Ficus co z nim zrobic ??

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Rafal

Ficus co z nim zrobic ??

Post autor: Rafal »

Witam wiec kupilem sobie sadzonke FICUSA i nie wiem jaka forme dla niego wybrac moze mi ktos cos do radzic oto zdjecia
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

PS troche tak nie pasuje ta dluga galazka :?

z gory dzieki
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Sam mam sporo podobnych sadzonek i na razie staram się żeby ich pień się pogrubiał, ale żeby nie rosły za bardzo do góry i na boki. I myślę, że Ty też tak powinieneś. Skracaj wszystkie zbyt długie gałęzie, lub te, które rosną zupełnie prosto czym spowodujesz, że będą się bardziej rozrastały na boki. Ja bym te wszystkie gałęzie, które są długie i dość łyse przyciął za pierwszym liściem.
Prawdę mówiąc wydaje mi się, że ten drut jest niepotrzebny jak na razie. Po pierwsze dlatego, że niektóre gałęzie trzeba według mnie skrócić, a będzie Ci w tym przeszkadzał. A po drugie, z tego co widzę, nałożyłeś drut, ale drzewka właściwie w ogóle nie uformowałeś, więc po co Ci on? Fikusy szybko rosną i możesz mieć niedługo problem z wrośnięciem.
I nie bój się silnego cięcia.
Wojtek Łukaszewski
Rafal

Post autor: Rafal »

wiec mam zdjac druty ??? a moglbys na jakims foto ktore galezie bys obcial i gdzie ???
Obrazek
Obrazek
tak moze byc czy jeszcze jakies przyciac ???
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Tak, ja bym zdjął drut. Jeśli już to myślę, że miałoby sens formowanie pnia póki nie jest jeszcze bardzo gruby (oczywiście jeśli chcesz zmieniać jego kształt).
Ja bym na Twoim miejscu nie obcinał tej gałązki na samym dole, chyba, że jesteś zupełnie pewny, że jej nie chcesz. Możesz jej pozwolić rosnąć, bo na razie jest trochę za cienka. A powinna być najgrubsza, bo jest na samym dole.
Wklejam zdjęcia jak bym przyciął. Ale to tak tylko z grubsza, bo zdjęcia są trochę niewyraĽne. Myślę, że możesz też przyciąć trochę inne gałązki, to w niczym nie zaszkodzi.
Załączniki
image1126do.jpg
image1126do.jpg (22.97 KiB) Przejrzano 7008 razy
image1108kn.jpg
image1108kn.jpg (19.14 KiB) Przejrzano 7008 razy
Wojtek Łukaszewski
Rafal

Post autor: Rafal »

OK zrobie jak ty radzisz poniewaz jestem poczatkujacy to jeszcze wielu rzeczy nie wiem a pien to z checial bym zmienil kasztalt mozesz poradzic jakby go tu uformowa ???
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Jeśli chodzi o pień to cięzko coś zaproponować. Sam mam z tym często problem. Generalnie nie lubię takich "esowatych" pni. Proponowałbym coś bardziej naturalnego.
Załączniki
zi_0010.jpg
zi_0010.jpg (25.73 KiB) Przejrzano 6992 razy
Wojtek Łukaszewski
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Witam,
To jest moja propozycja formowania drzewka. Pamiętaj o jednym patrząc na drzewko z góry musi ono mieć trójwymiar. Delikatne wygięcie pnia tego drzewka nada mu trochę dynamiki. Ten żółty trójkąt to przyszłe ulistnienie twojego drzewka.
Tak jak Deoos proponuję pozostawić tą dolną gałązkę. Z biegiem czasu powinna zrobić się troche grubsza.
Powodzenia :wink:
Załączniki
virtual
virtual
image1108kn.jpg (39.51 KiB) Przejrzano 6981 razy
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Rafal

Post autor: Rafal »

tak teraz wyglada te drzewko
Obrazek
Obrazek

PS chyba troche mnie ponioslo z tym przycinaniem
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Według mnie zupełnie dobrze przyciąłeś. Jesli chodzi o wygięcie pnia wydaje mi się troche za duże. Spójrz na zdjęcie, które zamieściłem i na swoje drzewko. Czy oba według Ciebie wyglądają naturalnie?
Poza tym wierzchołek powinien byc w jednej linii z nebari. Przynajmniej w tym stylu. A Twoje drzewko sprawia wrażenie jakby się miało przewrócić.
Wojtek Łukaszewski
Rafal

Post autor: Rafal »

a teraz jest ok
wielie dzieki za .
Poza tym wierzchołek powinien byc w jednej linii z nebari.
co to znaczy te NEBARI ??

Obrazek
skari

Post autor: skari »

NEBARI ---> to coś w stylu wyeksponowanego korzenia drzewa. Prościej pisząc, jest to część korzenia na powierzchni ziemi.

np. www.kwire.co.uk/Very%20Old%20Ginko%20nebari.jpg

P.S. Ładny ficus - pozdrawiam :-)
Rafal

Post autor: Rafal »

a te nebari to sie robi przy starszym drzewku czy przy takim mlodym jak moje ???
Awatar użytkownika
Martin
Posty: 151
Rejestracja: 04 kwie 2005, 10:16
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Martin »

Nebari to jest podstawa pnia i występuje przy każdym drzewku :)
Pozdrawiam
Marcin Szymanek
Rafal

Post autor: Rafal »

mam pytanko zauwazylem ze koncowki galazek ktore skrocilem zrobily sie takie "suche i pomarszczone" czy to normalne ???
ODPOWIEDZ