WiÄ…z z OBI

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Gość

WiÄ…z z OBI

Post autor: Gość »

Dostalem wiąza z OBI, z tego co wiem jest to masówka ale nie przeszkadza mi to bo to moje pierwsze drzewko:] chciałem sie tylko zapytac czy wg. was da sie coś z niego zrobić poza tzw. miotłą? sorki za jakość zdjęć:/
Załączniki
ten1.jpg
ten1.jpg (10.84 KiB) Przejrzano 10977 razy
ten2.jpg
ten2.jpg (10.55 KiB) Przejrzano 10979 razy
ten3.jpg
ten3.jpg (11.29 KiB) Przejrzano 10979 razy
ten4.jpg
ten4.jpg (11.78 KiB) Przejrzano 10978 razy
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

Jestem za bezostrzezeniowym USUNIECIEM TEMATU :evil:
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
Gość

Post autor: Gość »

aha! no i przepraszam że umiesciłem ten temat w podstawach zamiast w sepecjalnym do tego celu stworzonym dziale:/ zapomniałem o nim :cry: no i pragnejeszcze powiedzieć że nie zamierzam go odrazu ciąć drutować itd tylko jeśli już to przesadzić do większej doniczki i dać mu porosnąć trochę:)
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Tak na szybko jak sobie to wyobrazam... ten czerwony prostokat to doniczka, druga galazka od dolu skierowana do tylu.
Załączniki
ten4_313.jpg
ten4_313.jpg (28.73 KiB) Przejrzano 10947 razy
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
fireboy

Post autor: fireboy »

Witam wszystkich !!
To mój pierwszy post na tym forum...
Mam pytanie do Kamila
Powiedziałęś mu jak to widzisz, powiedz może jak tego dokonać bo ja chętnie bym się też dowiedział...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
LeXmark
Posty: 73
Rejestracja: 27 lut 2006, 13:21
18
Imie i nazwisko: Mateusz Nowacki
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce/Radwan

Post autor: LeXmark »

mam ten sam problem bo tez nie dano kupilem sobie drzewko w OBI i nie wiem zabardzo od czego zaczac ??
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Witam.
LeXmark chyba się troszeczkę pośpieszyłeś z zakupem drzewka :wink: Trzeba było najpierw troche poczytać a póĽniej kupować jakiekolwiek drzewko :idea: Jeśli przejżysz trochę forum to dowiesz się że część osób które zakupiły jakiekolwiek drzewko w markecie mają z nimi problemy w utrzymaniu.

Fireboy mając przed oczami drzewko, postaraj sobie wyobrazić wirtual zamieszczony przez Kamila połącz wszystko razem w jedną całość i gotowe. Dosyć sporo by było opisywanie szczegół po szczególe tym bardziej dla laika :wink:
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Dodam jeszcze do tego aby przynajmniej przeczytac ten dzial: viewforum.php?f=14
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

A ja odpowiem za Kamila. Rzucacie sie na drzewka myslac ze to jest cos. Z bunjina zrobilibyscie miotle a z miotły chcielibyscie chokana.
Kamil bardzo uwaznie przeanalizowal zdjecia i wybrał dobra droge tyle ze strasznie długa. Najlepsze w tym jest to ze Kamil wie jak tego dokonac i ze zajmie to bardzo duzo czasu a wy myslicie ze zrobi sie to za max 2 sezony. Dla mnie ta roslina bedzie ta z obrazka Kamila za min 5 lat.
Marketowe materiały nie sa złe sa poprostu niedopracowane pod wzgledem formy ale zdajmy sobie sprawe ze nie sa to smieci i ze przy odrobinie checi i wyobrazni da sie z nich zrobic cos naprawde owocnego.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
tazbir

Post autor: tazbir »

niedługo zamieszcze nowe wyraĽne zdjecia tego wiąza to moze profesjonaliści (tacy jak kamil) jeszcze raz rozważą co można z niego zrobić. mi osobiście podoba sie propozycja kamila:) i pomimo tego że jestem laikiem zdaje sobie sprawe że kształtowanie tego drzewka potrwa baaaaaardzo długo. Od jakiegoś czasu buszuje po forum i czytam wszystko co może pomóc mi w utrzymaniu mojego wiąza w jaknajlepszej kondycji. Wiąz stoi na wschodnim oknie na tacy z drobnymi kamyczkami które zraszam - czytałem że lubi wilgoć. Po początkowym okresie aklimatyzacji kiedy to tracił listki teraz wydaje sie ze ma sie lepiej:) puszcza nowe pędy i wygląda na to ze już troche przyzwyczaił sie do panującyh na oknie warunków:) Aha żeby mnie nikt nie opierdzielił to powiem ze kaloryfer jest zakręcony więc nie bucha nie niego ciepłe i suche powietrze. Czekam na wiosne żeby przesadzić go do większej doniczki.
pozdrawiam TaĽbir
Awatar użytkownika
LeXmark
Posty: 73
Rejestracja: 27 lut 2006, 13:21
18
Imie i nazwisko: Mateusz Nowacki
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce/Radwan

Post autor: LeXmark »

wracajac do tematu <tak <font color="#FF0000">wogole //ort</font> to dzienki za opinie Tomek>
tak wiec o bonsai zaczalem czytac juz od zeszlego roku ale nie kupywalem nic bo wczesnie przyszla zima i wolalem nie ryzykowac i miec pozniej jakies problemy i wsumie teraz mam juz jakies <minimalne> pojecie na ten temat wie cmysle sobie zobaczymy :-)
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Witam.
LeXmark nie wiem za bardzo o co ci chodzi z tą opinią??
Tak mi się wydaję że zima trwa trochę dłużej niż do połowy lutego a ty piszesz o ryzykownym zakupie drzewka.
Jeśli chodzi o twoje problemy to chyba je posiadasz skoro piszesz "nie wiem zabardzo od czego zaczac"
Nie pozostaje ci nic innego jak dalsze czytanie :wink:
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
tazbir

Post autor: tazbir »

okej tak jak obiecałem zamieszczam troche lepszej jakości zdjęcia :-) i mam też pytanie odnośnie przesadzania. drzewko jest u mnie od około miesiąca ma bardzo małą doniczke (wymiary 9x5.5x2.5 cm) i myśle nad przesadzeniem go w większą tylko kiedy jest najlepszy czas do tego typu działań? Kwiecień? maj? no i drugie pytanie czy jest może na forum ktoś z Lublina i wie gdzie możnaw tym mieście dostać doniczki? bo objeĽdziłem już całe miasto i niegdzie nie moge znaleĽć :evil: jedynie w OBI są, ale beznadziejne bo plastikowe:/
Załączniki
I.JPG
I.JPG (13.76 KiB) Przejrzano 10619 razy
5.JPG
5.JPG (15.68 KiB) Przejrzano 10619 razy
4.JPG
4.JPG (17.25 KiB) Przejrzano 10619 razy
3.JPG
3.JPG (16.54 KiB) Przejrzano 10619 razy
2.JPG
2.JPG (15.23 KiB) Przejrzano 10619 razy
EwaKarolina

Post autor: EwaKarolina »

Co do przesadzania chyba jest wyraznie napisane w dziale: przeczytaj zanim napiszesz
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Witam,
Tazbir porozmawiaj z Kamilem. Doniczki można zamówić u Niego w sklepiku :wink: Wydaje mi się że narazie powinieneś sobie dać spokój z typowo bonsaiową doniczką. Wsadz go poprostu do większej doniczki może być nawet plastikowa (tzw. doniczka robocza) :wink: Ułatwi to szybszy przyrost rośliny.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
tazbir

Post autor: tazbir »

potrzebuje porady:> jako że mam "bonsai" z marketu, jestem początkujący i ciągle niewiele wiem pomimo tego że sporo czytam potrzebuje sie zapytać co zrobić z moim drzewkiem.

1. Pierwsza sprawa to co zrobić z nowymi przyrostami? Tzn gałązki troche wystrzeliły do góry i sterczą takie badylki na 10 - 11cm. Czy uciąć je teraz czy poczekac aż zdrewnieją? Jeśli ucinac teraz to na jakiej wysokości? Zostawić 2 - 3 listki i ciachać?

2. No i druga sprawa to taka że jak wszystkie drzewka produkowane masowo także i moje posiada chamskie cięcie z którym nie wiem co mam zrobić :evil: na zdjęciu zaznaczyłem kąt pod jakim ucharatany jest pień (czerwona kreska) wiem że raczej mi to sie nie zrośnie ani nie zleje z pniem tak żeby było ładnie wiec nie wiem może poprowadzić drzewko tak żeby zasłonić tą skaze?

Czekam na wasze opinnie w tej sprawie i z góry dziękuje za pomocne rady!
Załączniki
bok01.01.jpg
bok01.01.jpg (18.11 KiB) Przejrzano 10416 razy
bok.0.jpg
bok.0.jpg (19.38 KiB) Przejrzano 10416 razy
skari

Post autor: skari »

Sory za zgryĽliwość, ale ... szczerze - jak masz wklejać takie zdjęcia to w ogóle ich nie pokazuj bo nie ułatwiasz sprawy ludziom, którzy chcieliby CI pomóc :/ Załatw lepszy aparat :-P

Pozdrawiam :-)
tazbir

Post autor: tazbir »

kurde no własnie nie mam lepszego aparatu skąd zalatwić:/ bardzo ubolewam nad tym faktem bo chciałem zamieścić ładne zdjęcie zeby właśnie każdy wiedział o co chodzi i widział to co trzeba! :evil:
tazbir

Post autor: tazbir »

ej no dobra nie bede już więcej wklejał takich fotek ale powiedzcie mi chociaż co mam zrobić z tymi długimi pędami?:> ja bym je obiął bo troche bez sensu to wygląda! Nie olewajcie mnie prosze:> sory za te zdjecia bede grzeczny i nie wkleje ani jednego takiego zdjęcia :wink:
Awatar użytkownika
Olon
Posty: 89
Rejestracja: 20 gru 2005, 20:31
18
Lokalizacja: Ruda ÂŚlÂąska
Kontakt:

Post autor: Olon »

Aż tyle miłości to drzewko nie potrzebuje żeby je od razu obejmować. Żresztą długo byś tak nie wytrzymał :-P :wink:

A co do dalszej pielęgnacji. Wiele zalezy od tego jaka wizję tego drzewka sobie wyobrażasz. Jeśli to ma być styl miotlasty w przyszłości (bo do takiego się chyba najbardziej nadaje) to daj tym pędom porosnąć jeszcze na kilka pięterek (liściowych oczywiście) a potem skracaj o jakieś 2/3 lub 3/4 (musisz wyczuć, na oko). Kiedy z tych przyciętych wyrosną nowe na boki to znów je tak potraktuj itd. , aż korona będzie odpowiednio zagęszczona. Potem wytnij wszystkie nie pasujące pędy (psujące kompozycję, wrastające do środka korony itp.). I to by było tyle na najbliższy czas. Wolne chwile radzę wypełnić lekturą lub wyceczką na wystay lub warsztaty, jak masz taką możliwość. Jeśli nie nauczysz się właściwie patrzeć na drzewka i widzieć co uczyni je lepszymi a co popsuje wizerunek, to zawsze będziesz wracał do podstawowych pytań o formę, więc dużo obserwuj przyrodę, szczególnie te drzewa które formą są zbliżone do twojego. Ważne szczegóły, które nauczysz się dostrzegać w terenie, będziesz potem próbował odwzorowywać na własnych drzewkach, i właśnie o to chodzi (tak z grubsza, rzecz jasna :-))
"Nie w poznaniu le¿y szczêœcie, lecz w d¹¿eniu do niego"
Edgar Alan Poe
ODPOWIEDZ