krótko, Wiąz - sami zobaczcie

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
zloty_zloty

krótko, Wiąz - sami zobaczcie

Post autor: zloty_zloty »

Witam!

Chciałbym pokazać Mojego wiąza. Zakupiony 10 marca tego roku, jak mi wiadomo ma 6 lat.

Drzewko przeszło aklimatyzację, zrzuciło paredziesiąt liści, teraz jest w bardzo dobrym stanie. Poczuło wiosnę i w dotychczasowej doniczce puszcza białe korzenie które zawijają się już w bryle. Dlatego mam zamiar je przesadzic z doniczki 15x11x4,5 (dł x szer x wys) na doniczkę 22,0 x 17,5 x 7,7 , wymiary zewnętrzne doniczek.

Nie podejmowałem jeszcze żadnych kroków w stronę formowania ( drzeko jest już uformowane dość mocno :) ), nie przycinałem jedynie obrywałem niezdrowe listki.

Niechcę bezmyślnie brać się za porządkowanie ulistnienia, zamierzam wybrać się na warsztaty podstawowe, gdzie podejrzę jak się to robi poprawnie, narazie dbam o formę drzewka, które zieleni się i puszcza coraz to nowe pąki. Wiosna...

Wysokość (od krawędĽi do wierzchołka ) : 26cm
szerokość : 30 cm

Jeśli macie jakieś uwagi, które mogą mi pomóc w dalszej przyszłości było by mi bardzo miło.

Pozdrawiam, Andrzej N.
Załączniki
przĂłd
przĂłd
04_przod.jpg (72.6 KiB) Przejrzano 3509 razy
prawa strona
prawa strona
01_prawa_strona.jpg (58.88 KiB) Przejrzano 3509 razy
lewa strona
lewa strona
03_lewa_strona.jpg (57.98 KiB) Przejrzano 3509 razy
tyÂł
tyÂł
02_tyl.jpg (69.96 KiB) Przejrzano 3509 razy
musia³em do czegoœ przyrównaÌ, a ¿e 99% z nas bêdzie zna³a wielkoœÌ tego przedmitu...
musia³em do czegoœ przyrównaÌ, a ¿e 99% z nas bêdzie zna³a wielkoœÌ tego przedmitu...
porownanie.jpg (88.26 KiB) Przejrzano 3509 razy
drzewko w terazniejszej doniczce, wstawione do doniczki 'nowej'
drzewko w terazniejszej doniczce, wstawione do doniczki 'nowej'
doniczki.jpg (86.32 KiB) Przejrzano 3509 razy
BaÂŚ

Post autor: BaÂŚ »

Nie rozumiem, czemu te drzewka masowej produkcji maja te pnie tak powyginane w chińskie osiem... Czy producenci uwazaja, ze im wiecej zakretow drzewo zrobi po drodze tym lepiej? Gdzie tu naturalnosc?
A jesli chodzi o Twoje pytanie o nowa doniczke to chociaz doswiadczenie mam nieduze, moge Ci od razu powiedziec, ze drzewko straci w niej proporcje.
Załączniki
Takie powinny byĂŚ idealne proporcje miĂŞdzy dojrzaÂłem drzewkiem, a jego pojemnikiem.
Takie powinny byĂŚ idealne proporcje miĂŞdzy dojrzaÂłem drzewkiem, a jego pojemnikiem.
proporcje.jpg (21.3 KiB) Przejrzano 3488 razy
MateuszT
Posty: 74
Rejestracja: 21 lis 2005, 17:37
18
Lokalizacja: Luboń

Post autor: MateuszT »

Przy formowaniu zmienilbym front drzewka. Przy tym, ktory masz obecnie troche drazni niezbyt ladnie zagojona rana. Tak wiec proponuje obrocic drzewko o 180 st. :-) .
Pozdrawiam
Mateusz Topolanek :wink:
acer6

Post autor: acer6 »

MateuszT
... wiec proponuje obrocic drzewko o 180 st.
Rada teoretycznie dobra ,ale w praktyce nie do przyjęcia . Wygięcia pnia powinny być widoczne ze wszystkich stron .Niestety w marketowcach seryjnie robionych bardzo częstą wadą jest to , że drzewko jest z jednej strony okropnie i bez sensu pokrzywione a z drugiej str. wręcz przeciwnie :płaskie .
co wtedy zrobić ?
Ano można obrócić ,ale nie o 180 st. ! moze i lepiej to wygląda na PŁASKIM zdięciu ,ale w trójwymiarowym drzewku nie zda egzaminu -dlaczego , no pomyśl logicznie : oglądasz roślinę od frontu ... jakaś tam linia pnia ... i bardzo dziwne mocne wygiecia w tył i w przód , oglądasz z boku .... silne,bardzo silne wygięcia - bezsens !

zloty_zloty
Niestety nie ma na to złotego lekarstwa :wink: po prostu nie wyprostujesz juz tego pnia , oczywiście można obrócić ,ale nie więcej niz o 45 st. Najlepsza rada na przyszłość : kupować ciekawszy materiał .

POzdr
zloty_zloty

Post autor: zloty_zloty »

Witam!

Dziękuje Wam za wypowiedzi, lecz chciałbym powiedzieć że drzewko nie zostało kupione w markecie :) [ sprostowanie ]

A to że jest takie pokręcone ? mi się podoba, niech sobie rośnie :) w końcu ono nie musi iść na żadną wystawę, ogólnie spodobał mi się styl a'la "wąż boa" :D - dystans

Acer6 - co do materiału, to następnym razem dostosuję się do twojej wskazówki i następny mój zakup będzie bardziej odpowiedni.

Pozdrawiam Andrzej N.
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Najważniejsze że Tobie sie podoba i tym w nim widzisz przyszłość.

Powodzenia
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
ODPOWIEDZ