mój pierwszy ficus

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
oliwka

mój pierwszy ficus

Post autor: oliwka »

Właściwie to proszę o radę co dalej mam robić,
tylko nie jeżdzcie po mnie za bardzo bo dopiero się uczę... :-)
Załączniki
ficus gĂłra.JPG
ficus gĂłra.JPG (44.25 KiB) Przejrzano 4749 razy
ficus.JPG
ficus.JPG (27.58 KiB) Przejrzano 4749 razy
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Nikt nie ma zamiaru po Tobie jechać, szczególnie, że nie zrobiłaś niczego złego. Sam mam kilka fikusów tej odmiany, która (jak to było pisane w innym temacie) chyba tak średnio jest ceniona, ze względu na pstre liście. Ale ja ją bardzo lubię.
Generalnie nie wiem dlaczego obcięłaś wszystkie dolne gałęzie. Jeżeli masz jakiś pomysł na to drzewko to spoko, ale jeśli nie to nie wiem po co to zrobiłaś.
No i właściwie Twoje zadanie jak na razie bedzie sie sprowadzało do przycinania nowych przyrostów żeby powodować zagęszczenie. I czekanie aż pień zgrubieje.
I tak właściwie to albo rozsadĽ te drzewka żeby rosły oddzielnie albo będziesz je musiała "złączyć" podstawami pnia.
Wojtek Łukaszewski
Vegetan
Posty: 83
Rejestracja: 20 lis 2005, 20:20
18
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Vegetan »

Jakbyś je połączyła, to mogłabyś coś zrobić w tym stylu:
Załączniki
bon1.jpg
bon1.jpg (21.69 KiB) Przejrzano 4691 razy
Kajetan mam na imiĂŞ,
staropolsko zaiste,
chociaÂż urodziÂłem siĂŞ w zimie,
lubie dni pogodne, lecz i mgliste :P
oliwka

Post autor: oliwka »

Dzięki za podpowiedzi...myslę że mam pomysł na dalsze kształtowanie drzewka. :idea:
Co do rozsadzenia to są one złączone dość grubym korzeniem i jak
bym go przecieła to nie wiem czy fikusik by wytrzymał.
A co do złączenia pni możecie udzielić mi kilka rad... :-)
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Ja bym po prostu przesadził je blisko siebie, żeby się dotykały. W czasem się zrosną. To młoda roślina i będzie szybko rosła. Powinno być dobrze. Ten virtual pokazany wyżej to mi trochę wygląda jak formowanie drzewka iglastego, nie ma korony. Nie zapominajcie, że drzewko liścieste musi wyglądać inaczej niż iglak. Musi mieć koronę.
Myślę, że możesz rozdzielić te dwie rośliny. Jeśli mają jakieś inne korzenie niżten, ktorym są połączene (a tak pewnie jest) to powinno być spoko.
Narysuj może do jakiej formy zmierzasz (cos Ci wtedy może doradzimy). A jak nie wiesz to poszukaj w necie zdjęć i może cos Cię natchnie.
Wojtek Łukaszewski
oliwka

Post autor: oliwka »

Postanowiłam rozlaczyc fikusiki i zobacze co z tego wyjdzie... :-)
Mam pytanko co do grubosci pnia, czy na to potrzeba czasu czy moze powinnam jakos drzewku "."?? A co do formy to najbardziej podoba mi sie styl miotlasty, myslicie ze pasuje??
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Absolutnie. Nim stworzysz proporcje zeby z tego olowka byl styl miotlasty tej wysokosci zajmie ci to jakies 60 lat hodowli rosliny w doniczce.
Osobiscie nie widze zadnej formy dla tych roslin przez nastepne 5lat.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Myślę, że formowanie tego fikusa w stylu miotlastym to nie jest najlepszy pomysł. Jest to jeden z trudniejszych styli. Uważam, że lepiej zdecydować się na coś bardzie naturalnego.
Szkoda, że obcięłaś wszystkie dolne gałązki, bo teraz trzeba będzie zmienić proporcje, czyli żeby drzewko wyglądało dobrze, będzie musiało być wyżesze. Co za tym idzie pień będzie musiał być grubszy co zajmie więcej czasu. Ale myślę, że nie ma się co przejmować, ten gatunek szybko rośnie.
Przeglądaj różne zdjęcia gotowych drzewek i szukaj formy, która Ci będzie odpowiadać.
Wojtek Łukaszewski
ODPOWIEDZ