Mój ficus retusa

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Abdel_k9

Mój ficus retusa

Post autor: Abdel_k9 »

Witam :) To moj pierwszy post na tym forum wiec od razu sie przedstawie. Nazywam sie Arek i od niedawna jestem posiadaczem drzewka o ktorym mowa w tym temacie. Bonsai zainteresowalem sie jakies dwa miesiace temu, wiem ze to niewiele, ale mysle ze kazdy kiedys zaczynal.
Ficusik stoi u mnie od 26 marca, na poczatku mialem problem z zolknacymi lisciami, ale po tygodniu sytuacja sie ustabilizowala i teraz drzewko ma sie niezle.
Aktualnie czekam na nowa wieksza doniczke dla niego, poniewaz aktualna z tego co wyczytalem jest dla niego za mała. Kupiłem juz akadame, ziemie do ficusów oraz ziemie do kwiatkow doniczkowych (mam nadzieje ze mieszanka bedzie odpowiednia).
Chcialbym tez zeby ktos mnie nakierowal jak dalej zajmowac sie tym drzewkiem, poniewaz troche boje sie pierwszych zabiegow :/

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

Mi sie jakos nie podoba to drzewo. Nie mowie ze jest brzydnkie bo jednemu moze sie podobac a drugioemu nie. MOze to kwestia tego cienkiego pnia? Ja na Twoim miejscu usunalbym ten korzen powietrzny jakos mi nie pasuje tam, ale to tylko moje zdnanie.
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
SouL_666

Post autor: SouL_666 »

A mi kształt pnia właśnie się podoba.. .... .. .. Jest ciekawy.. .... . .. . Kojarzy mi sie z drzewami, które rosną na bagnach... .. . . Ale koronę trzeba zmieić. .. . Wszystkie gałązki idą tak samo..... .
zloty_zloty

Post autor: zloty_zloty »

Witam.

Arku stawiasz doniczkę na kamienie w podstawce, zalanej wodą?
To posunięcie bedzie powodowało gnicie korzeni od spodu. Jak mi wiadomo stawia się doniczkę z podstawką na ( kamienie, keramzyt) w podstawce, tacce , którą wypełnia się wodą tak, aby tafla wody nie zakrywała wystającego kruszca.

Jeśli, nie mam racji, niech Mnie ktoś poprawi ?!?

Pozdrawiam Andrzej N.
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

Oczywiście doniczka musi stać na podstawce inaczej korzenie będą miały cały czas styczność z wodą, a co za tym idzie będą gnić.
Abdel_k9

Post autor: Abdel_k9 »

Drzewo stalo tak aby doniczka spodem nie dotykala kamieni, wiec woda nie nasiakała. Wiec chyba wszystko było ok. Teraz drzewko jest juz w nowej wiekszej doniczce (20x15x5) i poki co wszystko jest ok (liście nie opadaja ani żółkną, a nowe spokojnie sobie rosną). Jednak mam pytanie co do podloża :/ Zrobilem mieszanke z ziemi do kwiatow doniczkowych, ziemi do fikusów(producent pisze ze jest zrobiona z torfu wysokiego z dodatkiem tonu) i akadamy wszystko w stosunku 1:1:1. Po przesadzeniu wstawilem doniczke do odstanej wody tak zeby przez otwor drenazowy nasiaknela odpowiednia ilosc. I po tym zabiegu wykonanym w sobote ziemia jest ciagle wilgotna... Wczesniej podlewalem drzewko codziennie po tym jak wieszchnia warstwa przeschła a teraz ziemia dosc dlugo trzyma wode (jednak po przycisnieciu podloza nie wysiaka, wiec nie robi sie bloto). I powoli zaczynam sie martwic czy moja pierwsza mieszanka jest ok i czy nie bedzie przyczyna gnicia korzeni.
I oczywiscie jestem otwarty na wszelkie propozycje ksztaltowania drzewka, jako ze jest to pierwsze moje drzewko nieco sie boje ciac go bez zadnych konsultacji.
zloty_zloty

Post autor: zloty_zloty »

Spokojnie.
Teraz co jedynie Ci potrzeba to cierpliwości, wyczucia "podlewania" i nadal czytania o fikusie retusa i śledzenie tego co się dzieje na forum. U innych forumowiczów. Równolegle z Tobą, ergi pokazuje jeszcze fikusa, napisz do niego, myślę że mógłby Ci pomóc, jego fikusy są okazałe :)

A co do tego jak stawiasz go, to jak Ci napisałem i potwierdziła IwonaF, nie chodzi tutaj o to aby doniczka dotykała spodem wody, tylko woda która paruje, opary idą w otwór drenażowy i to powodować będzie gnicie korzeniu. UWAŻAJ !!! [ zastosuj bezpośrednio podstawkę pod doniczkę, a tackę z kamykami postaw obok drzewka, to też skutkuje ]

POzatym w nowej mieszance użyłeś ziemi ( torf ) który chłonie wodę i trzyma ją długo, dlatego nie dziw się że ziemia jest długo wilgotna. Jedynie co Ci pozostaje to narazie dać drzewku urlop, od przycinania, drutowania, kształtowania [chyba że wirtualnie potrenujesz na zdjęciach ].

Kończąc. Życzę powodzenia :)

Andrzje N.
Abdel_k9

Post autor: Abdel_k9 »

hmmm... dzis przygladalem sie mojemu drzewku i zaniepokoilo mnie to ze juz trzy liscie zżółkły a kolejne 4-5 zaczyna :/ Drzewka nie podlewalem od czasu przesadzania (sobota) i ziemia ciagle byla wilgotna i obiawiam sie ze jednak ziemia jest zbyt malo przepuszczalna i trzyma wiecej wody niz drzewko potrzebuje, pierwszy raz przesadzalem drzewko wiec jestem zaniepokojony :/
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

Ja ostatnio używałam ziemi do bonsai kupionej w Leroy Merlin. Jestem bardzo zadowolona bo indoory przyjęły się doskonale więc polecam :)
Załączniki
96747250.jpg
96747250.jpg (16.57 KiB) Przejrzano 14956 razy
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Iwona, możesz wrzucić fotę samej ziemi?
Artur
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

Wrzucę jak jutro kupię nową, bo całą paczkę zużyłam :)
Andrzej646
Posty: 20
Rejestracja: 07 lut 2006, 18:16
18

Post autor: Andrzej646 »

Iwono, jeśli mogłabyś to napisz ile płaciłaś za worek.
<Andrzej>
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

Coś koło 9zł. Sorki, ale dziś nie udało mi się zajechac do marketu. Postaram się w najbliższych dniach kupic tą ziemię i wrzucić fotkę.
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Dzięki za pamięć. Znalazłem przez przypadek zdjęcie tej ziemi na allegro. Załączam foto.
Co do mieszanki Abdela to ja osobiście używam bardziej przepuszczalnej. Dałbym 2cz. akadamy i dodatkowo jeszcze 2cz. drobnego żwirku.
Załączniki
ziemia
ziemia
99440975_2.jpg (43.31 KiB) Przejrzano 14816 razy
Artur
Abdel_k9

Post autor: Abdel_k9 »

Kupilem w piatek mieszanke jaka polecila mi Iwona, przesadzilem fikusa i... Dzisiaj pozbieralem chyba z 20 lisci :/ i ciagle opadaja nowe, juz nawet nie zrzolkniete ale normalne tez :/ Podlewam raz dziennie wieczorem i do nastepnego czaus wieszchnia warstawa ziemi zdarzy przeschnac :/ Nie wiem czy to od tego ze dzrewko mialo ostatnio przejscia, czy od zlego podlewaniea:/ Ale zaczynam sie martwic i to porzadnie :/
verbel

Post autor: verbel »

a jak podlewasz? bo z tego co czytalem nawet gdzies na tym forum i widzlem w video bonsaifarm.tv wsadzasz donice do miski z woda i dajesz calej ziemi naciagnac wody. Ja mam sageterie mala w wiekszej donicy i taki zabieg przerwoadzam i mam caigle wilgotne podloze. Moze tylko dlatego ze jak kupielm seg to tak wlozylem do donicy i zasypalem ziemia do roslin doniczkowych a nie do bonsai. narazie jescze jej nieprezsazdam bo i to nawet iema sensu zmieniac narazie ziemi.
Abdel_k9

Post autor: Abdel_k9 »

Podlewam tak jak zawsze czyli od góry, w starej donicze o wymiaram 12x8x3,5 lalem okolo 30ml wody (uzywalem strzykawki). Teraz w dwa razy wiekszej donicy leje dwa razy wiecej wody i ziemia do nastepnego podlewania ma przeschnieta powieszchnie(czyli wilgotnosc ma podobna jak mialo wczesniej). Tylko ze przed przesadzeniem drzewko puszczalo nowe listki, a teraz zaczyna ich sie pozbywac :/ Mam nadzieje ze sytuacja sie ustabilizuje.....
verbel

Post autor: verbel »

moze sie nieznam ale sproboj z miska wody, wtedy masz pewnosc ze cala ziemia jest wiilgotna zreszta masz tu link on mowi jak podlewac : http://www.bonsaifarm.tv/content/view/73/38/
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

Myślę, że wina tkwi w technice przesadzania. Ja przesadziłam 10 swoich indoorów i mają się znakomicie! Wydaje mi się, że nie ubiłeś ziemi wystarczająco, przez co teraz korzenie tkwią w powietrzu. Druga sprawa to czy przycinałeś korzenie? Bo jeśli przyciąłeś za dużo, no to już nic na to nie poradzimy.
Co do podlewania to po każdym przesadzeniu należy wypracować nową technikę. Odłóż na bok strzykawki, podlej raz ziemię wodą z butelki tak, by cała została zamoczona, odczekaj i zobacz czy woda wyleciała przez otwory na dnie. Jeśli nie, podlej kolejny raz. Jeśli nadal nic się nie pojawi, podlej trzeci raz. Jeśli teraz wyleci sporo wody to oznacza, że gdy ziemia przeschnie masz ją podlać dwa razy. Jak dla mnie najlepszym wskaĽnikiem tego, że bonsai trzeba podlać jest jasna akadama, której w każdym drzewku używam jako indykatora :)

Obrazek

Obrazek
Abdel_k9

Post autor: Abdel_k9 »

Ziemie ubijalem. Sypalem warstwe ziemi i ubijalem patyczkiem wokol korzeniu i pozniez znow sypalem warstwe ziemi. Podlalem teraz fikusa tak zeby woda wyplynela przez otwor drenazowy, i bylo to sporo wiecej wody niz lalem do tej pory, wiec mysle ze to byla przyczyna marnienia drzewka. Bede teraz podlewac drzewko taka iloscia wody i mam nadzieje ze teraz sytuacja sie ustabilizuje... Dziekuje wszystkim za ., jak sytuacja sie zmieni (mam nadzieje ze na lepsze) to zdam relacje
ODPOWIEDZ