Moje ficusiki

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Vegetan
Posty: 83
Rejestracja: 20 lis 2005, 20:20
18
Lokalizacja: Rybnik

Moje ficusiki

Post autor: Vegetan »

Chciałem wam przedstawić moje 9 ficusików beniamina i spytać o parę rzeczy. W prawdzie są one młode, pozyskane ze szczepek, ale jeden (największy) uważam, że mogę trochę przyciąć (inne zresztą chyba też?).
Więc:
1. Jak to z tym przycinaniem? Mogę małe też?
2. Przesadzić je do większych doniczek? Trochę przesadziłem z ukorzeniaczem, na szczęście nie padły, wręcz przeciwnie, zapełniły całą "doniczkę" korzonkami.
3. Czy mogę zastosować nawóz z Tropicala? (http://www.tropical.com.pl/POL/rosliny/bioflorin.html)
4. Kiedy zacząć? Mogę to zrobić już przez weekend?
5. Co do tego "dużego" ficusa - styl fukinagashi w przyszłości?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.


Na koniec zdjęcia (wiem, wiem, powinny być na jednolitym tle, ale myślę, że co trzeba to widać, ewentualnie zrobię dodatkowe forki (chociaż nie ma co fotografować, jeszcze są za małe ;) )).
Załączniki
A to reszta moich przyjació³, malutkie jeszcze. No i w³aœnie, przyci¹Ì ¿eby siê rozros³y?
A to reszta moich przyjació³, malutkie jeszcze. No i w³aœnie, przyci¹Ì ¿eby siê rozros³y?
fic2.jpg (26.35 KiB) Przejrzano 2981 razy
WiĂŞksze ficusiki, te juÂż moÂże zacznĂŞ podcinaĂŚ?
WiĂŞksze ficusiki, te juÂż moÂże zacznĂŞ podcinaĂŚ?
fic1.jpg (44.04 KiB) Przejrzano 2981 razy
Kajetan mam na imiĂŞ,
staropolsko zaiste,
chociaÂż urodziÂłem siĂŞ w zimie,
lubie dni pogodne, lecz i mgliste :P
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Witam,
Ad1. Przycinając nawet te najmłodsze sadzonki spowodujesz zagęszczenie w niższych partiach rośliny. Tylko trzeba pamiętać, że musi wyrosnąć do 4-5 międzywęĽli (pary liści na gałązce) i wtedy można skrucić do dwóch.
Ad2. Po prostu wsadĽ je do doniczek i dosyp ziemi.
Ad3. Używając jakiegokolwiek nawozu nie zapomnij o wielkości dawki. Do takich roślin jak twoje powinna wystarczyć 1/3 dawki zalecanej przez producenta.
Ad4. Jeśli chodzi o przesadzenie to jak najbardziej.
Ad5. Czas pokaże. Jak na razie daj mu rosnąć?
Odnośnie wszystkich sadzonek: potrzebują one na prawdę ładnych parę/parenaście latek.
Powodzenia :wink:
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Co do tej największej sadzonki to nie wiem czy to dobry pomysł z tym stylem fukinagashi. Wydaje mi się, że ten styl nie jest zbyt prosty i nie wystarczy skierować gałązki na jedną stronę. Do tego muszą być ładnie ułożone, drzewko musi być wyważone.
Poza tym wydaje mi się, że wiem czemu tak Ci przysło do głowy, ponieważ jak na razie gałązki sąak ustawione, że pasowałby ten styl. Ale to co się często mówi, żeby formować drzewko w taki sposób jak samo Ci podpowiada, czyli z materiału, który przypomina kaskady nie robić nagle stylu wyprostowanego, nie dotyczy raczej sadzonek. Bo wystarczy, że skierujesz gałązkę w drugą stronę i już po problemie. Więc zastanów się czy dasz radę ładnie uformować tę sadzonkę i tym stylu.
Wojtek Łukaszewski
ODPOWIEDZ