 2004, 21:00
19
Imie i nazwisko: Artur J.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ar2r »

No to teraz ja mam problem. Iwona napisala, że mam dwa wiązy. Przedstawiam zdjęcia swoich drzewek. Chwilowo będę je nazywał wiąz i zelkova ale może się okazać, że to dwa wiązy. Dodam tylko, że zelkowa przezimowała w nieogrzewanej szklarni i wytrzymała kiludniowe mrozy -20 st. Myślę, że wiąz drobnolistny nie przetrzymałby takich mrozów.
Załączniki
bb003.jpg
bb003.jpg (69.25 KiB) Przejrzano 9683 razy
bb006.jpg
bb006.jpg (83.51 KiB) Przejrzano 9683 razy
bb009.jpg
bb009.jpg (60.09 KiB) Przejrzano 9683 razy
bb010.jpg
bb010.jpg (75.57 KiB) Przejrzano 9683 razy
Artur
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Arturze, na wszystkich zdjeciach przedstawiony jest wiaz.

@All Nie rozumiem czemu ciagle sie ktos upiera, ze ma zelkove. Przeciez prawie wszystkie Wasze drzewka pochodza z marketow, a jak nie to i tak sa podpisane jako indoor-Bonsai. To swiadczy juz o fakcie, ze kupujecie wiaza. Zelkova musi byc trzymana na zewnatrz.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

Z tego co ja wyczytałam to zelkova jest bardzo wrażliwa na przymrozki, więc wg tego nie mogłaby wytrzymać tak dużych mrozów w nieogrzewanej szklarni.
Najgorsze, że istnieje coś takiego jak wiąz karłowy (Ulmus minor), który niestety bardzo przypomina zelkove. Żeby to wszystko odróżnić musiałby sie wypowiedzieć jakiś specjalista :)
keano1

Post autor: keano1 »

Kamil a po drugie to wiecej czytaj .........

Ulmus parvifolia - pochodzi z krajów Chine, Japon,

Zelkova - Chine, Japon, Caucase.

Czyli te same klimaty wiec jeżeli Ulmus parvifolia to indoor to dlaczego Zelkova miała by nie być indoor ? :-)

Włąsnie Ulmus parvifolia ma różne odcienie liści ciemnne i jaśniejsze to też jest ciekawe..... i chyba dlatego się je myli


/aaa i tak na marginesie jeżeli ktoś ma sprawe dochodzeniową to proszę zapukać do Iwony / ;-)
Awatar użytkownika
ar2r
Posty: 318
Rejestracja: 19 lip 2004, 21:00
19
Imie i nazwisko: Artur J.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ar2r »

Kamilu trochę nieuważnie przeczytałeś mój post. Zelkovę trzymam na dworze i była zimowana też na dworze. Jak wcześniej nadmienilem tej zimy u mnie były kilkudniowe mrozy poniżej 20 stopni i jakoś to przetrzymała. Wiąz by chyba tego nie wytrzymał. W błąd mogły Cię wprowadzić zdjęcia robione w domu. Ponieważ chciałem je zrobić w takich samych warunkach to albo wiąza musiałem wynieść na dwór albo zelkovę przynieść do domu. Wybrałem to drugie.

Iwono wiąza Ulmus minor też mam i jest inny jak moja zelkova.
Artur
ODPOWIEDZ