drzewko z marketu-prezent od chlopaka...

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
mini_agnieszka

drzewko z marketu-prezent od chlopaka...

Post autor: mini_agnieszka »

Witam wszystkich:)
Dzisiaj stalam sie szczesliwa (jak narazie...) posiadaczka "marketowego" drzewka. Jestem bardzo poczatkujaca, a raczej zielona jak samo drzewko, wiec moim zdaniem nic mu to pochodzenie nie ujmuje, ale pewnie Wasze zdanie bedzie inne...:]
W zwiazku z tym, ze nie mam o bonsai pojecia, pomimo tego, ze przeczytalam juz troszke na Waszym forum, mam kilka pytan...

1) Co to w ogole za drzewko?? Ja zdiagnozowalam je jako serisse, ale nie jestem pewna.
2) Co myslicie o doniczce?? Bo jak na moje oko jest za mala... Poza tym zgodnie z tym, co pisze w kalendarzu zamieszczonym na forum teraz jest ostatni dzwonek na przesadzanie drzewek. Ale z drugiej strony piszecie, ze nie powinno sie tego robic i trzeba dac mu troche czasu na aklimatyzacje- co wiec powinnam zrobic, zeby go od razu nie usmiercic??
3) Jak w ogole formowac taka mala roslinke?? Czytalam cos o drutowaniu i ze powinno sie to rozpoczac wlasnie w marcu, ale wolalabym siegnac Waszej opinii jako bardziej doswiadczonych.
4) Jak ja przycinac?? Tzn. jak rozpoznam ze galazki sa uschniete?? Bo prawde powiedziawszy jak teraz na nia patrze to nie widze nic suchego... Ale to chyba przez to, ze po prostu nie mam zadnego doswiadczenia zwiazanego ze sztuka BONSAI.


Wszystkim bardzo dziekuje za pomocne odpowiedzi!!
Agnieszka

Ponizej zamieszczam kilka zdjec mojego drzewka:
Załączniki
i z troszke innej strony
i z troszke innej strony
PICT1633.JPG (68.88 KiB) Przejrzano 4919 razy
a tak prezentuje sie z calosci
a tak prezentuje sie z calosci
PICT1631.JPG (64.38 KiB) Przejrzano 4919 razy
tak wyglada doniczka
tak wyglada doniczka
PICT1632.JPG (58.73 KiB) Przejrzano 4919 razy
takie ma listki
takie ma listki
PICT1635.JPG (52.47 KiB) Przejrzano 4919 razy
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Tak to serissa.Ja na twoim miejscu nicbym nie przycinał nie drutowal nie ma co :wink:

Co do doniczki....wyjmij ostroznie i popsrtostu wsadz do wiekszej doniczki pamietaj ncinie przycinaj nie rozplatuj korzenie,wyjmij i popsrtsu wsadz do wiekszej...
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Doniczka <font color="#FF0000">wogole //ort</font> nie pasi do tego drzewka. Nie zgodze sie jednak zprzedmowca co do ksztaltowania. Roslina swietna nawet jak na marketsai i zrobienie jej w stylu miotlastym nie powinno byc problemem dla ciebie. Zobacz jak formuje sie styl miotly przyjzyj sie zdjeciom i zrob to samo swojemu drzewku.
Powodzenia.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Bolas ja nie powiedziałem,ze materiał jest kiepski,wręcz przeciwny zgodze sie,jest ładnie rozgałeziona,nie ma co porównywac tych wiazów niektórych z marketów...

Chodziło mi o to by dała czas roslinie,nie aklimatyzacje,by narazie nic nie drutowala nie przycinala,tylko do doniczki wiekszej :wink:

Równiez pozdrawiam i co najwazniejsze Powodzenia
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Andrzey

Post autor: Andrzey »

Ahoj.
Wklejam ci kilka zdjęć mioteł.
Żebyś się mogła zorientować, o co chodzi.
Jeśli chodzi o pielęgnację to poszukaj na forum. Mamy tu kilku specjalistów, którym z powodzeniem udaje się uprawiać ten gatunek.

PS. Widzę, że pień, serissy rośnie trochę pod kątem. Będziesz to musiała poprawić przy przesadzaniu.

Pozdrawiam.
Załączniki
keyaki-4.jpg
keyaki-4.jpg (77.29 KiB) Przejrzano 4851 razy
keyaki-3.jpg
keyaki-3.jpg (57.88 KiB) Przejrzano 4850 razy
keyaki-2.jpg
keyaki-2.jpg (54.28 KiB) Przejrzano 4850 razy
mini_agnieszka

Post autor: mini_agnieszka »

W takim ukladzie bede podazala zgodnie z Waszymi wskazowkami i bede hodowala moje drzewko na styl miotly. Teraz jednak rodzi sie moje pytanie-na zdjeciach ktore wkleil poprzednik "najnizsze" galazki rosna prawie poziomo, a pien jest idealnie prosty- ja dostalam wskazowke, zeby przy przesadzaniu go "wyprostowac". Stad po pierwsze, jak mam to zrobic, tzn. jak wyprostowac pien?? I po drugie czy te najnizsze galazki beda same tak opadaly i rosly poziomo, czu musze je specjalnie drutowac (i ewentualnie kiedy zaczac)??
Andrzey

Post autor: Andrzey »

Po prostu przesadzając serisse posadĽ ją tak, aby pień rósł pionowo.
Obejdzie się bez drutowania. Przy formowaniu miotły nie drutuje się poszczególnych konarów i gałęzi. Tylko związuje się wszystkie razem sznurkiem na okres zimy.
Ale w twoim wypadku to już nie będzie konieczne. Trzeba tylko zagęścić to, co już jest.
Po prostu regularnie przycinaj drzewko. Pozwalając mu na razie rozrastać się na boki.

Kiedy zacząć?
To jest według mnie najtrudniejsze pytanie?
Drzewko masz od niedawna i niewiadomo jak zareaguje ono na warunki, które panują w twoim mieszkaniu.
Dlatego radziłbym na razie wstrzymać się z formowaniem.
Po prostu daj jej czas na zaaklimatyzowanie się. Kiedy roślina poradzi już sobie ze zmianą otoczenia.
Wtedy będziesz mogła rozpocząć przycinanie.

PS na razie radzę skoncentrować się na tym, aby serissie zapewnić jak najlepsze warunki rozwoju. Nie jest to łatwy w uprawie gatunek. Sam się o tym kiedyś przekonałem.
Ale jak napisałem powyżej niektórym się udaje. :-)
mini_agnieszka

Post autor: mini_agnieszka »

OK-dzieki:] Juz mniej wiecej wiem to, co chcialam wiedziec:] Jeszcze tylko pytanie dot. przesadzania: zmierzylam doniczke, w ktorej aktualnie znajduje sie drzweko- wym. wewnetrzne to 8,5cmx5cm. Co do wysokosci doniczki to jest to ok. 3,5 cm i wydaje mi sie, ze jest to stanowczo za malo, bo roslinka wyglada tak, jakby troche sie tymi korzeniami odpychala w gore (widac to na zdjaciach).
Czy doniczka, do ktorej teraz bede je przesadzala ma byc duzo wieksza czy tylko troche?? Tj. mam sie sklaniac do wymiarow zaledwie o kilka cm wiekszych, czy tak w okolicach 20cm (jesli chodzi o dlugosc)? Pytam, poniewaz z tego co przeczytalam doniczka nie powinna byc zbyt duzo, bo wtedy drzewko zle rosnie...
Andrzey

Post autor: Andrzey »

Wystarczy, że będzie o kilka centymetrów większa.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ